• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nikon D50 incelemesi

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
0ptz.jpg

D50 modeli, Nikon D70s’den daha kompakt bir yapıya sahip olmasına rağmen oldukça ilginç özelliklere sahip dijital refleks bir makine.

Nikon D50 - D50 ile D70s arasındaki farklar

İlk bakışta Nikon D70s ile D50 arasındaki farklar çok az. Nikon D70s modeli saniyede 3 kare çekim hızına sahipken Nikon D50 saniyede 2.5 kare çekim yapabiliyor. Aynı zamanda maksimum çekim hızı daha düşük (1/8000 yerine 1/4000) ve ISO değerlerinde de daha az seçenek sunuyor. Nikon D70s, ISO değerini 1/3 adım ile ayarlama seçeneği sunarken Nikon D50 bunu tek bir adım ile gerçekleştiriyor. Bu açıdan D50 modeli Nikon D100 modeline daha çok benziyor.

Nikon D50 - Secure Digital

Nikon D70s modelinde olduğu gibi, D50 modeli de 2 inç ölçülerinde büyük bir LCD ekrana sahip. Her iki model de, Nikon D100 modelinde kullanılan Sony CCD görüntü sensörünü kullanıyor. Nikon D50, Nikon standardı olan 1.5 odak uzaklığına sahip 6 megapiksel bir dijital fotoğraf makinesi. Nikon D50 çekilen görüntülerin depolanmasında Secure Digital bellek kartı kullanan ilk Nikon refleks dijital fotoğraf makinesi.

Nikon D50 - Başlangıç seviyesi dijital SLR

İki model arasındaki başlıca farklılıklar ayar seçenekleriyle ve kamera iç yapılarında. İç yapıyla ilgili örneğin Nikon D50 ışık ölçümleme için farklı bir sensör kullanıyor. D70s ise kullanıcıya daha çok ayar seçeneği sunuyor ve menüsü daha kapsamlı. Tabi ki bu özellikler kullanıcı tercihleriyle alakalı. Nikon D50 modeli, refleks bir dijital fotoğraf makinesinin avantajlarından faydalanmak isteyen ancak tüm ayar seçenekleriyle uğraşmayı da sevmeyen kullanıcılara yönelik bir ürün. Bu tercihe sahip yoğun diyebileceğimiz bir kullanıcı kitlesi de mevcut. Nikon D50 dijital fotoğrafçılığa ilk adımlarını atanlar veya kaliteli fotoğraflar çekmek isteyenler için ideal bir fotoğraf makinesi.


Nikon D50 - Dijital ayarlar

LCD ekranın solunda dijital ayarlar için ayrılmış butonlar yer alıyor. Görünümü daha hoş yapmak adına isimler bir miktar karartılmış ancak bu okunmalarını kolaylaştırmıyor. Özellikle karanlık bir ortamda bunları okuyabilmek için çok dikkatli bakmanız gerekiyor. LCD ekranın sağ tarafında fotoğraflar üzerinde gezinmenizi, odaklama noktasını ayarlamanızı ve diğer ayarları sağlayan kumanda butonu yer alıyor. Bunu alt kısmında fotoğrafları silmede kullanılan çöp kutusu bulunuyor. Nikon bu butonu diğerleriyle aynı hizada tutmayarak akıllıca bir yöntemle fotoğrafların kazara silinme şansını ortadan kaldırmış. Bu kısımda bellek kartı üzerinde bir işlem yapıldığında küçük bir gösterge ışığı yanıyor. Makinenin arka yüzünde yukarı kısma doğru kayıt, pozlama ve odak kilidi gibi fotoğraf çekimi ile ilgili butonlar yer alıyor. Baş parmağınızın sağına doğru çekim butonu yerleştirilmiş. Tüm butonlar yerli yerinde. Nispeten küçük olan optik vizör diyopter ayarlarına sahip.

