• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Olympus Pen e-PL7 inceleme

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Olympus PEN E-PL7 - Türkiye Resmi Sayfası
http://www.olympus.com.tr/site/tr/c/cameras/pen_cameras/pen/e_pl7/index.html?olycmp=epl7glpg

Olympus'a özel direk resmi sitesinden orijinal Olympus pen e-pl7 Türkçe kullanım kılavuzu indirme linki : http://www.olympus.com.tr/site/rmt/media/consumer/pim/_manuals_aw2014_/E-PL7_MANUAL_TR.pdf
Ayrıca unutmayın ki Olympus Dünya'nın neresinden satın alırsanız alın ürünlerine 1 yıl süreli küresel garanti kapsamına dahil etmektedir !..

Detaylı teknik özellikler... (Oradan-buradan değil, üreticisinin resmi sayfasından)
http://www.olympus.com.tr/site/tr/c/cameras/pen_cameras/pen/e_pl7/e_pl7_specifications.html

desktop_S5Tpage_final_02.png

Hazır incelenmişi varken :)
-
Olympus E-PL7 Review | PhotographyBLOG
-
Olympus E-PL7 Review: Now Shooting!
-
Robin'siz olmaz :alkis
Robin Wong: Olympus PEN E-PL7 Review

Son düzenleme:

ciddi

Çok yönlü gıpraşım engelleme sistemi nasıl işler ? Bu nasıl iştir argadaş yau !

E-PL7_SLV_M1442EZ_SLV_is.jpg

ciddi

ISO 10.000 !!! Lens Olympus 45mm. F1.8
P1010138.jpg

-
Bu da 1:1 boyutundan kesit ( ISO 10.000 )
P1010138-001.jpg

ciddi

Çok acayip bir OM-D geliyor imiş. M5'in yerine konumlanacak bir model ama acayip bir şey olacak imiş :)

gentkhan

New member
[MENTION=5]ciddi[/MENTION] HOCAMMMMM sizin yüzünüzden yeni başladıgım şu hobide ve yeni aldıgım makinamdan soğudum :teslim gidip satıcam aynasız alıcam BU NASI RENKLER YAAAAAAAAAAA :(( :((

ciddi

[MENTION=5]ciddi[/MENTION] HOCAMMMMM sizin yüzünüzden yeni başladıgım şu hobide ve yeni aldıgım makinamdan soğudum :teslim gidip satıcam aynasız alıcam BU NASI RENKLER YAAAAAAAAAAA :(( :((
-
Nikon ne aldınız ? Satıp boşuna masrafa girmeyin de... artık bir dahaki makinanızı alırken bakarsınız. Şimdi bir şey diyeceğim, alıngan arkadaşlar çok yanlış anlayacak :dert ama demek de istiyorum ! Bakıyorum, Canon ve Nikon giriş seviyesi d-slr alıcıları özellikle takip ettiğim son 2 yıl içerisinde çoğunlukla ezberci ve kulaktan dolma laflara inanan, araştırmayan, pek fazla bilmeyenler oluyor. Aynasız tercih edenler ise çoğunlukla evvelce d-slr tecrübesi olan, ne alacaklarını ve neden almaları gerektiğini bilen, ezberlere, şu-bu ne diyorlara ve gösterişe takılmayan yani daha bilinçli ve bilen kişiler ! Şimdi bu dediğimden kimse kendine göre cımbızla alıp kendisine negatif bir şey söylendiğini çıkartmasın lütfen. Geneli diyorum çünki. Bu kanıya varmamın sebebi de özellikle bahsettiğim seviye d-slr kullanıcılarının forumlarda, face'de vb. gördüğüm çekimleri ve soruları. Bir de şu açıdan bakın, d-slr'lar hala piyasanın hakimi. En çok satan bunlar. Hali ile oran olarak daha yüksek oranda daha iyi foto çekenleri görmemiz lazım ama misal ben bir başka yerde Canon 650D başlığında çok ender iyi fotolar gördüm. Buna karşın aynasızların başlıklarına bakınca, misal Fujifilm X, Sony Nex ve ILCE(a diye de bilinir) ve hatta m43'lerin başlıkları. Bu başlıklarda da genellikle konuşulanlar daha bir üst seviyeden ! Misal şöyle soruya m43 başlığında hiç denk gelmedim "Gece hangi ayarlar ile çekmeliyim" :??

Tabi şunu demiyorum. "D-slr bitiyor, bilen aynasız alır !" Hayır, kesinlikle böyle bir şey demiyorum ve demem de. "Bilen" neye ihtiyacı olduğunu da iyi gördüğünden ihtiyacı d-slr ise onu alır, yok aynasız ise de bunu alır diyorum. Öte yandan yukarı paragrafta dediğim bilmeden, araştırmadan veya işte kendine göre çevreden, promotörden öğrendiği ile alan d-slr alır.

