• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Olympus E-M1 Özellikleri

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
sp_camera_om_d_e_m1_benefits_fg2.png

E-M1: Tüm paket. Mükemmel boyutlu bir paket içerisinde.

Yeni E-M1 beklediğiniz tüm görüntü kalitesiyle beraber size istediğiniz çekimi yapma özgürlüğü sunuyor. Yeni E-M1 şu ana kadar üretilmiş en ileri kompakt sistem kamerasıdır. Micro Four Thirds standardına dayanır ve güçlendirilmiş Live MOS sensörü ve TruePic VII görüntü işlemcisi gibi sofistike teknolojiler, DUAL FAST AF’ın dünyadaki ilk gösterimi ve akıllı telefonunuzdan genişletilmiş WiFi kontrolü ile - OM-D serilerini yeni bir seviyeye yükselten olağanüstü tüm görüntü kalitesi ve performansıyla- bir arada sunulmaktadır. Bu üstünlük mükemmel boyutlara ve taşınabilir bir ağırlığa sahip bir gövde tasarımıyla buluşmaktadır. Bütün bunlar göz önüne alındığında da D-SLR kameraları hem boyutları hem de görüntü kalitesi bakımından geride bırakmaktadır.

Dünyanın en ileri lens dizilimine sahip kompakt sistem kamerası.

Yeni E-M1 için mevcut olan 65 lensle beraber şu ana kadar ihtiyaç duyduğunuz tüm lenslere artık erişim imkanınız var. Bu şaşırtıcı çok yönlülük bütün Micro Four Thirds lenslerini içeren yeni nesil OM-Dlerle şimdi en tepede* olan tüm Four Thirds lenslerinin kapsamı geliştirilmiş uyumu sayesinde meydana geldi. Etkileyici olan, lenslerin düz bir sayısı değil yani. E-M1 aşırı derecede hızlı ve inanılmaz bir görsel yakalamada Kontrast AF (Kendinden Odaklı Kontrast)’ı tamamlamak için Phase Detection AF (Kendinden Odaklı Faz Algılama)’nın da ilave olmasıyla DUAL FAST uygulayarak her bir lenste en iyisini ortaya koymaktadır.
* Four Third lenslerini kullanmak için MMF-3 adaptörü gerekmektedir.

Yeni E-M1 güvenebileceğiniz sofistike teknolojilerle fırlıyor.

Yeni E-M1’i istisnai olarak güvenilir kılmak amacıyla, -her zaman bağlı kalabileceğiniz performans ve görüntü kalitesi için- birinci sınıf OM-D teknolojilerini elverişli hale getirdik. Görüntü mükemmelliğine – umduğunuz canlı sonuçlar için- bir çentik atıldı. Akıllı telefonunuzdan eskisinden daha yaratıcı kontrol imkanı vermek için WiFi’ın kapasitesi artırıldı. Kendinden odaklı sistemlerin piyasadaki en hızlılarından birinin hassasiyetini daha da biledik ve – çektiğiniz her fotoğraf ve filmin mümkün mertebe netliğini sağlayarak- dünyanın en ileri 5-eksenli görüntü sabitlemesini daha akıllı hale getirdik. Ve Elektronik Vizör – daha büyük ve etraflı bir çekim ayarı için- şimdi size daha büyük bir görüş ve daha yaratıcı seçenekler sunuyor.

Özellikler

• DUAL FAST AF. Kendinden odaklı tüm sistemlerin hızını ve duyarlılığını yakalayın.
  • Gelişmiş Elektronik Vizör. Şimdi ortalama bir D-SLR’dan 1.3x daha büyük bir görüntüyle.
  • OM-D’ye özgü: Resim ve filmleriniz için 5-eksenli görüntü sabitleme.
  • Toza, su sıçramasına & donmaya karşı dayanıklı: Tüm arazi ve hava şartlarında E-M1.
  • Diyafram açıklığı, poz süresi ve Live Bulb’ın akıllı telefonunuzdan tamamen kontrolü.

