• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Pentax k-30 özellikleri

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
K-30_b_CrystalBlue__Custom_.jpg

THE OUTDOOR SLR • Hava koşullarına dayanıklı gövde
 • 16 MP CMOS sensör
 • Dahili Sarsıntı Azaltma Sistemi
 • Full HD Video
 • ISO 25600’e kadar hassasiyet
 • Saniyede 6 kare
 • 920bin noktacıklı 3'' LCD ekran

Bu yeni orta seviye model, standart SLR’lerin tüm özelliklerini ve sıradışı bir işlevsellik sunuyor. Sorunsuz outdoor fotoğrafçılık için tüm bu özellikler cihazın kompakt, hava koşullarına dayanıklı, toz geçirmez ve hafif gövdesinde bir araya geldi.
Video Tanıtımı

Bu model, başlangıç seviyesindeki SLR kullanıcılarının kolayca yüksek kaliteli ve sarsıntısı azaltılmış 16 megapiksel görüntüler çekebilmelerini sağlıyor. PENTAX K-30 giriş sınıfı modellerin boyutuna eş değer kompakt ve hafif bir gövdeye sahip. Hava koşullarına dayanıklılık, soğuğa dayanıklı gövde ve yaklaşık %100 görüş açısı sağlayan prizma vizör gibi özellikleri ise yalnızca üst-sınıf modellerde bulunan gelişmiş özellikler. Ayrıca, saniyede 6 kare yüksek hızlı çekim, 1/6000 saniye yüksek örtücü hızı ve full HD video çekim özelliği gibi kullanışlı özellikler de sunuyor. Spor ve işlevsel tasarıma ilave olarak sağlam ve rahat bir tutuş sağlayan tutma aksesuarı ile sahada sağlam ve kusursuz bir performans sağlıyor. Spor arabaların dış görünümünü anımsatan parlak kaplamalı Kristal Beyaz ve Kristal Mavi ile geleneksel ve seçkin SLR görünümü için Klasik Siyah olarak üç farklı gövde rengi seçeneği bulunuyor.

9 renk seçeneği


Newsletter_banner_K-30_colors.jpg

3 ana renk seçeneğinin (siyah, beyaz, mavi) yanı sıra K30 şimdi 6 adet yeni renk seçeneği sunuyor: Kristal Bordo, Yumuşak Gümüş, Yumuşak Kırmızı, Yumuşak Yeşil, Kristal Sarı ve Kristal Kırmızı.

Düşük ses, yüksek çözünürlük ve gerçeğe en yakın görüntüler

k30-capteur16mp.jpg


Yaklaşık 16.28 etkin megapiksel ile 23.7 mm ile 15.77 mm arası geniş sensör ölçümü sağlayan K-30’un yeni nesil CMOS görüntü sensörü yüksek hızda görüntü verisi okumayı garanti ediyor. Bu yüksek performanslı görüntü sensörü ile güvenilir PRIME M görüntü motorunu bir arada sunan K-30, yüksek kaliteli HD video klipler (1920 x 1080 piksel, saniyede 30 kare) kaydetmeye imkan veriyor. Ayrıca ISO 100 ve ISO 12800 arasında geniş hassasiyet oranı (veya dilenirse kullanıcı tarafından genişletilebilen 25600) sunarken, rahatsız edici dijital gürültüleri de en aza indirgiyor.

k30-iso.jpg


Outdoor çekim için spor ve işlevsel tasarım


K-30 kompakt, hafif ve taşınabilir gövdesindeki 81 adet koruyucu nokta sayesinde hava koşullarına dayanıklı, toza karşı korunaklı ve (-10°C gibi düşük ısılarda bile kanıtlanan işlevsellik sağlayan) soğuğa dayanıklı olarak geliştirildi. Böylece K-30 kamp ve dağ tırmanışları gibi outdoor etkinliklerinde -hava koşullarından endişe etmeden- yüksek kaliteli dijital SLR fotoğraflar sağlayarak kullanıcıya eşlik edebiliyor. Cihazın dışı da aktif outdoor çekimlerinde işlevsellik sağlayacak spor bir tasarıma sahip: hafiflik sağlayan düşük profilli pentaprizma gövde, güvenli bir tutuş sağlayan geniş tutma kordonu ve dikey konumlu çekimlerde sağlam tutuş için yuvarlak köşeli yumuşak lastik kaplamalı kasa.

