• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

PENTAX K-X Özellikleri

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
White%20Kx%20Front.jpg

5 yıldızlı Fotoğraf makinesi yapmak için 12.4MP çözünürlük ve HD video kaydı bir araya geldi

• 12.4 MP sabitleştirilmiş CMOS sensor
  • Sesli HDTV video formatı
  • Çerçeve hızı 4.7 fps.
  • 2.7” LCD de AF ile canlı görüntü
  • ISO 12800 e kadar olağanüstü performans
  • Daha parlak renkler için yeni CTE modu

K-x kompakt ve hafif bir gövde ile olağanüstü seviyedeki fotoğrafik performansı sağlamak için kullanıcı dostu fonksiyonları ve üstün özellikleri bir araya getirir.K-x tasarımını Pentax’ın 2008 Ekim ayında çıkmış ve ödül almış, çok tutulmuş olan giriş seviyesi, hafif gövdeli ve basit, kullanıcı dostu kullanımı olan dijital SLR kamerası K-m’den almıştır. K-x yeni tasarlanmış yüksek performanslı CMOS imaj sensoru ve geliştirilmiş filtre fonksiyonu sunar. Aynı zamanda canlı görüntü çekimi, video kaydı, yaklaşık 12.4 Megapiksel ve yüksek hızlı devamlı çekim gibi birçok üstün özellikler sunar. K-x ilk defa dijital kamera kullanmaya başlayanlar için harika bir fotoğraf makinesidir, aynı zamanda daha tecrübeli fotoğrafçılar için ideal bir destekleme makinesidir.

Kx%20Black%20with%20Lens%20Top.jpg

PENTAX K-x’in Ana Özellikleri:

1. Yüksek-kalite imaj üretimi

(1) Yaklaşık 12.4 etkili megapiksel gerçeğe yakın imaj üretimi için

K-x çeşitli ISO hassaslık seviyelerinde yüksek hızlı imaj bilgisi okuyup aktarabilen yeni geliştirilmiş CMOS imaj sensoru ile çalışır. Yaklaşık 12.4 etkili megapiksel ile bu imaj sensoru zengin derinlikte renkler ve iyi detaylı gerçeğe yakın imajlar üretebilir. K-x aynı zamanda ISO 200 ve ISO6400 arasında geniş bir hassaslık oranı sunar ve kullanıcının özel bir fonksiyon üzerinden bu hassaslığı ISO 100 ile ISO12800 arasına çıkartmasına olanak verir ki bu kullanıcıya harika yaratıcı bir özgürlük vermektir.

(2) Yüksek-performans, yüksek-hızlı PRIME (PENTAX Real Image Engine) II imaj motoru
Fujitsu Microelectronics Limited tarafından sağlanan yeni teknolojilere teşekkürler. Bu yeni imaj motoru harika bilgi işleme hızı ve daha doğru renk gösterimli daha yüksek kaliteli imajlar üretmek için geliştirilmiş üretim kapasitesini daha hızlı video bilgi iletim hızı ile birlikte sunar.

2. Kompakt, hafif gövde

Geniş 23.6mm x 15.8mm imaj sensoru birleştirmesine rağmen, K-x kendi sınıfında en kompakt hafif gövdeli Dijital SLR fotoğraf makinesidir.

3. 16’ya kadar yüz denetleyen Canlı Görüntü (LV) fonksiyonu,

K-x kullanıcının çekim sırasında LCD ekran üzerinde görüntü görebilmesine imkan veren yeni canlı görüntü fonksiyonu sunar. Aynı zamanda K-x canlı görüntü çekimi sırasında üç farklı odaklama modu seçeneği sunar: Kontrast AF, nesnenin kontrastı üzerindeki odağı optimize eder; Yüz Tanıma AF, 16 adede kadar yüz denetler, birçok yüz içinden ana nesnenin yüzünü seçer sonra keskin odak ile çeker; ve Farklı Safha AF, nesne üzerindeki odağı optimize eden kamera üzerinde pozisyonlanmış AF sensorunu kullanır.

4. 1280 x 720 pikselde Yüksel-kalite kayıt, saniyede 24 çerçeve HDTV-oranlı video kayıt

K-x saniyede 24 çerçeve oranlı, 16:9 yüksek çözünürlüklü TV oranlı (1280 x 720 piksel) gerçeğe yakın güzel video klipleri çekebilen video kayıt fonksiyonu* sağlar. Bu video kayıt dünyasına yüksek kaliteli SLR Fotoğrafçılığın faydalarını ekler.