sp_camera_om_d_e_m1_features_01.jpg
[h=4]2x2 Kadran Kontrol[/h]Diyafram açıklığını ve pozlandırmayı iki tuşu kullanarak ayarlayın, sonra manivelayı hafifçe ittirerek tek harekette hem ISO’yu hem de beyaz dengeyi ayarlayın. Bunların hepsi bir saniyenin bölümleri içerisinde gerçekleşecektir.

sp_camera_om_d_e_m1_features_02.jpg

[h=4]Hızlandırılmış, aralıklı çekim[/h]E-M1’in güçlü aralıklı çekim ve hızlandırılmış film özellikleri sayesinde filmlerde, zamanın gerçekte olduğundan daha hızlı aktığı, inanılmaz hızlandırma bölümleri meydana getirin

sp_camera_om_d_e_m1_features_03.jpg

[h=4]Sanat Filtreleri ve Dijital Hikayeler[/h]Kendi yaratıcılığınızla çekimlerinizi güçlendirin: 12 sanat filtresinden birini ekleyerek farklı efektlerle oynatın veya tek çerçeveli bir kolaj kompozisyonu içerisinde birçok çekimi bir araya getirerek çektiğiniz resimlerle bir hikaye anlatın

sp_camera_om_d_e_m1_features_04.jpg

[h=4]GENİŞLETİLEBİLİRLİK[/h]Four Thirds lenslerinin uyumu için gereken yeni MMF-3 adaptörü ile HLD-7 pil tutucusunun da içinde bulunduğu bir sürü aksesuar ve eklentiyle fotoğraf çekiminde ulaştığınız başarıyı daha da ileriye götürün.

sp_camera_om_d_e_m1_features_05.jpg

[h=4]Seçimlik sualtı kılıfı[/h]E-M1 için özel olarak hazırlanmış olup, 45 metreye kadar suya dayanıklıdır.– bu sualtı kılıfı, fotoğrafçılığınızı tamamen yeni derinliklere alıp, götürürken size maksimum koruma sağlar.

bipekkan

Super Moderator
Arkadaşlar,
Bir ön hazırlık düşüncesiyle birazda eşimin ameliyatının bir hafta ertelenmesiyle 3 gündür aynasız araştırmalarıma ciddi bir hız verdim ve üst seviyede Olympus OM-D E-M1 ve FujiFilm X-T1 daha alt seviyede Olympus OM-D E-M5/Olympus OM-D E-M10 ve Fuji X-A1 arasına düşecek şekilde sınırlayabildim. Açıkçası Sony NeX ve Panasonic lerede baktım ama özellikle Olympus serisinin renk ve keskinlik video çekimlerinin sony dışında açık ara solladığını düşünüyorum Özellikle OM-D E-M1' e fotograf açısından hayran kaldım diyebilirim.
Ancak sonuçta bu değerlendirmelerim toplam 1200' e yakın en azından ellenmediğini düşündüğüm sitelerde bulduğum fotograflar üzerinden oluşan bir düşünce. Kullanan ve/veya araştıran arkadaşlarında düşüncelerini almak isterdim gerekçeleriyle beraber.
Sizce 2 ayrı kategoride hangileri veya varsa atladığım sizin önerileriniz? Sadece gövde için 1200-1250 USD' ye çıkabileceğimi düşünüyorum.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Öncelikle geçmiş olsun. rabbim acil şifalar versin.

hocam bu listedeki fiyatlar çok değişken. ancak apsc sensör yerine Micro Four Thirds düşünmek daha mantıklı. lens seçeneğiniz çok fazla olur çünki. diğer türlü aynı markanın lenslerini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. bunların içinde benim önerebileceğim en iyi makine Olympus OM-D E-M10.

1. si m43 mount.

2. si

cvjc.png

3. sü iyi bir puan alması. xt1 yüzde 84 puan almış ama fiyat noktası sıkıntılı

cj2d.png

4. sü fiyat olarak uygun 700-800 dolaylarında body. çok güzel lensler alınabilir.

ancak şu var xt-1 in fotoğraflarıda gerçekten güzel.

