• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Nikon MB-D15 - D7100 Battery Grip

windshear

New member
Evet 29 Eylül'de sipariş verdiğim Grip, sonunda 2 Aralık'ta elime ulaştı. Aslında satıcının ilk gönderdiği paket gelmedi, daha sonra ebay'dan resti çekince registered mail ile 10 günde kapıma geldi ikinci paket.

Öncelikle çok büyük beklentim yoktu kalite açısından, nitekim 180 isveç kronu gibi komik bir fiyata düşürdüm gripi. Hem EN-EL15 ile hemde 6 adet AA ile çalışabiliyor. Hemen 6 adet AA yı takıp çekimlere başladım.

Kalite eksikliğini shutter ve aperture ayarladığımız halkaları döndürürken anlıyorsunuz, birde grip üzerinde bulunan shutter release, Nikon'un ki gibi yumuşak seğil, sert ve çıt çıt şeklinde. Ancak sorun teşkil etmiyor.

İşte üzerinde takılmış hali. 6 adet AA ile baya bir ele gelir oldu makina ağırlık arttı =) Öte yandan Monfrotto bella VI'nın içine bile zor sığıyor =)

nryl.jpg

svrk.jpg

x4gx.jpg

ekj0.jpg

Yaptığım testlere göre 6 adet AA pil ile 480 adet flashsız fotoğraf çekebildim. Piller uyduruk IKEA pilleriydi. Hani rechargeable piller ile kullanılsa daha iyi sonuçlar alınacağı kanısındayım. Ancak her ne kadar grip ile dikey çekimlerde kolaylık sunsada, boyut ve ağırlık olarak oldukça külfet haline geliyor makinayı yanınızda taşımak. Özellikle boyuna asmak imkansız hale geliyor. Elde de taşı taşı bilekler kas yapıyor.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
makine canavara dönmüş resmen. sağlam AA pillerle bu sayı artıcaktır. Hangi amaçla batery gripi aldınız ?

aslında

battry grip kullanmak bana çok mantıklı gelmiyor. şundan dolayı ağırlık aşırı derecede artıyor. kardeşim sırf ağırlığı yüzünden 1d yi satıp 7d aldı. gerçekten taşımak bi müddet sonra işkenceye dönüşüyordu.

windshear

New member
Battery Grip almamda ki en buyuk etken acgözlulugum hocam. Bir diger meselede fiyati. Dedigim gibi yaklasik 60 TL ye mal oldu. Orjinali 600 TL olan bir urunu 60 TL ye almak iste meselem aslinda :))