5. Keskin ve bulanık olmayan imajlar için PENTAX-orijinal SR mekanizması

K-x PENTAX’ın geliştirdiği SR (Sarsıntı Azaltma) mekanizması sunar. Bu yenilikçi mekanizma -hatta film-format makineler için tasarlanmış olan** tüm PENTAX değiştirilebilir lenslerini faydalarına ekler.Bu mekanizmaya teşekkürler, K-x keskin, zor koşullar altında kamera sarsıntısına meyilli, mesela telefoto lens kullanırken, karanlıkta flaş aydınlatmasız çekim yaparken ve gün batımı sahnelerini resimlerken bulanık olmayan imajlar üretir.
** Bu mekanizma ile uyumlu olan lenlser: PENTAX K-, KA-, KAF-, KAF2- ve KAF3- gövde lensleri; çevrilerek takılabilen lensler (adaptör ile); ve 645- ve 67-sistem lensleri (adaptör ile). Bazı fonksiyonlar bu lenslerle mevcut olmayabilir.

6. Saniyede yaklaşık 4.7 imajda yüksek hızlı devamlı çekim

K-x'in yüksek hızlı devamlı çekim modu 17 iamjı (JPEG kayıt formatında) yaklaşık en fazla saniyede 4.7 imaj hızında –tüm giriş seviyesi modeller arasında en hızlı- kayır eder. K-x güvenilirliğini ve sağlamlığını 100.000’den fazla denklanşör basımı ile kanıtlamış yeni ve güvenilir denklanşör ünitesi sunar. En fazla 1/6000 sn. denklanşör hızı fotoğrafçının keskin, hızlı hareketli nesnelerin kesin sonuçlarını alabilmesine imkan verir.

7. Farklı Fotoğrafik ifadeler için yenilikçi imaj işleme fonksiyonları

(1) Dijital filtre fonksiyonu
K-x'in dijital filtre fonksiyonu kullanıcının kayıt edilmiş olan imajlarını kamera içinde çeşitli yaratıcı yollarla işlemesini ve yüksek yaratıcı görsel ifadeler üretmesini sağlar. 16 farklı filtre seçimi ile kullanıcı birbiri ardına farklı filtreler uygulayarak tek imajı çok daha kişiselleştirilmiş görsel efekt olarak yaratabilir.

(2) Çapraz İşleme Modu
K-x, -film fotoğrafçılığındaki resimlerin çapraz işleme*** tabi tutuldukları gibi- her poz için eşsiz, gerçek dışı renklerle dikkat çekici imajların yaratılabilmesi için otomatik olarak ve rastgele fotoğrafik parametreleri değiştiren, yeni çapraz işleme modu sunar.

*** Sıradışı film geliştiricilerin farklı bitirme dokunuşu ile şaşırtıcı renkler yaratmak için faydalandıkları bir film geliştirme tekniğidir

8. Yüksek-duyarlıklı 11-nokta AF sensor

K-x'in yüksek duyarlıklı, geniş çerçeveli SAFOX VIII oto odak sistemi 11 sensor noktalı (dokuz çapraz tip sensor ortada pozisyonlanarak) otomatik olarak merkezlenmeyen nesneleri keskin ve kesin odak ile yakalar. Fotoğrafçı sensorlerden birini özelleştirilmiş uygulamalarla bağdaştırmak için odaklama noktası olarak seçebilir.

Diğer Özellikler

(1) Daha fazla pil ömrü için enerji verimli devra tasarımı, yaklaşık 1,900 imajı dört adet AA-ebat lityum pil ile çekebilecek özellikte

