• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Olympus OM 50mm. F3.5 macro lens fotoğrafları

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Olympus OM 50mm. F3.5 macro lens 1:0.5 oranda büyütme yeteneğine sahip. Lensin minimum odaklama mesafesi 23 santim. Bu makro lens ile çektiğim örnekler.

Kullandığım ekipman :
Olympus Pen e-pl3
OM/m43 adaptör
Olympus OM 50mm F3.5 makro lens
125 watt tek ampullü oda aydınlatması !

20 Turkis Lira Macro by Ciddi Biri, on Flickr

MasterCard Logo from credit card by Ciddi Biri, on Flickr

What time is it ? - Old Watch by Ciddi Biri, on Flickr

Car & Money by Ciddi Biri, on Flickr

Lens bu akşam üzeri elime geçtiği için bunlar henüz ilk denemelerim. Yakında daha fazlasını paylaşacağımı umuyorum...

Son düzenleme:

ciddi

Makrocu geldiii, yeni makrolarım vaaar :rolleyes:
Yine Olympus OM 50mm. F3.5 macro lens ile çekildiler...

Bu 500ml.'lik pet su şişesinin içinde buharlaşmadan oluşan minnacık damlacıklar. Yani ne ile ölçeklesemmm, kırmızı mercimek tanesi desem o bile büyük kalır, onun da yarısı kadar ve daha da ufak bu damlacıklar gerçekte.

Drops in bottle by Ciddi Biri, on Flickr

-

Little Yellow Car by Ciddi Biri, on Flickr

Arabanın boyutu anlaşılsın diye yanına kalem pil koydum. Bu araba şu sürpriz yumurtalardan çıkıyor. Sanırım 3 cm uzunluğundadır.

ciddi

Süt damlaları...

Milk drop by Ciddi Biri, on Flickr

Bunların büyüklüğü TicTac şekerler vardır ya, o kadar. Kibrit çöpü ile sıvı yağ içine yakından yavaşça damlattım ve çektim. Aslında damlalık ile de olurdu da nerden bulacaktım o an ! Pratik zeka kibrit çöpünü seçti :)

-
Bu da bildiğiniz Vitamin D drajesi.

Vitamin-D by Ciddi Biri, on Flickr

Yakında buna daha farklı şeyler deneyeceğim. Arkaplana başka şekil veya yazı koyarak görüntülemeyi deneyeceğim.
Olympus OM 50mm. F3.5 macro sample photos.

Son düzenleme:

ciddi

Evet. Bu makro işi de hem eğlenceli hem de yaratıcı iseniz çok farklı şeyler çıkartabilirsiniz ortaya. Misal bu drajenin arkaplanına bir şekil, bir mesaj veya yazılabilir de...

ciddi

Lense dair bir bilgi...
-
Olympus 50mm f/3.5 Zuiko Macro (multi-coated)
Written by Ken Norton
Nov 22, 2008 at 03:18 PM

(multi-coated)

OM-1 with mirror lockup
Vignetting = B+
Distortion = none
Aperture Center Corner
f/3.5 C+ C-
f/5.6 A- B+
f/8 A- A-
f/11 A- A-
f/16 B+ B
f/22 B B-
Notes: Moderately high contrast image which softens beginning at f/11 and is distinctly softer at f/22, thus yielding best performance at f/8; soft wide open; classic performance curve across aperture range.

OM-4 with mirror and aperture prefire
Vignetting = A- @ f/3.5, A @ f/5.6
Distortion = very slight pincushion
Aperture Center Corner
f/3.5 B- C
f/5.6 A A
f/8 A+ A
f/11 A A
f/16 A- A-
f/22 B+ B+
Notes: Moderately high contrast, except high at f/8. Different lens
sample than the OM-1 test above.

Kaynak : http://zone-10.com/cmsm/index.php?option=com_content&task=view&id=247&Itemid=97

ciddi

Birkaç yeni makro... PL3+OM 50mm. F3.5 ile çekildi.

Bu şeffaf CD kabının üst sağ köşesindeki kabartma.

Macro - From transparent CD cover by Ciddi Biri, on Flickr

Bunun ne olduğunu söylemeyeceğim. Fotoğrafçının sırrı ! :) Fakat kimsenin tahmin edebileceğini zannetmiyorum da... Ben de bu fotoğrafı çeker iken bunun çıkabileceğini hiiiç mi hiç hayal edememiştim çünki.

Cell'n Bubbles by Ciddi Biri, on Flickr

ciddi

Hehehe, o kadar kolay bir şey değil. Çoook ama çok alakasız bir şey. Diyorum ya, fotosunu çekerken böyle bir sonuca varabileceğim hiç aklıma gelmez idi. Gerçi aslının şu hali ile de hiç alakası yok ! Photoshop'un harici eklentisi olmayan filtrelerinden kullanıp fotoğrafı bu hale soktum. Biraz meraklanın, ileride aslını da koyarım ;)

fanican

New member
Odak:50mm Iso:100 F:11 PEH:6s (Epl1+50mm Oly 1.8)
Karanlıkta cep telefonu feneri yardımı ile çektim...
12811622555_92d975bd72_z_d.jpg

ciddi

Şu benim yukarıdaki sıralı baloncuklu şey bir çay demleme aleti. Porselen kupa'ların içine girecek büyüklükte ve süzgeç gibi ger yeri delikli, çelikten yapılmış bir şey bu.
[MENTION=97]fanican[/MENTION] 'ın fotoyu flickr'da gördüm ve çok beğendim. Gerçekten süper bir sonuç elde etmiş.

fanican

New member
Teşekkürler, aslında bu çiçeğin fotoğrafını çok çekmiştim. Çok güzel kırmızı çiçekler açıyor. Ama o tüylerini hiç bu kadar net çekememiştim. Çok tüylü net olmayınca bulanık bir şey oluyor. Diyaframı olabildiğince kısarak bunu yapabileceğimi farkettim. Işık kaynağını obje üzerinde sabit tutmayıp adeta ışıkla sular gibi her tarafında dolaştırdım. Sonuç böyle oldu....