çok detaylı araştırmadım ama ilk gözüme çarpanlar bunlar oldu. vakit buldukça değerlendirelim. listeyi azaltmaya çalışalım.

bipekkan

Super Moderator
[MENTION=1]genesis[/MENTION],
Çok teşekkürler iyi dileklerinize,
Ben 2 kategoride değerlendirdim fiyat açısından. İlki 1200 USD 2. ise 700-800 USD arasında kalan gövdeler. X-T1' e ait elllenmemiş tam ölçekte yeteri kadar fotograf bulamadım. Bulduklarımın tamamına yakını PS CS6 ile işlenmiş makyajlanmış fotograflar. Makinanın gerçek performansını yansıtmıyor ve bulduğum fotograflarda genel detay ve özellikle kırmızı renk ince detaylarda kayboluyor ve diğer gövdelere göre çok pastel kısacası sorunlu, NR' yi tamamen kapamıyorsunuz arka planda çalışıyor ve gerçek ölçekte detayı mahvediyor ve özellikle XF lenslerin hakkını vermiyor. Bu açıdan bakarsanız benzer sensörlere sahip X-Pro1 ve X-A1 daha gerçeğe yakın fotograf veriyor. Birde nedeni meçhul ara sıra ortaya çıkan sulu boya etkisi (Watercolor effect)
Araştırmalarım sırasında bunu gören bir kaç araştırmacı daha var Bunlardan biri NR' nin kapatılamadığını ve sürekli her ISO kademesinde çalıştığını da görmüş.
http://www.stevehuffphoto.com/2014/03/10/the-fuji-x-t1-review-fuji-creates-the-best-x-to-date/

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
burada öne şu çıkıyor. gövde bizler için hangi derecede önem arz ediyor. eğer lens alacak bütçemiz varda gövdeye yüksek meblağlar ödenebilir. ancak ben 1200 dolar verip mirror lens almam. 2500TL yaparki bu gerçekten çok yüksek bir rakam. 2500 tl ye yazık olur benim kanım. bunun üzerine en az 1500 tl lik harcama yapılıp lens seti alınırki işin içinden çıkılmaz 4 bin tl verip fotoğraf kalitesi düşük bir ekipmana sahip olmak hiç mantıklı değil.

benim kişisel düşüncem şu yönde. 700-800 dolar verip gövde ve üzerine lens seti almak. lensler hiç bir zaman değer kaybetmez ama gövde kaybeder. şimdi 3 yıl içinde aynasızların teknolojisinin ilerleyeceğini ve fiyatlarının düşeceğini varsayarsak siz 2500 tl ye aldığınız gövdeden hem zarar edeceksiniz. hemde yeni makinelerin fotoğraf kalitesine gıptayla bakacaksınız.

ancak 1500 tl verip üzerine 2500 tl lik lens seti alsanız. lenslerden hem zarar etmeyeceksiniz hemde yeni teknoloji gövdelerden alıp bu lenslerle kullanabilceksiniz.

dün arkadaşla dp de bir kıyaslama yapıp baya bi uğraştık.
kıyaslamaya konu olan makineler şunlar dı. bu makinelerin laboratuar fotoğraflarını detaylı inceledik.

d7000
d5100
650d
olympuz em3 (bunun tam model numarasını hatırlayamadım.)

vardığımız sonuç şuydu. bu makineler içinde en kötü fotoğraf kalitesi d7000 di. özelliklel yüzde yüz kropda detaylar uçuyordu.
en iyi makine ise 650d idi. fotoğraf kalitesi gerçekten çok iyi ve detaylar çok netti. ancak kontrast değerleri fotoğraf kalitesini olumsuz etkiliyordu.
en dengeli makine d5100 dü. özellikle kontrast ve detaylar çok iyiydi. detaylarda 650d nin gerisinde kalsada kontrastta bu farkı kapatıyordu.
bizi hayal kırıklığına uğratan d7000 di açıkçası.
olypmusa gelince bizi oldukça şaşırttı gerek kontrast gerek detaylar konusunda 650d ye yakın değerler sunuyordu. d7000 ve d5100 devirip 650d ye yakın değerler sunuyordu. ayrıca fiyatıda 700 dolardı. f/p olarak çok başarılıydı bana göre.