Nikon D50 - Üst kısım

Sol tarafta çekim modlarını görülüyor: P, S, A, ileri seviye fotoğrafçılar için M modu. Yeşil renkli mod ve ikonlar hızlı hazır çekim modlarını temsil ediyor. Optik vizörün hizasında Nikon SB-600 gibi harici bir flaş kullanmak isteyenler için flaş yuvası bulunuyor. Tabii ki dahili bir flaş da mevcut, düzgün bir şekilde ve yukarı doğru açılan bu flaş fotoğraflarda kırmızı göz etkisini önlüyor. Sağ tarafta küçük bir LCD ekran çekim hızı, diyafram, çekilen fotoğraf sayısı gibi fotoğrafla ilgili bilgileri gösteriyor. Açma kapama düğmesi Nikon modellerde görmeye alıştığımız şekilde deklanşörün yakınında yer alıyor. Kendi kendine çekim ve poz ölçümleme özelliklerini de deklanşörün yanında görüyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Nikon makinelere alışkın kullanıcılar Nikon D50 dijital fotoğraf makinesini kullanım kılavuzuna baş vurmaya gerek kalmadan kolaylıkla hemen kullanmaya başlayabilirler.

Nikon D50 - Objektif

Nikon D50 fotoğraf makinesinin ön yüzü metal objektif yuvasına sahip. Böylece tüm Nikon objektifleri ürünle birlikte kullanılabiliyor. Nikon objektifleri de en ucuzundan süper cam objektiflere kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesi oluşturuyor. Ayrıca DX olarak adlandırılan objektiflerde bu dijital fotoğraf makinesi ile uyumlu. Bu objektifler özellikle 1.5x odak mesafesine sahip küçük sensörler için üretilmiş. Sağ tarafta objektif yuvasının yanında UNLOCK butonu mevcut. Bunun hemen altında manuel veya otomatik odaklamaya imkan veren odaklama butonu yer alıyor. Bu buton, Nikon fotoğraf makinelerine alışkın kullanıcılar için alışılmış bir noktada yer alıyor, 1985 yılında tanıtılan ilk otomatik odaklamaya sahip Nikon modelinden (Nikon F501) bu yana bu buton sürekli aynı noktada yer alıyor. Bira yukarıda flaş ayar butonu görülüyor. Çoğu dijital fotoğraf makinesinde bu buton aynı noktada konumlandırılıyor. Objektifin diğer yanında ise odaklama sırasında ölçümleme yapan ve aynı zamanda kendi kendine çekim işleminde gösterge olarak işlev gören bir ışık mevcut.

Nikon D50 - LCD Ekran

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesinin arka yüzü de tanıdık bir yapıya sahip. Nikon, fotoğraf makinelerinin yapısında sürekli belirli bir tarz izliyor ki bu son derece zekice bir yöntem. Eğer birden fazla fotoğraf makinesi kullanıyor ve bunları çekimler esnasında sık sık değiştiriyorsanız bu özellik çok kullanışlı bir hal alıyor. 2 inç LCD ekranı göz alıcı ve bu sınıftaki fotoğraf makinelerinde Nikon D50 modeline en büyük LCD ekrana sahip olma ayrıcalığını kazandırıyor.


Nikon D50 Kullanim

Nikon D50 gibi mantıklı bir yapıya ve iyi bir tasarıma sahip bir dijital fotoğraf makinesinin kullanımının keyif vermesi gerekir ve ürün hakikaten bunu sağlıyor. Nikon D50’yi açar açmaz çalışıyor ve hiç bekletmeden fotoğraf çekmeye hazır hale geliyor. Sleep (uyku) modunda da aynı şey geçerli, deklanşöre hafifçe basmanız makinenin çekime hazır gelmesini sağlıyor. Bir fotoğrafçı olarak bu özellikleri her makinede olması gereken özellikler olarak görüyoruz çünkü kaçırılmaması gereken anları hemen fotoğraflamamız gerekebiliyor. Optik vizör oldukça küçük ancak belirgin. Bununla beraber odaklama işlemi esnasında zorluk yaşanıyor ve daha büyük boyutlu bir optik vizör ihtiyacı hissediyorsunuz. Ancak büyük boyutlu optik vizörler de maliyeti arttıran bir özellik ve Nikon bu modeli satın alımı kolay bir seviyede tutmayı planlamış. Yine de Nikon D50 modelinin optik vizörü sizi bilgi yönünden eksik bırakmıyor ve önemli başlıkları sunuyor.