Mesela bir örnek ,
"İlk kez D-SLR sınıfı bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Kişisel araştırmalarımda gördüm ki amatör olarak uğraşmış ve kullanmış olan bir yakınımdan 650D teklifi geldi. Savunması da sağlamdı. 650D için oluşturulan BODY'nin aslında 5D Mark II ile neredeyse aynı BODY olduğunu, ufak tefek farkların dışında ölümcül farkların olmadığını belirtti. Teknik açıdan yeterli bilgi sahibi olmadığım için ancak kıyas edebildiğim sayfalardan kıyas ettim (LetsgoDigital ve Kiyas.la gibi). Yine araştırırken gördüğüm bazı sitelerde 650D'nin 24P kayıt yapabilmesi nedeniyle kısa filmlerin, hatta bazı filmlerin bazı sahnelerinin 650D ile çekildiğini okudum. Bu nedenlerle 650D'yi düşünmekteyim."

Misal ender görebileceğiniz bir kullanıcı yorumu, eleştirisi. Bu kişiye yılın tüketicisi ödülünü bizzat vermek isterdim.
Gerçeğinden direk alıntı: C.... N..

1,5 yıldır 650D kullanıyorum. Şu an makinadan tek şikayetim, bazı plastik aksamların sökülmüş olması. Arka vizörün kaplaması gibi. Teknik olarak memnunum. Bazı alt ve üst modellere göre menüleri de bana kullanıcı dostu geliyor. Gps desteği de olsaydı çok iyi olurdu. Harici gps çok pahalı bir çözüm. Ha bir de wireless desteği veya s-bean de güzel olabilirdi.
-
5D Mark II ile nerde ise aynı BODY demişti hani birisinin bir yakını ?! Görüyor musunuz birbiri arasında ne büyük fark olan iki yorum. Burada fanatik, abartılı falan olan da kendisini hemmen belli ediyor. Çünki yapıcı eleştirel yorumda zerre abartıya kaçmamış vatandaş. Ürünü kötülememiş, daha iyi nasıl olabilirdi gibisinden kendi yaşadıklarından elde ettiği tecrübesini aktarmış.

ciddi

Buna da cevap falan yazamadım :sinir ! Yeterince arıza ile uğraşıyoruz zaten :haha
-
Orijinalden alıntı: The Şapulju

Eyer alirsam a6000 alirim oda 2.el
Temiz 2. El bildigin site/ilan varsa link verirmisin uygun fiyatli olsun

Eyer alır iseniz bir binek hayvanda kullanmak durumunda kalırsınız !.. Eğer "eyer" alır iseniz yani... :alkis
-
http://tr.wikipedia.org/wiki/Eyer

ciddi

abi niye ağlatıyon bizi he niye ağlatıyon :((

Hayırdır ne diye ağladın ki arkadaşım ? Ne ise yanlışımız söyle bilelim, düzeltmeye çalışalım.

Bir mesaja denk gelmiştim onu bulamadım. Vatandaşa teknomarket elemanı (yani bizim çok iyi bildiğimiz bir promotör) demiş ki "x marka en eski marka, işte Sony lenslerini başka markadan alıyor, öteki bir markanın şusu böyle"

Pazarlama taktiğini ve insanın nelere kandığını görüyor musunuz ? "Bir marka ne kadar eski ise o kadar iyidir" bence insanların genelde yanılmalarına sebep olabiliyor. Çünki iyi iş yapmak o işi çok eskiden beri, uzun süredir yapmak ile doğru orantılı olmuyor. Buna ilginç bir örnek vermek isterim. Misal hep ne duymuşuzdur ? "Türk insanı çalışkandır" :alkis aferin bize. Fakat çevrenizden illa ki duymuşsunuzdur şu Alamancı, gurbetçi hikayelerinden az-çok. Adamlar der ki "Gavur iyi para veriyor amma canımızı çıkartana kadar çalıştırıyor" :endise Belki doğru diyor, belki de milli huyumuzdur bunlar da abartıyorlar. Öyle ya bizde büyük bir kitle biraz kesesi doldu muydu hani "kem gözlerden ırak" olmak amacı ile midir nedir böyle hani ah ne zor, ne zahmetli bu duruma geldiğini azile-büzüle anlatır. Her ne ise bu milli huyumuzun gerçekliği kadar hikayelerde gerçek payı da vardır. Çünki ben bizim iş ortamlarını epey iyi bilirim. Tamirciden bilgi işleme, bilgisayar teknik servisliğinden, müşteri temsilciliğine türlü tecrübelerim oldu. Bizde işini kariyer yapmak falan gibi gören kişiye rastlamak imkansız gibi bir şeydir. Ben de dahil hiç böyle bir amaçla işime sarılmamışımdır. Haber sitelerinde arada bir "kariyer" lafı geçen haberleri görünce bu haber, kelime olsa olsa bizim milletin % 0.1'ine hitap ediyordur diye düşünüyorum. Bizim çalışmaktan anladığımız "Lan yine mi Pazartesi, akşam olsa da eve gitsek, dur bi cuğara tüttürem accık kaytaram, du arazi olam bi, arada bol dedikodu, gruplaşma, dedikodu ve doğal olarak çekememezlik ve çekişmeler, işin entrikalarını öğrenip extra nasıl gelir elde edilebiliri bulmak, bilenden öğrenmek!.. en nihayetinde ooof of emekli olsak da bi kurtulsak"

İşte bu çalışma aşkı ile icraat yapan çok çalışkan milletimiz bir dönem SSK'yı gömçürmüştür ! Ben çok iyi bilirim. Bizim peder ve 2 kardeşi sağlık sektöründen emekliler. Bizimki artık bir gün öfke ile sağlık karnesini bana verip "Al bu sende kalsın, kimseye verme" demişti. Yepyeni, bomboş idi. Sonra öğrendim ki sevgili amcam babamın karneyi alıp sigortasız vatandaşa Allah için sağlık hizmeti sağlar imiş ! Vatandaş buna 3-5 cebine koyar, bu da doktora rica eder, pederin karneye yazdırırarak baktırır imiş !.. Sonra sonra duydum ki bu yöntem ile erkek hastanın kadın doğum doktoruna muayene olduğuna dair bile belgeler var imiş :haha . Konu pek derun. Toplamıyacağım, böyle dağınık kalsın.

Son düzenleme:

gentkhan

New member
[MENTION=5]ciddi[/MENTION] Hocam kesinlikle cahillikten aldık dslr . Ben şuan nikon aldığıma pişman olur gibiyim . İstediğim renkleri göremiyorum . Bu benim pozlamamla da alakalı olabilr veya doğru zamnda doğru yerde doğru fotoğraflar çekemediğimden de kaynaklıyo olablir ama gene de aynasızla çeklmiş fotoğraflar daha bi değişik geliyo gözüme . İnşallah bi gün aynasızla da çekimler yaparz . Çok uygun fiyata makinaları da var sanrım fazla bigiye sahip olmasam da ..

ciddi

[MENTION=5]ciddi[/MENTION] Hocam kesinlikle cahillikten aldık dslr . Ben şuan nikon aldığıma pişman olur gibiyim . İstediğim renkleri göremiyorum . Bu benim pozlamamla da alakalı olabilr veya doğru zamnda doğru yerde doğru fotoğraflar çekemediğimden de kaynaklıyo olablir ama gene de aynasızla çeklmiş fotoğraflar daha bi değişik geliyo gözüme . İnşallah bi gün aynasızla da çekimler yaparz . Çok uygun fiyata makinaları da var sanrım fazla bigiye sahip olmasam da ..

Foto kalitesi olarak bence fark yok. Farkı doğuran şey önce kullanmayı bilmek ve dediğiniz gibi fotoğraflanacak şeyi görebilmek. Sonra da fotoğrafı işlemek. Yarın vakit bulur isem 1-2 örnek foto koyayım. RAW ile makinanın bize verdiği jpeg arasında ne büyük detaylar kazanabildiğimizi benim biraz bilgim ile göstermek isterim.

Aynasız ile d-slr'ın bence tek farkı her yere götürülebilmesi ve her ortamda kullanılabilmesi. Başkaca çok özel alanlarda çalışılmıyor ise fark yoktur. Bu renkler, netlik vb. kullanmayı bilince ve RAW işleyince elde edilir her sınıf makina ile. O yüzden kendinize haksızlık etmeyin. Biraz zaman tanıyın ve öğrenmeye bakın. Sorularınız var ise sorun yardımcı olmaya çalışalım.
[MENTION=1]genesis[/MENTION]
Teşekkür ederim. İşte bu kusurumu düzeltmem zor. Fakat bir şansımız var, yaşlandıkça illa ki bir yerlerimiz eskir, göz vb. ve daha iyi fotolar çekemeyiz. Bu ne zaman olur ? Belki 20 yıl sonra falan :haha Gerçi o zaman da hala foto çeker miyim bilemem. Belki gerek bile kalmaz, 20 yıl sonraki teknolojide.