(2) Eşsiz sonuçlar yaratmak için Özel İmaj Fonksiyonu
(3) DR (Toz Giderme) mekanizması kaydedilmiş imajlar üzerindeki rahatsız edici toz noktalarını elimine etmek için ve imaj sensoruna yapışan tozları görsel olarak kontrol etmek için
(4) Yaklaşık 230.000 noktalı 2.7-inç, yüksek-çözünürlük renkli LCD ekran
(5) Canlı çekim modunda (LV) dahi kullanılabilecek, en uygun çekim modunu otomatik olarak seçebilen kolay ve zahmetsiz Oto Resim Modu
(6) HDR (Yüksek Dinamik Alan) fonksiyonu farklı pozları olan 3 imajdan geniş dinamik alan ile birleşik 1 ekstra imaj yaratır.
(7) Beyaz Denge Kontrolü, gün batımı sahnelerinin renk elemanlarını vurgulayan yeni CTE modunu sunuyor
(8) LCD ekran üzerinde çeşitli ayarların kolayca teyit edilebileceği kolay durum ekranı
(9) Basit ikonlarla seçilebilen on sahne modu
(10) Otomatik bozukluk telafisi ve yan renklere ait (kromatik) sapma (D[SUB]A[/SUB]- ve D[SUB]FA[/SUB]-seri lenslerde mevcuttur)
(11) PENTAX Digital Camera Utility 4 yazılım paketi, RAW-Bilgi işleme ve tarayıcı uygulaması ile