Yaklaşık 100% görüntü alanına sahip parlak ve net vizör


Geleneksel orta sınıf modellerden daha küçük ve hafif olan K-30’un kompakt gövdesine rağmen kolay odaklanma ve çerçeveleme için daha iyi görüntü sağlayan yaklaşık 100% görüş alanı ve 0.92 kat büyütme (50mm’den sonsuza kadar F1.4 lens ile) sunan cam prizma vizöre sahip. Parlak güneş altında bile objenin net olarak görülebilmesini sağlayan ve vizör üzerindeki görüntüdeki paralaks ve gecikmeyi ortadan kaldıran K-30, yüksek hassasiyet gerektiren manzaralar ve deklanşör zamanlamasının kritik olduğu spor sahneleri gibi zorlu uygulamalarda ve sahnelerde etkin ve güvenilir sonuçlar veriyor. K-30 manuel odaklama işlemini kolaylaştıran Orijinal PENTAX Doğal-Parlak-Mat III odak ekranı kullanıyor. Fotoğrafçı daha özel uygulamalar için standart odaklanma ekranı yerine çapraz çizgili ve ölçekli tip gibi opsiyonel ekranları kullanabiliyor.

Gelişmiş autofocus performansı için yeni geliştirilen SAFOX IXi+ AF modülü


Her bir lensin farklı karakter özelliklerine uyumlu olarak renk sapmalarını minimize eden bir kırınım merceği kullanarak duyarlı ve yüksek hassasiyetli autofocus işlemi sağlayan K-30 ileri teknoloji SAFOX IXi+ AF sensör modülüne sahip. K-30 ayrıca çekim anındaki ışık kaynağını da hesaplıyor. 11 sensör noktasından 9 tanesi keskin odaklanma esnasında tüm objeleri yakalayabilen çapraz tip sensöre sahip. Spot ışıklı projektör ise çok az aydınlatmalı ortamlarda AF sistemine yardımcı oluyor. K-30’un AF algoritması her alanda yükseltildi. Yeni bir alan seçimi genişletme özelliği sensör modülünün hareketli bir objeyi daha önce belirlenen oto-takip alanının dışında olsa bile çevresel odak sensörleri tarafından elde edilen uzaklık verisini değerleyerek takip etmeye devam etmesini sağlıyor. Telefoto objektif kullanırken autofocus performansı ve autofocus çekim esnasında hareketli objelerin doğruluğunu ve hızını tespit etme özellikleri de geliştirildi

Yaklaşık saniyede 6 kare yüksek hızda sürekli çekim


k30-rafale.jpg


Spor karşılaşmaları, sahne performanslarını veya vahşi yaşamı görüntülerken, K-30’un yüksek hızda sürekli çekim özelliği kolaylık sağlıyor. Fotoğrafçı hızlı hareket eden objeleri – saniyede 6 kare maksimum hızda (JPEG kayıt formatında) bir seri görüntü olarak kaydedebiliyor.

Yardımcı özellikler ile Gelişmiş Live View çekim


En yeni CMOS görüntü sensörü ve yükseltilmiş algoritması sayesinde K-30, net ve gerçeğe en yakın Live View görüntü sağlıyor (saniyede 60 kare). Ayrıca Altın Oran dahil üç farklı kılavuz çizgisi seçeneğine ilave olarak manuel odaklanma doğruluğunu geliştiren odaklanma-yardımcısı özelliğine sahip.

Kolay ve kullanıcı dostu Auto Picture ve Sahne Modları


PENTAX K-30 belirli bir obje ya da manzara için Portre, Manzara ve Makro gibi seçeneklerden otomatik olarak en uygun çekim modunu seçen Orijinal PENTAX Auto Picture moduna sahip. Fotoğrafçı örtücü hızı, apertür, beyaz dengesi, renk doygunluğu, kontrast ve netlik gibi tüm diğer fotoğraf makinesi ayarlarını K-30’a bırakarak görüntü kompozisyonuna odaklanabiliyor. Ayrıca Gece Portre, Hayvan ve Arka Aydınlatmalı Silüet gibi 19 Sahne modu sayesinde deneyimsiz dijital SLR fotoğrafçıları bile LCD ekran üzerindeki ikonlardan seçim yaparak en karmaşık ve zorlu sahneler için tüm ayarları optimize edebiliyor ve en iyi pozlamayı kolayca seçebiliyorlar.

