• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

NIKON D7100 Kullanıcıları

windshear

New member
2 hafta aradan sonra ilk defa makinamı tekrar elime almak büyük keyif oldu. Dışarısı çok soğuk olduğundan pencereden fotoğraf çekeyim dedim ve paylaşmak istedim bu mutlu anımı.

ISO:1600
Shutter : 1/8
f : 3.5
18mm

12037058673_e7331350cb_b.jpg

windshear

New member
Buralar karlı hocam. Her ne kadar geçtiğimiz sene kadar olmasada bir 20 cm civarında yağdı sağolsun =) Göndermeme gerek yok yarın Türkiye'ye geliyorum 10 günlük tatil için yanımda getiriyorum bir miktar =)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
3. fotoğraf güzel hocam. 2. fotoğraftaki şehir manzarası fotoğrafları sabah gün doğumunda yada günbatımında çekilirse çok gzel oluyor.

fanican

New member
Teşekkür ederim yorumlarınıza...
Evet gölgeler olmayınca tat yok fotoğrafta...
Sisli şehir manzarasına bir yorum yapmamışşınız. Doğru işlense hos durabilirdi. Çektiğim gibi attım...

U8816 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
birde itirafta bulunayım, çok sevemedim aleti. ahhh olympusun renkleri ahhh:-O;)

Şunu siz dediniz de ben de gördüğümün bir nebze olsun doğru olduğuna inandım şimdi. Valla ben bu D7000, 7100'ün çok gözde büyütüldüğünü düşünüyorum ! Yeni bir gerilim de yaratıp uğraşmıyim diye kendi içimde söylüyordum. Şimdi siz bunu dillendirince gördüğüm köye bir kılavuz olması beni kendimden şüphelendirmekten kurtardı :) Bir de büyüklük+ağırlık ! Bakıyorum da teknomarketlerde OM-D, P5, PL5 gibi makinalar var iken seç-beğen al D7100 biraz ezbercilik gibime geliyor şu durumda.

fanican

New member
Dediğim gibi benim 7100 alma amacım farklı biraz. Toplantı vb etkinliklerin kapalı mekanlarda fotoğraflanması icin güçlü flaş yüksek ıso ve netleme hızı önem kazanıyor...

windshear

New member
Şunu siz dediniz de ben de gördüğümün bir nebze olsun doğru olduğuna inandım şimdi. Valla ben bu D7000, 7100'ün çok gözde büyütüldüğünü düşünüyorum ! Yeni bir gerilim de yaratıp uğraşmıyim diye kendi içimde söylüyordum. Şimdi siz bunu dillendirince gördüğüm köye bir kılavuz olması beni kendimden şüphelendirmekten kurtardı :) Bir de büyüklük+ağırlık ! Bakıyorum da teknomarketlerde OM-D, P5, PL5 gibi makinalar var iken seç-beğen al D7100 biraz ezbercilik gibime geliyor şu durumda.

Şu anda aynasız kamera sektörü daha çok yeni maalesef. Zaten aldığımız bodyler maksimum 5 yıl sonra günü geçmiş oluyor. Örneğin, şahsım adına konuşucak olursam D7100 ya da DSLR almamdaki en büyük etken aynasızların günümüzde tam yerleşemediği, lens vb. çeşitlilik ve ulaşılabilirlilik sorunları olduğudur. Tabiki gönül isterki küçücük kamera ne güzel hep yanımda olsun, her zaman fotoğraf çekeyim. Ancak şu anda bence aynasızlar daha tam olmadı. Yanlış anlamayın tabiki alanlara laf etmiyorum. Benimde aklımda kalbimde yatan aynasız ve küçük, ihtiyacımı karşılayabilecek bir kamera. 5 yıl sonra sanırım günümüz DSLR yelpazesine ve etkinliğine bir nebze yaklaşan aynasız fotoğraf makinaları ile yeni bir devir başlayacaktır.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Şu anda aynasız kamera sektörü daha çok yeni maalesef. Zaten aldığımız bodyler maksimum 5 yıl sonra günü geçmiş oluyor. Örneğin, şahsım adına konuşucak olursam D7100 ya da DSLR almamdaki en büyük etken aynasızların günümüzde tam yerleşemediği, lens vb. çeşitlilik ve ulaşılabilirlilik sorunları olduğudur. Tabiki gönül isterki küçücük kamera ne güzel hep yanımda olsun, her zaman fotoğraf çekeyim. Ancak şu anda bence aynasızlar daha tam olmadı. Yanlış anlamayın tabiki alanlara laf etmiyorum. Benimde aklımda kalbimde yatan aynasız ve küçük, ihtiyacımı karşılayabilecek bir kamera. 5 yıl sonra sanırım günümüz DSLR yelpazesine ve etkinliğine bir nebze yaklaşan aynasız fotoğraf makinaları ile yeni bir devir başlayacaktır.

Haklısınız tabi siz de. Gerçi bence lens konusunda da önyargılarımız sebebi ile çekiniyor, geri duruyor ve ezberi takip etmeyi yeğliyoruz. D-slr'larda belki kıyasla 2-3 lens biraz daha ucuza bulunabiliyor. Fakat d-slr'larda da aynı olduğu gibi adaptör ile aynasızlarda da sizi bekleyen mekanik(manuel) lens dünyası var. Mesela makro dünyasına 120 $'lık lens + 12 $'lık adaptör ile girdim bu şekilde.