TEKNIK DETAYLAR

Madde Numarası
Madde Numarası16701
Tip
Fotoğraf Makinesi TipiTTL oto odak, oto-poz dijital SLR dijital-sabit kamera, Dahili geri alınabilir P-TTL otomatik çıkan flaşlı
Sensör
Sensör Tipi23.6mm x 15.8mm CMOS ön renk filtreli
Toplam Pikselyaklaşık 12.9 megapiksel
Etkili Pikselyaklaşık 12.4 megapiksel
StilRAW: [12M] 4288x2428 piksel. JPEG: [12M] 4288x2428 piksel, [10M] 3936x2624 piksel, [6M] 3072x2048 piksel, [2M] 1728x1152 piksel.
Video[0.9M] 1280x720(16:9), [0.3M] 640x416(3:2)
Renk derinlik12 bit x 3 renk
HassaslıkOto, Manuel: 200-6400 (1EV adımlı veya 1/2EV adımlı veya 1/3EV adımlı). Bulb modu: ISO1600'a kadar, ISO 100-12800'e kadar arttırılabilir
Sarsıntı AzaltmaImaj sensor kaydırma makenizması
En fazla 4 kademeli
Sensör TemizliğiImaj sensor oynatma makenizması ve SP kaplama Toz alarm fonksiyonu
Lens
GövdePENTAX KAF2 bayonet gövde
Kullanılabilen lenslerPENTAX KAF3-, KAF2-, KAF-, ve KA-gövde lensler. * Güçlü zoom fonksiyonu mevcut değildir. K-gövde lensler kısıtlamalarla kullanılabilir. S-gövde lensler, 67/645 lensler adaptör ve kısıtlamalarla kullanılabilir.
Odaklama sistemi
Odak TipiTTL aşama farklılık denetleme
FonksiyonlarAF.A(oto), AF.S(tek, odak kilitli), AF-C(devamlı)*, Manuel odak. * Oto Resim ve Resim modu: sadece hareket (Action) modu seçildiğinde.
* Sahne modu: sadece çocuklar, hayvan, sahne ışıklandırması ve gece çekim modu seçildiğinde.
* P/Sv/Tv/Av/M/B: AF.A, AF.S or AF.C seçilebilir 11-nokta geniş oto odak sistemi (SAFOX VIII)
AF yardımmevcut (dahili flaş ile)
Gözetleme Penceresi
TipSabit kalıplı penta-ayna tipi
Görüntü alanıyaklaşık 96%
Büyütmeyaklaşık 0.85X (50mm F1.4 lens ile, sonsuz, -1m-1)
Odaklama ekranıDoğal-Parlak-Mat II odaklama ekranı
Diyopter ayarıyaklaşık -2.5 - +1.5m-1
Ekran
Tip2.7" TFT renkli LCD ekran
Parlaklık ayarlanabilir
Geniş açı görüntü
yaklaşık 230,000 nokta
OynatmaTek çerçeve, 4-imaj gösterme, 9-imaj gösterme, 16-imaj gösterme, 36-imaj gösterme, Zoom gösterme(16 defaya kadar, kaydırma mümkün), Imaj karşılaştırma, Döndürme, Dosya, Takvim, Slayt gösterme, Histogram, Parlak/Karanlık alan, Yeniden boyutlandırma, Düzenleme, İndeks
Harici LCD Panel
GöstergeISO, Pil seviyesi, Elektronik seviye, Kalan çekim, Kullanım modu, Denklanşör hızı, Diyafram değeri, Flaş göstergesi, EV telafisi
Denklanşör
TipElektronik kontrollü dikey çalışan düz odak denklanşör
HızOto: 1/6000 - 30 sn. ve bulb, Manuel: 1/6000 - 30 sn., ve bulb
X-SenkronizasyonuHot shoe, sync-hızı: 1/180 sn., P-TTL, yüksek-hızlı-sync, PENTAX'a ait flaşlı wireless-sync
Poz sistemi
MetrajTTL açık-diyafram 16-segment metraj (lensle birleşmiş ve AF bilgili) Çoklu-segment metraj
Merkez ağırlıklı metraj
Spot metraj
Poz ModlarıOto Resim modu
Resim modu
Sahne modu
Program AE
Hassaslık-Öncelikli AE
Denklanşör-Öncelikli AE
Diyafram-Öncelikli AE
Ölçülenmiş Manuel
Bulb resim modları: Portre, Arazi, Makro, Hareket, Gece Sahne portre, Standart Flaş-kapalı Sahne Modları: Gece modu, Sörf & Kar, Yemek, Gün batımı, Çocuklar, Hayvan, Mum ışığı, Müze.
Metraj AlanıEV1-21.5 (50mm F1.4 lens ile Standart çıkış hassaslık 200 )
Oto poz kilidiBu fonksiyon Menudeki AF butonu ile tahsis edilmiştir
Dengeleme±3EV (0.5EV adımlı veya 0.3EV adımlı)
Oto parantez±0.5EV alanlı 3 çerçeve, ±1.0EV, ±1.5EV (0.5EV adımlı) veya ±0.3EV, ±0.7EV, ±1.0EV (0.3EV adımlı)
Flaş
TipDahili içeri girebilen P-TTL kendinden açılan flaş
Kılavuz numarasıyaklaşık 16 (Standart Çıkış Hassaslığı 200/m) 12 (Standart Çıkış Hassaslığı 100/m)
Görüntü Açısı28mm geniş açı (35mm'ye eşit)
Poz telafisi-2 EV - +1EV (1/2EV adımlı)
Poz parametreleri
ModlarTek Çerçeve , Devamlı (Hi, Lo), Kendinden Zamanlayıcı (12s, 2s), Uzaktan Kumanda (0s, 3s), Oto parantez
Beyaz DengeOto, Gün ışığı, Gölge, Bulutlu, Tungsten ışık, Florasan ışık (W, D, N, L (Light Bulb) ), Flaş, CTE, Manuel ayar, iyi ayarlanabilen WB
Dijital FiltreKayıt modu: Oyuncak kamera, Yüksek kontrast, Yumuşak, Yıldız yağmuru, Retro, Renk çıkarma, Balık gözü, Özel Oynatma: Oyuncak kamera, Yüksek kontrast, Yumuşak, Yıldız yağmuru, Retro, Renk çıkartma, Gösterme(Pastel, Su rengi), Balık Gözü, HDR, S&B, Sephia, Renk, İnce, Minyatür, Parlaklık, Temel İnce ayar, Özel
Film
Kayıt[0.9M] 1280x720, 16:9, [0.3M] 640x416, 3:2
Oynatma
SeçeneklerImaj Döndürme, Dosya Görme, Slayt Gösterme, Histogram, Yeniden Boyutlandırma, Kırpma, Parlak/Karanlık alan, Takvim görüntüsü, İndeks görüntüsü
Depolama
HariciSD hafıza kartı , SDHC hafıza kartı uyumlu
Depolama Kapasitesi1GB hafıza kartlı kapasite RAW (14MP): 40 JPEG:
(14MP) 73 @ ****, 117 @ ***, 206 @ **, 408 @ *
(10MP) 102 @ ****, 163 @ ***, 289 @ **, 564 @ *
(6MP) 167 @ ****, 267 @ ***, 468 @ **, 902 @ *
(2MP) 516 @ ****, 805 @ ***, 1373 @ **, 2518 @ *
Dosya FormatıRAW (Orjinal/DNG), JPEG (Exif 2.21'e uyumlu), DCF' uyumlu (Kamera dosya sistemi tasarım kuralı) 2.0 Hareketli JPEG (AVI) 24FPS Evet. Dahili Mikrofon Sabit:*(iyi), **(daha iyi), ***(en iyi), ****(Harika)
Özellikler
Özellikler75 şehir (28 zaman dilimi)
Arabirim
ArabirimUSB/Video; USB 2.0 (yüksek hızlı) NTSC ve PAL formatları ile uyumlu
Güç
KaynakDört AA (lityum, alkalin, ve şarj edilebilir Ni-MH) pil Opsiyonel AC adaptörü ayrıca mevcuttur.
PerformansKaydedilebilir imaj adedi (Lityum): yaklaşık 1900 (Normal Kaydetme)*2 , 1100 (50% Flaş kullanarak)*1
Oynatma zamanı: yaklaşık 680 dakika*2 Kaydedilebilir imaj adedi (Ni-MH 1900mAh): yaklaşık 640 (Normal Kaydetme)*2 , 420 (50% Flaş kullanarak)*1
Oynatma zamanı: yaklaşık 390 dakika*2 Kaydedilebilir imaj adedi (Alkalin): yaklaşık 210 (Normal Kaydetme)*2 , 130 (50% Flaş kullanarak)*1
Oynatma zamanı: yaklaşık 350 dakika*2 *1 Kayıt kapasitesi CIPA uyum testi sırasında kaydedilen yaklaşık çekim sayısını gösterir. Gerçek performans çalışma koşullarına göre değişebilir.
*2 PENTAX dahili testi sonuçlarına göre.
Ebatlar
Yükseklik91.5mm
En122.5mm
Derinlik67.5mm
Ağırlıkyaklaşık 515g pilsiz ve SD hafıza kartsız
yaklaşık 580g lityum pilli ve SD hafıza kartlı hazır
yaklaşık 615g Alkalin pilli ve SD Hafıza Kartlı hazır