Kullanıcıyı destekleyen seçenekler sunan orijinal PENTAX- SR mekanizm


k30-shake-reduction.jpg


K-30, telefoto objektif kullanırken veya flaş aydınlatması olmadan karanlıkta veya gece çekim yaparken düşük ışık koşulları altında bile makine sarsıntılarını etkin olarak telafi eden, böylece net ve bulanıklıktan uzak görüntüler sağlayan, PENTAX tarafından geliştirilen SR (Sarsıntı Azaltma) mekanizmasına sahip. Bu yenilikçi mekanizma neredeyse tüm PENTAX değiştirilebilir lensler ile –film formatı makineler için tasarlananlar dahil-uyumlu.* Görüntü sensörünün tüm yönlere çevrilebilen esnek tasarımı sayesinde K-30 çekim esnasında fotoğrafçıya yardımcı olan kullanışlı özellikler sunuyor. Yüksek hassasiyetli resim çerçeveleyebilen ve yatay hizalamayı zahmetsizce yapabilen Otomatik Ufuk Düzeltme (Automatic Horizon Correction); görüntüyü yatay, dikey ve eksensel olarak hizalamayı sağlayan Kompozisyon Düzenleme (Composition Adjustment) özelliği ve Opsiyonel GPS Ünitesi O-GPS1 ile astronomi fotoğrafçılığını kolaylaştıran ASTROTRACER özelliği bunlardan birkaçı.
* Bu mekanizma ile uyumlu lensler: PENTAX K-, KA-, KAF-, KAF2- ve KAF3-takılabilir lensler; vidalı lensler (adaptör ile); ve 645- ve 67-sistem lensler (adaptör ile). Bazı özellikler bazı lenslerde mevcut olmayabilir.

Yaratıcı ve kişisel ifadeler için yenilikçi görüntü işleme fonksiyonları


K-30’un sahip olduğu görüntüyü kişiselleştirebilme fonksiyonu sayesinde kullanıcı dilediği görüntüye kendini en iyi ifade eden son dokunuşu ekleyebiliyor. Hareketli görüntülerde muhteşem görsel efektler yaratan Bleach Bypass görüntü modu veya görüntülere benzersiz çarpıcı renkler katan Cross Process gibi 11 adet farklı görüntü düzenleme modu seçilebiliyor. Sahneyi minyatür görünümüne dönüştüren Miniature filtresi dahil 19 adet dijital filtre ile kullanıcılar herhangi bir bilgisayara ihtiyaç olmadan kaydedilmiş görüntüleri çok yaratıcı görsel ifadelere dönüştürebiliyorlar. Kullanıcılar, aynı görüntüye farklı filtreleri uygulayarak yaratıcı seçenekleri çoğaltabiliyorlar.

İki farklı güç kaynağı seçeneği


ek bir şarj ile yaklaşık 480 adet görüntü çekebilen* standart lityum-iyon bataryaya ilave olarak, K-30 opsiyonel D-BH109 AA Batarya Tutucusu ile ayrıca dört adet AA-boy pil ile çalıştırılabiliyor. AA boy piller dünyanın her yerinde kolayca temin edilebildiğinden dolayı seyahat halindeyken bile endişe etmeye gerek kalmıyor.
** PENTAX tarafından belirlenen test koşulları altında , flaş kullanımı olmadan using the D-LI109 Şarj edilebilir Lityum-İyon Pil kulanılarak.


Diğer özellikler 1. Yaklaşık 921,000 noktacıklı geniş ekran 3.0-inç LCD ekran
 2. Ekstra doğru ışık ölçümü için 77-segmentli çoklu şablonlu metre sistemi
 3. CMOS görüntü sensörü yüzeyinden tozu uzak tutumak için DR (Dust Removal/Toz Önleyici) mekanizma
 4. Fotoğrafçının yaratıcı isteklerine doğru ve esnek olarak cevap verebilen kullanıcı dostu PENTAX tarafından geliştirilen Hiper Kontrol sistemi
 5. Fazla ya da az pozlanan alanları telafi etmek için dinamik kapsama genişletme özelliği
 6. Kaydedilen JPEG formatındaki görüntüyü RAW data olarak kaydetme özelliği
 7. RAW/Fx tuşu ile tek bir hareketle görüntünün dosya formatını veya belli bir özelliği değiştirebilme
 8. K-30’un dahili RAW data işleme özelliğini destekleyen Dahili PENTAX için SILKYPIX Developer Studio 3.0 yazılımı (Ichikawa Soft Laboratory tarafından geliştirilen RAW- veri işleme motoru)
TEKNIK DETAYLAR

Madde Numarası
Madde Numarası15612
Tip
Fotoğraf Makinesi TipiTTL autofocus, auto-exposure SLR digital-still camera with built-in retractable P-TTL flash
Sensör
Sensör TipiCMOS with primary color filter
Ebat23.7 x 15.7mm
Toplam Pikselapprox. 16.49MP
Etkili Pikselapprox. 16.28 MP
StilJPEG: 16M (4928 x 3264), 10M (3936 x 2624),
6M (3072 x 2048), 2M (1728 x 1152 pixels)
4 quality level of JPEG (★ good, ★★ better, ★★★ best)
RAW: 16M (4928 x 3264)
VideoFull HD(1920x1080,16:9,30fps/25fps/24fps)
HD(1280x720,16:9,60fps/50fps/30fps/25fps/24fps)
VGA(640x480,4:3,30fps/25fps/24fps)
Quality levels ★★★(Best)、★★(Better)、★(Good)
HassaslıkAUTO/100 to 12800 (EV steps can be set to 1EV, 1/2EV, or 1/3EV), expandable from ISO 100 to ISO 25600.
Sarsıntı AzaltmaSensor shift Shake Reduction
Sensör TemizliğiDust Removal and SP coating
Lens
GövdePENTAX KAF2 bayonet mount
Kullanılabilen lenslerKAF3, KAF2 (power zoom not compatible), KAF, KA mount lenses
Odaklama sistemi
Odak TipiSAFOX IXi+ with TTL,phase-matching autofocus
FonksiyonlarAuto: 5 points, Auto: 11 points, Select(Expanded Area AF available), Spot
AF yardımDedicated LED AF assist light
Gözetleme Penceresi
TipPentaprism
Görüntü alanıApprox. 100%
BüyütmeApprox 0,92x (with lens FA 50mm F1,4)
Odaklama ekranıNatural Bright Matte III, interchangeable
Diyopter ayarıApprox -2,5 + 1,5m-1
Ekran
Tip3’’ (7.6cm), TFT color LCD monitor, wide angle viewing,
With AR coating
Brightness and colors adjustable
ÇözünürlükApprox. 921k dots
OynatmaSingle frame, Multi-image display (4/9/16/36/81 seg.), Display magnification (up to 16x, scrolling & quick magn.), rotating, histogram, bright/dark area warning, copyright display, calen dar filmstrip, folder display, display, slideshow
Denklanşör
TipElectronically controlled vertical-run focal plan shutter
HızAuto: 1/6000 to 30 sec., Manual: 1/6000 to 30 sec. (1/3EV step or 1/2EV step), Bulb.
X-SenkronizasyonuSync Speed : 1/180 sec.
Poz sistemi
MetrajTTL open aperture, 77 segmented metering, center-weighted and spot metering
Poz ModlarıProgram, Sensitivity Priority, Shutter Priority, Aperture Prior ity, Shutter & Aperture Priority, Manual, Bulb
Auto Picture mode: automatically selects from Standard, Portrait, Landscape, Macro, Moving Object, Night Scene Portrait, Night Scene, Blue Sky, Forest Scene Mode: Portrait, Landscape, Macro, Moving Object, Night Scene Portrait, Sunset, Blue Sky, Forest, Night Scene, Night Scene HDR*, Night Snap, Food, Pet, Kids, Surf & Snow, Backlight Silhouette, Candlelight, Stage Lighting, Museum*JPEG only
Metraj AlanıEV0 to 22 (ISO100 at 50mm F1.4)
Oto poz kilidiCan be assigned to the AF/AE-L button from the menu.
Dengeleme± 5EV (1/2EV step or 1/3EV can be selected)
Oto parantez3 frames
Flaş
TipBuilt-in retractable P-TTL auto pop-up flash
Kılavuz numarasıapprox. 12 (ISO 100/m)
ModlarP-TTL, Red-eye Reduction, Slow-speed Sync, Trailing Curtain Sync. High-Speed Sync and Wireless Sync are also available with PENTAX dedicated external flash.
Görüntü AçısıAngle of view: coverage: wide angle-lens, equ. to 28mm
in 35mm format
Poz telafisi–2.0 to +1.0 EV
Poz parametreleri
ModlarSingle frame, Continuous (Hi, Lo), Self-timer (12sec., 2ssec.), Remote Control (0 sec., 3 sec.), Auto Bracketing (3 frames)
Continuous shooting :
Approx. 6 fps, JPEG (JPEG, Cont. Hi)
Approx. 3 fps, JPEG (JPEG, Cont. Lo)
Beyaz DengeDaylight, Shade, Cloudy, Fluorescent Light (D: Daylight Color, N:Daylight White, W: Cool White, L: Warm White), Tungsten, Flash, CTE, Manual, Color.
Adjustable ±7 steps on A-B axis or G-M axis
Dijital FiltreMonochrome, Extract Color, Toy Camera, Retro, High Contrast, Shading, Invert Color, Color, Tone Expansion, Sketch Filter, Water Color, Pastel, Posterization, Miniature, Soft, Starburst, Fish-eye, Slim, Base Parameter Adjustment
Film
KayıtRecorded pixels
Full HD(1920x1080,16:9,30fps/25fps/24fps),
HD(1280x720,16:9,60fps/50fps/30fps/25fps/24fps),
VGA(640x480,4:3,30fps/25fps/24fps)

Quality levels ★★★(Best)、★★(Better)、★(Good)
Video DüzenlemeDivide or delete selected frames, Capturing a JPEG still picture from a movie
Oynatma
Dijital FiltreMonochrome, Extract Color, Toy Camera, Retro, High Contrast, Shading, Invert Color, Color, Tone Expansion, Sketch Filter, Water Color, Pastel, Posterization, Miniature, Soft, Starburst, Fish-eye, Slim, Base Parameter Adjustment
Depolama
HariciCompatible with SD, SDHC, and SDXC Memory Card
Dosya FormatıRAW (DNG), JPEG (Exif 2.3), DCF2.0 compliant

Image sizes :
JPEG : 16M(4928x3264),12M(4224x2816),8M(3456x2304),5M
RAW :[3:2]16M(4928x3264)

Quality level RAW (12bit): DNG

JPEG: ★★★ (Best), ★★ (Better), ★ (Good)

Color space : sRGB, Adobe RGB
Dosya AdıDate (100_MMDD…), PENTX (100PENTX...)
Özellikler
ÖzelliklerWorld time : 75 cities, 28 time zones
Digital Filters : Monochrome, Extract Color, Toy Camera, Retro, High Contrast, Shading, Invert Color, Color, Tone Expansion, Sketch Filter, Water Color, Pastel, Posterization, Miniature, Soft, Starburst, Fish-eye, Slim, Base Parameter Adjustment
Custom Functions : 23 items
Mode Memory : 12 items
Electronic level : Displayed in viewfinder (horizontal direction only); displayed on LCD monitor (horizontal direction and vertical direction)
DilEnglish, French, German, Spanish, Portuguese, Italian, Dutch, Danish, Swedish, Finnish, Polish, Czech, Hungarian, Turkish, Greek and Russian
Arabirim
ArabirimUSB2.0 (high-speed compatible) / AV output terminal, USB MSC/PTP
Güç
KaynakRechargeable Lithium-ion Battery D-LI 109
With AA Battery Holder D-BH109 (optional), four AA batteries (Lithium, Ni-MH rechargeable, alkaline) can be used.
PerformansNumber of recordable images with 50% flash usage: approx. 410 images, without flash usage: approx. 480 images
Playback time: approx. 270 minutes
Ebatlar
Yükseklik96.5mm
En128.5mm
Derinlik71.5mm
AğırlıkApprox. 650 g (loaded and ready with the dedicated battery and SD Memory Card), Approx. 590 g (body only)
Uyumluluk
PCWindows XP (SP3), Vista, 7
Mac10.4 or above
Aksesuarlar
Verilen yazılımPENTAX Digital Camera Utility 4
Kit içeriğiLi-ion battery DLI-109, Battery charger D-BC109, AC plug cord D-CO2E, USB cable I-USB7, Strap O-ST53 , Eyecup , Hot shoe cover FK (already mounted) , Body mount cover
 
Üst