tabi bukarşılaştırmalar laboratuar ortamında çekilmiş fotoğraf kalitesi açısından baktık.

yani gövdelere çok para vermek mantıksız kalıyor bir noktadan sonra. biraz geleceğe bakmak lenslere yatırıp yapmak taraftarıyım açıkçası.

bende d5100 var gerçekten d7000 rahatlıkla image kalitesinde solladığını bariz bir şekilde incelemelerde görüyoruz.
dp nin yorumu aynı şu şekilde d5100 için. kuzu postuna bürünmüş kurt. :))

bipekkan

Super Moderator
Tüm yazdıklarınıza aynen katılıyorum. 1200 USD dolar 1.45 TL civarındayken çok fazla önemsenecek seviyede bir para değildi Şimdi 2.20 TL seviyelerinde göz korkutuyor. Çünkü kazançlar aynı seviyede artmadı malesef. Zaten elimde ağırlık nedeniyle kullanamadığım 40D' ve lensleri elden çıkartıp alma aşamasına geçeceğim, yada diğer bir alternatif saece gövdeyi satıp 650D' ye yöneleceğim ama bu alternatifte ciddi bir ağırlık hafiflemesi olmuyor. Yada hepsini elden çıkartıp M43' e yönelmek. Aslında ciddi ciddi Olympus OM-D E-M1'in fotograf kalitesinde gözüm kaldı dersem sallamamış olurum. Tahminimce yeni alternatifi çıktığında fiyatı 600-800 USD aralığına düşer. Dediğiniz gibi arta kalan parayı lenslere yatırmak.
olympus em3 bu modeli bulamadım?

bipekkan

Super Moderator
Bu makina (Olympus - E-PL3) yanlış hatırlamıyorsam [MENTION=5]ciddi[/MENTION]' nin kullandığı makina, ISO konusu hariç süper bir makinaymış 400 ISO' ya kadar performansı çok iyi renkler kontrast.... hatta şu an TR fiyatı 600-700 TL aralığında. Önümüzdeki sorunu aşalım, düşüneceğim.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
@genesis,
Bu makina (Olympus - E-PL3) yanlış hatırlamıyorsam @ciddi' nin kullandığı makina, ISO konusu hariç süper bir makinaymış 400 ISO' ya kadar performansı çok iyi renkler kontrast.... hatta şu an TR fiyatı 600-700 TL aralığında. Önümüzdeki sorunu aşalım, düşüneceğim.

bende akşam sergideyken aklıma geldi evet ciddi hoca kullanıyordu. bakalım kendisinin yorumu ne olur. Iso konusuna ben pek takılmıyorum. nedeni iso 400 den yukarı değerlerde zaten çok çok nadir çekim yapıyorum. isoyu otomatiğe aldığım ve çekim yaptığım fotoğraflar gece arkadaşlarla evde yaptığım anı fotoğrafları oluyor.

bipekkan

Super Moderator
ciddi hoca pek uğramıyor buralara, gerçi son 2 aydır bende boşladım ya ! Pillere bile devam edemedim.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bu makina (Olympus - E-PL3) yanlış hatırlamıyorsam [MENTION=5]ciddi[/MENTION]' nin kullandığı makina, ISO konusu hariç süper bir makinaymış 400 ISO' ya kadar performansı çok iyi renkler kontrast.... hatta şu an TR fiyatı 600-700 TL aralığında. Önümüzdeki sorunu aşalım, düşüneceğim.