Nikon D50 - Kullanım kolaylığı

Fotoğraf çekerken Nikon D50 dijital fotoğraf makinesini ayarları değiştirmek için gözünüzden uzaklaştırmanıza gerek kalmıyor. Makineyi elinizde tuttuğunuzda tüm ana butonlar parmaklarınızın ulaşım mesafesi içerisinde. Elbette butonların işlevlerini bimeniz gerekiyor, buna alışmanızda zaman alan bir olay değil. Çekim sırasında en önemli butonlardan biri olan kumanda butonu son derece doğru bir noktada konumlandırılmış. Deklanşörün etkileşimi son derece iyi. Deklanşöre basıldığında tepkisi belirgin olarak hissediyorsunuz. Nikon D100 ile karşılaştırıldığında bu artı bir özellik. Nikon D50 dijital fotoğraf makinesinin deklanşöründe bekleme süresiyle karşılaşmıyorsunuz. Butona bastığınızda fotoğrafı çekmiş oluyorsunuz.

Nikon D50 - Odaklama

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesi doğru odaklama sağlamak üzere CAM900 modülüne sahip. En son teknoloji olmamakla beraber CAM900 pratikte son derece göz alıcı ve tatmin edici sonuçlar veriyor. Beş noktaya odaklama seçeneği sunuyor. Kumanda butonu ile bu noktalar seçilebildiği gibi bu seçimi makineye de bırakabiliyorsunuz. İlk seçeneği tavsiye ediyoruz çünkü bir fotoğrafçı olarak neye odaklama yapılması gerektiğine karar kendiniz veriyorsunuz. Özellikle dahili odaklama motoruna sahip bir AF-S objektif kullanıldığında son derece hızlı bir şekilde net görüntüler elde etmek mümkün. Kullanıcılar menü aracılığı ile sürekli odaklama (hareketli nesneler için) ve normal odaklama seçeneklerinden birini seçebiliyor. Nikon D50 - ISO değerleri
Nikon D50 dijital fotoğraf makinesinin son derece hoş bir özelliği de makinenin üst kısmındaki ISO değerleri gösteren büyük ayar butonunu kaldırılmış olması. Nikon D50 çekim modundan çıkmanıza gerek kalmadan ISO değerini direkolarak ayarlamanza olanak veriyor. Aynı özellik beyaz ayarı için de geçerli.

Nikon D50 - Görüntü izleme bilgileri

Büyük LCD ekran sayesinde çekilmiş görüntüleri izlemek son derece kolay. Görüntülere zum yaparak netliği kontrol edebiliyorsunuz ki bu alışmanız gereken bir olay. Nikon D50, görüntüleri izleme modunda kullanıcıya tüm bilgileri ekranında sunuyor. Bir histogram ile görüntüdeki aşırı ışıklı bölgeler uyarı olarak gösteriliyor. Canon’un aksine bu bilgiler görüntünün karşısında gösteriliyor. Her iki metodun da olumlu yönleri mevcut, hangisinin tercih sebebi olacağı kullanıcı tercihleriyle ilgili bir durum.

