• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nikon giriş seviyesi d-slr ile manuel lens kullanımı hakkında...

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Geçenlerde şans eseri bir arkadaş ile Nikon giriş seviyesi d-slr ile manuel lens konusunu konuştuk. Laf lafı açtı da buraya geldi konu. Bu arkadaşım profesyonel fotoğrafçılık da yapıyor. Uzun yıllar ekmeğini bu işten kazanmış. Elinden FullFrame olmak üzere 5 tane gövde geçmiş ve elinde şu an 1 FF ve 1 de m43 sistem gövde var imiş. Arkadaşa belki de bir Nikon D5200 veya seneye D5300 alabilirm deyince benim manuel lenslerle çektiğim fotoları da bildiğinden beni uyardı. Nikon'larda ucuz adaptörler ile manuel lens kullanımı imkansız dedi. Ancak ve çok kısıtlı olaran bazı adaptörler ile bazı manuel lensler kullanılabiliyor ve de çok dah iyi performans alınamıyor dedi. Daha sonra başka bir bilen arkadaşa da sordum. O da benzer şeyler söyledi. Nikon d-slr ile manuel lens tecrübesi olan arkadaşlar var ise paylaşırlar ise memnun olurum. Zaten dikkat edince de görülebilir, ben hiç Nikon d-slr ile kullanılan manuel lens fotoğraflarına denk gelmedim. Elbette özel aransa bulunur ama rastgele aramalarda da önüme hiç çıkmamış olması bu değerli bilgileri paylaşan arkadaşlarımın doğru söylediklerinin bir göstergesidir sanırım.

ciddi

bende hiç rastlamadım hocam. araştırılsa bulunur kanımca.

Tabi vardır da demek ki Nikon ile bu manuel lens kullanımı gerçekten zor. Arkadaşların dediği doğru. Zaten kendileri tecrübe etmişler. Bu yüzden Nikon d-slr'ları benim için bitmiştir !.. 25 liralık adaptör alıp kullanabilmek var iken Nikon ismi var diye hem parayı boca et hem de bir Dünya manuel lensi kullanama !.. Bak, hiç kimse de bu konuda laf etmiyor. Nikon Canon kadar kullanılan en çok kullanıcısı olan d-slr markasında herhalde Canon'dan sonra 2'incidir. O kadar kullanıcı var ama bu konu ya hasır altı edilmiş yada Nikon'cular bu konulara girecek kadar bir vizyona sahip değil !!! Ben hiç bir tavsiye konusunda falan bu konuya değinildiğini de görmedim. Belki Nikon'ların modele özel başlıkları içinde arka sayfalarda geçip gitmiş olan bir bilgi vardır ama kim bulacak, görecek de bu bilgiye sahip olacak. Ben bu konuyu açıp en azından vatandaş bilgilensin istedim.

Hüseyin Evcan

Nikon da manuel len kullanmak nerdeyse imkansızdır. Eğer manuel lensleri varsa yada ucuz manuel lens alıp makinenizde kullanmak istiyorsunuz canon bir makine almanız en mantıklı olandır. Bir çok manuel lens 25 liralık basit adaptörlerle canon da çok rahat kullanılabiliyor.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi