• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Sigma 85mm f1.4 ex dg hsm - PK bayonet

jimi1984

New member
Bu sefer ki amcamız budur :) Ve kendisi benim yeni göz bebem :D :D

D3R_9914-1200.jpg

Şu zamana kadar kullandığım(bu mm değerlerinde) en babayaro lens sınıflamasında 1. sırayı aldı :)

Pentax'ta ki aletnatifleri FA 85mm 1.4f (bulunmuyor,bulunsa da alınamıyor :D ) , FA 77mm 1.8f limited ve 3.parti lens üreticilerinden C.Zeiss 85mm 1.4f (Bir manuel lense bu kadar para verilir mi ? :D ) , fakirin Zeiss'i lakaplı kore aslanı Samyang/Rokinon 85mm 1.4f... FA 85mm hariç diğer iki lensi de (77mm ve 85mm Roki) hatırı sayılır zaman kullandım , CZ 85 ile ayak üstü bir iki kare çekip evde inceledim... Kısaca özetleyecek olursam hepsini tokat manyağı yapar bu Sigma 85mm :D :D Şaka bir yana en beğendiğim Sigma diyeyim :) 77mm küçüklüğü , hafifliği ve renkleri harikaydı , Rokinon'un keskinliği keyifliydi, bokehi biraz sert geçişliydi ama fiyat performans olarak hala gözdem kendisi :)

Neden Sigma'yı daha çok beğendim ?

*Bu lens saf kan portre için yapılmış ! ! !
*Bokeh inanılmaz :)
*Hayatımda ilk defa cızzz cuzzz tak sesleri duymadan netlemenin verdiği tat :D

Neyine kıl oldun ? derseniz de...

* Boyutları (Büyük ve ağır)
* AF ince ayarı yapmak gerekiyor...(aslında pek gerekmiyormuş her lens 1-2mm öne yada arka ya netleme yapması normalmiş... Kynk:Nazmi abi sohbetleri :) )
* Parasoley büyüklüğü , çok dikkat çekiyor..(APSC makinelerde parasoley'e ek bir aparat daha takılıp daha büyük hale gelmesi benim için gıcık bir durum... Malum çok dikkat çekiyor :) )

Malzeme kalitesi

Bu konuda söylenebilecek tek kelime var oda mükemmel ! ! ! Sigma artık eski Sigma değil :)

Renk , Kontrast

Renkler klasik Sigma renkleri... Aşırı yoğun değil kararında diyelim... Hatta biraz yumuşak.. Özellikle portrede çok tatlı oluyor :)
Kontrast yoğunluğu ise tam kararında... Çok yoğun değil ama az da değil :)

mrtk5126.jpg
mrtk5326.jpg

mrtk5458.jpg
mrtk5512.jpg

Keskinlik

Valla keskinlik olarak Rokinon 85mm ile kafa kafaya geldi :) Lens evet keskin... En açık diyaframından itibaren kendini çok sağlam hissettiriyor :)

mrtk4891.jpg
mrtk5142.jpg

mrtk5405.jpg
mrtk5448.jpg

Bokeh

İşte burada akansular duruyor :) Nasıl tarif etsem diye düşünüyorum :D
Yumuşacık geçişler... Krema gibi... Az içine çikolata sosu atılmış... Sabah yeni uyandığınız da gözlerin bulanık görmesi gibi...

mrtk5490.jpg
mrtk5505.jpg

mrtk5509.jpg
mrtk5549.jpg

Hani marketlerde kavanoz içinde satılsa da sabahları kahvaltı yaparken ekmeğime sürüp yesem dedirtiyor :D :D
O kadar tatlı bokeh :)

Cromatik Aberration - Renk Sapması

En açık diyafram da eccük var :) Ama 77mm kadar yoğun değil :) Daha kabul edilebilir düzeyde... Şahsen beni rahatsız etmedi...

mrtk5541.jpg
mrtk5541cromatic.jpg

Örnek Fotoğraflar :

mrtk5496.jpg
mrtk4904.jpg

mrtk4959.jpg
mrtk5412.jpg

mrtk5449.jpg
mrtk5471.jpg

mrtk5472.jpg
mrtk5491.jpg

NOT: Lensi alıp da sokak sokak fotoğraf çekmek amaçlı hala dolaşamadım... Yolda izde merak edip çektiğim kareler... Ama hiç olmamasından iyidir :)