hllywz

New member
şu özellikleri okudukça gaza geliyorum arkadaş :D forumda başka k-x kullanan yok mu ?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
yok hocam ben pentaxın türkiyede yer edinemediğini özellikle pentax ve olympusun türkiyede pek tutulmadığını söylemek istedim.

yoksa çok başarılı firmalar.

hllywz

New member
kusura bakmayın size tepki verir gibi yazmışım diger mesajı :) düşüncelerinize aynen katılıyorum, kaliteli fakat türkiyede tutunamadı bir türlü...

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
kusura bakmayın size tepki verir gibi yazmışım diger mesajı :) düşüncelerinize aynen katılıyorum, kaliteli fakat türkiyede tutunamadı bir türlü...

Ben TR'de hiçbir teknomarkette Pentax lensi falan da görmedim. Siz görüyor musunuz ? En son Yalçınlar'da biraz bakındım orada da Tamron var, Sigma var, CanNik-on var ama PEntax yok. Bana sanki şey gibi görünüyor bu sebeple de işte Pentax markası. Sanki resmi ithalat kanalı yok ! Pentax alır isek bunun garantisi neyim nerde, nasıl ?! Öyle bir uzak, soğuk duruyor misal bana. Bence bir çok kişi için de böyledir. Sen gelsene benim ayağıma malını satmak isteyen üretici olarak, ithalatçı olarak. Ben mi internette araştırıp sorup bulcam pentaxı kim getirir, garantisi nasıldır, servis hizmedi ne alemdedir, uluslar arası garanti TR'de geçerli midir ?
-
Al işte sitesi tam içler acısı ! Sanki bizim yan komşu paravan şirket kurup naylon fatura ile ithal etmiş bu ürünleri de böyle de bir site açmış gibi duruyor !
Başlangıç Sayfası - PENTAX Photo

Hani iletişim, hani hakkınızda, hani tüketici destek ?

hllywz

New member
tamamiyle haklısınız, adam pazarı bulmuş, müşteri bana gelsin diye bekliyor sanki. eğer maddı durumum yeterli olsaydı pentax düşünmezdim . çünkü ne adını duydum ne kullanan birini gördüm, güven oluşturmuyor insanda. işte maddi durum gereğince ikinci el uygun fiyata aldım. allaha şükür garantilik yada servislik bi işim olmadı. 6 ay önce garanti süresi doldu makinenim. olsa bile nereye başvuracağım inan ki bilmiyorum. şuan memnunum makinemden, ama param olursa muhtemelen canon'u tercih ederim.