Diğer bir yönden de ben şunu görüyorum. D-slr üretiminde çok satanlar Canon, Nikon, Pentax dikkat ederseniz aynasız kanadında hiç ciddi girişimlerde bulunmazlar ! Ben bunun kesin olmamakla birlikte şöyle bir sebebi olabileceğini tahmin ediyorum... Bu üreticiler d-slr gövde ve lenslerine ciddi yatırım yapmışlar. Buradan sürekli iyi bir gelir elde etmekteler. Öyle ise yeni bir maceraya atılmanın ve riske girmenin ne anlamı var şu an ?! Yaptıkları aynasız girişimlerinden de bana pek bir isteksiz görünüyorlar. Lens üretmiyorlar ve gövdeler çok da iyi değil. Hani sanki şey der gibiler
-"Ya ezberci tüketici duyuyor sağdan soldan 'Aynasız' diye bir şey, Canon yada Nikon aynasız alayım diyor ! Bari bunları kaçırmayalım biz 1-2 model yapalım ;) "
Bu sebeple ki bana göre Olympus, Panasonic ve özellikle Fujifilm bu aynasız kanalında çok ciddi ve çığır açan gelişmeler gösteriyorlar. Fujifilm'in sensörleri, Olympus'un 5 yönlü titreşim engelleme sistemi, Panasonic'in videoda dehşet aynasızları vb. İşte bu sebeple de bana göre "Aynasız" dijital fotoğrafçılığın bugününde çok çalışkan ve girişken(agresif) bir alan olduğu ve gelecekte de bunu sürdüreceği" çok olası görünüyor. Tabi önyargıları, ezberleri, korkan tüketicileri aşmak gibi birkaç engelleri var.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Yanlış anlamam rahat olunuz. Aksine uygun üslup ile her türlü fikrimizi paylaşabiliriz diye düşünüyorum ve de paylaşalım isterim.

windshear

New member
Maalesef bugün üzgün bir haber ile aranızdayım. Maalesef maddi bir ihtiyaçtan dolayı ekipmanımı satıyorum. Yaklaşık 1,5 saat sonra başka şehirden 64 yaşında bir beyefendi makinaya bakıp satın alacak =(( Üzüntülüyüm dostlar, inşallah en yakın zamanda tekrar aranıza dönmek dileğiyle...

İşte ekipman, az vakit ve nakit harcamamıştım bu seti kurabilmek için =(

12772929623_c306f94fb7_c.jpg

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Maalesef bugün üzgün bir haber ile aranızdayım. Maalesef maddi bir ihtiyaçtan dolayı ekipmanımı satıyorum. Yaklaşık 1,5 saat sonra başka şehirden 64 yaşında bir beyefendi makinaya bakıp satın alacak =(( Üzüntülüyüm dostlar, inşallah en yakın zamanda tekrar aranıza dönmek dileğiyle...

İşte ekipman, az vakit ve nakit harcamamıştım bu seti kurabilmek için =(

üzülmeyin rabbim daha güzellerini nasip eder inşallah.

99kru99

New member
Selam arkadaşlar, ben uzun zamandır nikon d3100 kullanıyorum artık bir üst modele geçmek istedim açıkcası ff istiyordum ama malum fiyatlar pek uygun değil bu yüzden d7100 alma kararı almıştım fakat uzun süredir araştırıyorum ve canon 70d ile kıyaslıyorlar ve hep 70d üste çıkıyor. Ben yurt dışında yaşıyorum 1130 dolar nikon d7100 - 1550 dolar canon 70d
açıkçası uzun süre araştırmalarım sonucunda (yerli/yabancı sitelerde ki yorumlar, video incelemeleri yazılar) 70d benimde çok hoşuma gitti fakat bi nikoncu olarak 7100 de istemiyor değilim + fiyat açısından da daha uygun... şöyle bişey var ki d7100 uzun pozlama da sensöre yağ damlatıyor diyorlar çok sorun çıkarıyor başka konularda da falan filan diyorlar...fiyattan dolayı d7100 alıcam ama biraz korkuyorum açıkçası...7100 den ne kadar memnunsunuz..yapacağım çalışma %80 portre ve manzara fotoğrafları %20 video..sizce ne yapmalıyım ? biraz daha bekleyip canon 70d mi almalıyım ? yoksa d7100 durma al mı diyorsunuz ?

rocker_tr

Super Moderator
Canon 70D vs Nikon D7100 - Our Analysis

Değerler açık ve net. Donanımsal olarak istiyor iseniz Canon, keskinlik netlik, daha iyi değerde pozlar istiyor iseniz Nikon. Dinamik aralık, image kalitesi, daha iyi renk kalitesi, 330 iso daha yüksek iso dereğeri 0,4 fstops demek nikon önde. Fotoğraf kalitesine etki eden seri çekim hızında 70d nin 1 derece üstünlüğü var sadece. Reklamcı değil ve çok büyük çıktılar alman gerekmiyor ise 24mp ye karşılık 20mp nin bir anlamı yok.