Nikon D50 Ayarlar

Görüntü kalitesi doğru ayarlarla ilgi bir durum ve Nikon D50 bu konuda oldukça çok seçenek sunuyor. Ana fonksiyonlara makine üzerindeki butonlar aracılığı ile ulaşılabiliyor. Diğer ayar seçenekleri için menü üzerinden hareket etmeniz gerekiyor. İyi organize edilmiş menüsü büyük LCD ekranda son derece okunaklı ve kolay bir kullanım sağlıyor. Tam anlaşılmayan bir nokta olduğunda menü aracılı ile ekstra bilgiye ulaşmak mümkün. Makinenin kullanım kılavuzunu yanınızda bulundurmaya dahi gerek kalmıyor. Tüm bu ayarları burada gözden geçirmek mümkün değil çünkü bir çok ayar seçeneği mevcut. Bu ayarların en önemlilerinden bir tanesi görüntü kalite ayarı. Çeşitli JPEG modlarının yanısıra RAW (NEF) modu da mevcut. RAW dosya formatı JPEG uzantılı kayıt yapabilmeye de olanak sağlıyor. Ancak bu durumda JPEG kalite ayarı yapamıyorsunuz. Çekmiş olduğunuz fotoğraflara işlem yapmak ve baskı almak istiyorsanız AdobeRGB seçeneğini seçmeniz önemli bir nokta. Nikon D50 dijital fotoğraf makinesini internette kullanılacak fotoğraflar için kullanacaksanız sRGB en uygun seçenek olacaktır.Hazır çekim modları her duruma uygun seçenekler sunuyor. Ancak fotoğrafçı olarak tüm kontrolü elinize almak isterseniz Nikon D50 buna imkan veriyor. Bu özelliği, manuel ayarlarla çekim yapmayı tercih eden ileri seviye kullanıcılar için Nikon D50 dijital fotoğraf makinesini oldukça uygun bir model haline getiriyor.

Nikon D50 - Pozlama

İyi bir fotoğrafın yolu iyi bir pozlama ayarından geçiyor. Nikon D50 dijital fotoğraf makinesi geniş poz ölçümleme seçeneklerine sahip: tek noktaya, merkez ağırlıklı, matriks ölçümleme. Poz ölçümleme ayarını değiştirmek için menüye girmek zorundasınız. Pozlama ayarını sık sık değiştireceğinizden dolayı bu durumun garip olduğunu ve Nikon’un tarzına ters düştüğünü düşünüyoruz. Bununla birlikte matriks ölçümleme çoğu durumda doğru sonuçlar sağlıyor ve tatminkar görüntüler veriyor. NEF dosya formatıyla çalışıyorsanız seçenekleriniz ibraz daha artıyor.

Nikon D50 - Otomatik odaklama ayarları

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesinin otomatik odaklama ayarlarını değiştireceğiniz durumlarda da menüyü kullanmanız gerekiyor. Burada sürekli odaklama ve normal odaklama seçenekleri mevcut. Normal odaklama seçeneğinde deklanşöre yarım basılı tuttuğunuzda odaklama sabitleniyor. Nikon’a has bir özellik de Dynamic AF (dinamik otomatik odaklama). Normal olarak beş odaklama noktasından birini seçiyorsunuz. Dynamic AF özelliğinde ise odaklama noktasını kendiniz belirliyorsunuz. Odaklama yaptığınız nesne odak alanını terk ettiği takdirde makine otomatik olarak farklı bir alana odaklama yapıyor. Bu işlev oldukça faydalı olduğundan bu ayarı tanımlı hale getirdim. Odaklama işlemi mükemmel, hızlı ve doğru bir şekilde sonuç veriyor. Sadece sayılı birkaç durumda doğru sonuç alamadım, ancak bu durumlar da makineyi test amaçlı kasten seçilmiş, odaklamanın neredeyse imkansız olduğu durumlardı. Nikon D50 - ISO değerleri
Nihayet Nikon ISO değer ayarlarını kumanda butonundan kaldırmış. ISO değerleri 200 ile 1600 arasında. ISO 100 değeri mevcut değil. Bu da Nikon’un uzun yıllardır kullanmakta olduğu Sony görüntü sensörlerinin karakteristik bir özelliği. ISO 800 değerinden itibaren grenleşme görülür hale geliyor. Grenleşme ISO 1600 değerinde artık açıkça göze çarpıyor. Ancak çok kötü de değil. Tabii ki tüm bunlar çekim hızı ile ilgili, düşük hızlarda yapılan çekimlerde grenleşme daha belirgin oluyor.

Nikon D50 - Beyaz ayarı

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesi doğru renk değerleri elde etmek amacıyla hazır beyaz ayar seçenekleri sunuyor. Maalesef Nikon D50 ile son derece hassas bir beyaz ayarı elde etmek mümkün değil. Sadece pahalı modeller bu seçeneği sunuyor. Yine de beyaz ayarını manuel olarak gerçekleştirmek mümkün ve bu oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Genel olarak otomatik beyaz ayarı yeterli seviyede sonuçlar veriyor ve doğru renkler elde edilmesini sağlıyor.

Nikon D50 - Toz giderme özelliği

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesine has benzersiz bir diğer özellik de ‘toz giderme’. Nikon Capture modunda tozu belirlemek üzere referans olarak beyaz bir yüzeyin fotoğrafını çekiyorsunuz. Yazılım daha sonra çekilecek görüntülerde bu referans görüntüyü ölçü alarak hemen gerekli düzeltmeleri yapıyor. Olympus’un toz filtresi kadar etkili bir sistem olmamakla beraber böyle bir özelliğin olması ürünün artı bir özelliği.

Nikon D50 - Rakip modeller

Nikon’un D70s modelini Canon EOS 20D’ye rakip olarak gördüğü ve D100 modelinin varisi olarak düşündüğü iyice belli oluyor. Nikon D50, Nikon’un büyük bir büyüme potansiyeline sahip olan başlangıç seviyesi dijital SLR fotoğraf makinesi pazarına soktuğu iddialı bir modeli. Bu potansiyeli görmeniz için çevrenize bakmanız ve bu sınıfta satılan fotoğraf makinesi sayısına göz atmanız yeterli.

Nikon D50 - Hedef kitlesine uygun bir model

Nikon sahip olduğu teknolojiyi ve daha önceki modellerinde denenmiş özellikleri akıllıca bir hareketle güzel model halinde bir araya getirmiş. Nikon D50, Nikon’un hedeflediği kitleye hitap eden son derece ideal bir dijital fotoğraf makinesi. Dürüst olmak gerekirse Nikon D50 çok çarpıcı bir model değil. Ancak zaten iyiye sahipseniz her şeyi tekrar keşfetmek anlamsız diye düşüyoruz. Nikon D50 modelinde olduğu gibi kalitesi ispatlanmış teknolojiyi tekrar gözden geçirerek artı bir değer olarak sunmak mümkün. Kullanıcılar bu tür bir dijital fotoğraf makinesinden ne bekleyebileceğini zaten biliyor. Görüntü kalitesi konusunda da bu ürün kesinlikle bir hayal kırıklığı yaratmıyor. Aksine, mükemmel renk değerleri sunuyor. Ayrıca otomatik odaklama işlevi oldukça iyi ve beklentileri sonuna kadar karşılıyor.

Nikon D50 - Gövde

Nikon D50 dijital fotoğraf makinesinin artılarından biri de gövde yapısı. Sıradışı bir üstünlüğü olmamakla beraber Nikon kullanıcılarının alışkın olduğu basit bir yapıda buton yerleşim planına sahip bir gövdesi var. Nikon’da görmeye alışık olduğumuz detaylar son derece mükemmel.

Nikon D50 - Dezavantajlar


Tabii ki her şey mükemmel değil. Optik vizör oldukça ufak ve makinenin alt kısmına ekstra bir kavrama birimi ekleyecek yer mevcut değil. RAW formatında çekim yapacaksanız daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı bir tampon belleğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Poz ölçümleme ayarlarına menüye girmek zorunda kalmadan direk olarak ulaşılabilseydi daha kullanışlı olurdu. Yine de bunlar çok ciddi eksiklikler değil.

Nikon D50 - Mükemmel dijital SLR

Sonuç olarak Nikon D50 mükemmel bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Kompakt dijital fotoğraf makinesi artık ihtiyacını karşılamayan ve dijital fotoğrafçılığa ilk adımlarını atmak isteyen kullanıcılar için ideal bir model. Nikon D50 için başlangıç seviyesi bir dijital fotoğraf makinesi diyebiliriz, bununla beraber kullanıcıya neredeyse her seçeneği sunuyor.
 
Üst