• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nikon D5300 çıktı !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Nikon-D5300-body-made-out-of-monocoque-carbon-fiber-structure.jpg

-
D5300 de çıktı. Epey fotoğraf meraklısı Nikon'un da Canon'a benzemeye başladığını konuşuyor. Çok kısa zaman aralıkları ile çıkan seriye ait yeni modeller tüketicilerin bir kısmı için, ürün satın almış olanlar için ellerindeki ürünün çok kısa sürede eski model durumuna düşmesi sebebi ile hoş karşılanmıyor. Bunun yanı sıra kısa aralıklarla güncellenen seriler yeni alıcı konumundaki tüketiciler için de hem son teknolojiyi yakalamak konusunda olsun hem de bir önceki modelin fiyatının inmesi sebebi ile olsun faydalı gelişme olarak görülüyor !..

Nikon D5300 hakkında bazı ince detayları paylaşmak istiyorum... Aşağıdaki linkte google translator kullanarak tarzancamızı geliştireceğimiz umudunu da taşıyorum ! ;)
Google Çeviri
-
İngilizce dil sorunu olmayanlar için ise linkin orijinali : The Nikon D5300 body is made out of a new carbon fibre reinforced thermoplastics | Nikon Rumors

Ne diyor ? D5300'ün kasası öncekilere oranla teknolojik ve malzeme olarak fark içeriyor. Ayrıca D5300'de LCD ekrandan fotoğraf çekimi sırasında diyafram ayarı yapılabilmesi mümkün imiş !..

Vendetta0

New member
LCD den Diyafram yapılabildiğini bilmiyordum çok iyiymiş :D çıksın çıksında 5100 5200 Fiyatları insin :p

zaloğlu68

New member
D7100 gibi AA filtresi kaldırıldımı acaba böyleyse iyi gelişme bence. Ama af motoru olmaması insanı soğutuyor.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
D7100 gibi AA filtresi kaldırıldımı acaba böyleyse iyi gelişme bence. Ama af motoru olmaması insanı soğutuyor.

Evet AA filtresi yok 7100'de . D7100 için mi dediniz, benim bildiğim D7100'de Otofokus motoru var gövdede. Şu kaynakta ( http://theartofphotography.tv/nikon/d7100/ ) "Nikon is known for its superior auto-focusing capabilities and the D7100 falls right in line with what you’d expect. There is an internal auto focus motor which increases the compatibility with auto focus lenses as previously described. Its also very fast and accurate." şeklinde açıklamışlar.

Nikon D7100 review: Update to popular DSLR drops anti-alias filter for sharper images - DxOMark

Son düzenleme:

zaloğlu68

New member
Hayır 5300 de yok dedim 7100 de var tabi. AA (anit aliasing) filtresi 'low pass' diyede geçioyor firmalarca keskinleştirmeyi ve galiba çözünürlüğü artırmak için kaldırıyor. Ayrıca zayıf veya güçlü olmasıda var mesela samsung nx de zayıf diye tahmin ediyorum.

Vendetta0

New member
Şimdi Gördüm D5300 Fotografiumda 18-140 ile birlikte satışa sunulmuş.

edit: 18-55 VR kit ilede koymuşlar.