Aynen hocam... PL3 700 TL iken PM2 çok daha iyi ve 999 TL. Eğer limiti aşmıyor ise PM2 daha iyi olacaktır, çok daha iyi. Gerçekten bazen 800 iso'da bile şu günün rakiplerini görünce PL3 canımı sıkıyor. E 2.5-3 yıl önce iyi idi rakiplerine göre ise fena sayılmaz idi ama bugün için bana göre alınmaz. Kompakt alacağıma PL3 alırım tabi imaj kalitesi olarak bakılacak ise. Ben uğruyorum da daha çok facebook grubunda paylaşım yapar oldum. Kolay mı geliyor nedir orası :)

bipekkan

Super Moderator
Hemen incelemeye alıyorum PM2'yi teşekkürler [MENTION=5]ciddi[/MENTION], Walla sözde ben de facebook'a üyeyimde nasıl kullanıldığını bile bilmiyorum. Sadece e-mail' e gelen kardeşimin mesajlarındaki fotograflarına bakabiliyorum. Sohbet-mohbet nasıl yapılır hatta okul ve iş arkadaşlarım beni buluyor cevaplayamıyorum bile, Müthiş özürlüyüm twitter dahil kullanımında

ciddi

Hemen incelemeye alıyorum PM2'yi teşekkürler [MENTION=5]ciddi[/MENTION], Walla sözde ben de facebook'a üyeyimde nasıl kullanıldığını bile bilmiyorum. Sadece e-mail' e gelen kardeşimin mesajlarındaki fotograflarına bakabiliyorum. Sohbet-mohbet nasıl yapılır hatta okul ve iş arkadaşlarım beni buluyor cevaplayamıyorum bile, Müthiş özürlüyüm twitter dahil kullanımında

Hocam limit dahilinde ise PM2'nin 3 lensli seti var 1.400 TL. Lenslerden bana ne der iseniz ki ben manuel lensler ile kullanıyorum PL3'ümü ve memnunum, dediğim gibi 999 TL'ye kit lensli var. Aslında neden tek gövde satılmıyor ki ? PM2'yi tek govde olarak 750'e verseler misal :) alırım manuel lensle kullanırım, belki 2.el bir lens alırım ileride falan ama bu tek gövde satışı göremedim hi. Gerçi kit lensi gövde üzerinde verdiklerinde tek kit lens fiyatından kıyaslarsak 100-150 TL'ye geliyor gibi oluyor tabi o zaman kim tek gövde alır gibi bir durum da ortaya çıkıyordur.

Twitter de ben de öyle de bu facebook baya bir hepsi bir arada olayı gibi. Forum, site, foto, video paylaşımı yapabildiğin gruplar kurabiliyorsun. Misal bizim bu sitenin grubu var,
https://www.facebook.com/groups/birkarefotograf/

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
OLYMPUS PEN EP-M2'NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

GÖRÜNTÜ ÖZELLİKLERİ
Sensör CinsiCanlı MOS
Sensör Boyutu (mm/inch)4/3 inch
Sensör Çözünürlüğü (MegaPixel)17.20
Etkin Çözünürlük (MegaPixel)16.10
İşlemciTruePic VI
Renk Derinliği12 bit sRGB / AdobeRGB
Sıkıştırılmış Dosya FormatıJPEG, MPO (3D) Sadece fotoğraflar için ve (H-FT012) 3D lens'lerinin kullanımıyla beraber
Sıkıştırılmamış Dosya Formatı12 bit RAW / RAW & JPEG paralel kayıt

VİDEO ÖZELLİKLERİ
Video FormatıMOV(MPEG-4AVC/H.264), AVI(Motion JPEG)
Video ÇözünürlüğüFull HD 1920 x 1080 (16:9) 30p, 20Mbps (MOV) Full HD 1920 x 1080 (16:9) 30p, 17Mbps (MOV) HD 1280 x 720 (16:9) 30p, 13Mbps (MOV) HD 1280 x 720 (16:9) 30p, 10Mbps (MOV) HD 1280 x 720 (16:9) / 30 kare/sn (AVI Motion JPEG) 640 x 480 / 30 kare/sn (AVI Motion JPEG)
Video ÇözünürlüğüFull HD 1080P
Maksimum Kayıt Süresi / Boyutu29 dak. (17Mbps) 14 dak. (SD) / 7 dak. (HD) (AVI Motion JPEG) - Maksimum dosya boyutu: 4 GB (AVCHD) 2 GB (Motion-JPEG)

LENS ÖZELLİKLERİ
Bayonet TipiMicro Four Thirds
Lens Çarpanı2x

ÇEKİM ÖZELLİKLERİ
ISO iOtomatik ISO 200 - 25600 (kişiselleştirilebilir, geçerli ISO 200 - 1600) / Manuel ISO 200 - 25600 1/3 ve 1 EV ISO adımlarında
Min. Enstantene (sn)60 s (1/3, 1/2, 1 EV adımda), Bulp modu 30 dakikaya kadar (menüde seçilebilir en uzun zaman, varsayılan: 8 dakika)
Max. Enstantene (sn)1/4000
Dahili FlaşVar
Flaş Etki Mesafesi (m)
Dahili Flaş Kılavuz Numarası10 (ISO 200)
Max. Flaş Senkronizasyon Hızı (sn)1/250 s / 1/4000 s (Super FP modu)
Harici Flaş KızağıVar
3D - 3 Boyutlu ÇekimYok

PERFORMANS ÖZELLİKLERİ
Sürekli ÇekimHız (H) Yakl. 8 kare/sn - Hız (L) 3.6 kare/sn (IS kapalı) , 3.0 kare/sn - Maksimum çerçeve sayısı: 27 kareler (RAW) 19 kareler (JPG/Large Normal Mod)

HAFIZA-BATARYA ÖZELLİKLERİ
Uyumlu Hafıza KartlarıSDHC, SDXC, UHS-I, Eye-Fi
Batarya TipiBLS-5 Lityum-Iyon

BAĞLANTI ÖZELLİKLERİ
USB 2.0Var
USB 3.0Yok
Uzaktan Kumanda KullanabilmeVar
Video ÇıkışıVar
HDMIVar
WiFi Kablosuz BağlantıVar
BluetoothVar

VİZÖR-LCD EKRAN ÖZELLİKLERİ
Vizör TipiYok
Vizör Diyoptri AyarıYok
LCD Ekran Boyu (inch)3.00
LCD Ekran Çözünürlüğü (pixel)460000
Değişken Açılı LCDYok
Dokunmatik EkranVar

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
Boyutlar (mm)109.8 x 64.2 x 33.8
Ağırlık (Objektif ve Batarya Hariç - gram)223.00

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Bak şimdi bende heveslendim şu pl3 e. Fiyatı iyi 3. Kolay kullanım makinem olabilir. Hem aynasızların hakkında iyice bilgi edinirdim :))

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ciddi

Bak şimdi bende heveslendim şu pl3 e. Fiyatı iyi 3. Kolay kullanım makinem olabilir. Hem aynasızların hakkında iyice bilgi edinirdim :))
i

Valla olur. Buna filmli makina lensleri takarsınız hem de o biçim :)
- [MENTION=73]bipekkan[/MENTION]

Bir arkadaş PL5 ve Raynox DCR-250 ile çekimler yapmış. ISO 1600'de PL5 müthiş sonuçlar vermiş gibi gördüm ben.

https://www.flickr.com/photos/alaaddinz/13890039827/in/photostream/
ve devamındaki 4 fotoğraf. ISO1600 dikkat !.. Hem de önde bir de Raynox optik eleman var yani !..

bipekkan

Super Moderator
[MENTION=5]ciddi[/MENTION],
Bizim hanımın ameliyatı nedeniyle çok geç farkettim cevabını. Gerçi yine ertelendi ama ancak inceleyebildim PL-5' in benim açımdan tek sakat (!) tarafı fiyatı hemen 1700 TL ve üstüne fırlıyor. Bu durumda bana en mantıklı geleni 800 ISO' ya TAV olup E-PL3 F/P ve açılı LCD' de var almak

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
Aceleye lüzum yok. Bizde senin için araştırıyoruz.Bu akşam vizörlü panosoniclere bakcam .

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi