• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

snap Z O R T . k o m

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
snapzort.com 'un ne denli aydınlatıcı olduğuna gelelim. Mesela bakalım ne diyor bahsettiğim Olympus PEN e-PM2 için ve karşısına koyacağım misal Canon SX 50 HS için ?
Canon PowerShot SX50 HS vs Olympus PEN E-PM2 - Our Analysis
PM2'ye 45 puan vermiş bu snapZORT ve SX50HS'ye ise 68 puan ! Hemmen gidip Canon SX50HS alalım ve şu kalitede fotoğraflar çekelim.

Canon SX 50 HS(ISO80'de) - Olympus PM2(ISO200'de) imaj kalitesi - TIKLAYIN GÖRÜN !
-
E oldu ki kapalı ortamdayız, ev içi, arkadaşlarla bir yemekte vb. ISO 800, ISO1600'de foto çekmek gerekti. Bir bakalım ISO 1600'de durum ne olacak ?
Canon SX 50 HS(ISO800'de) - Olympus PM2(ISO800'de) imaj kalitesi - TIKLAYIN GÖRÜN !
-
Canon SX 50 HS(ISO1600'de) - Olympus PM2(ISO1600'de) imaj kalitesi - TIKLAYIN GÖRÜN !
-
Gel gelelim PM2'yi EOS M ile karşılaştıralım aynı sitede. Bakıyorsunuz bir anda az önce 45 puan verilen Olympus PM2 nedendir, nasıldır bilinmez EOS M karşısında siteye göre canavar kesiliveriyor ve 45 puandan 72 puana uçuveriyor !!! EOS M ise 59 puan alıyor. E herhalde bunca kanıttan sonra sizlerin de bu siteyi snapZORT olarak anmanız gerekir. Sanırım neden snapZORT.com dediğimi şimdi çok iyi görmüşsünüzdür.
 

rocker_tr

Super Moderator
Bende farklı görünüyor.

jv6O1g.jpg
 

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Fark ne sizde ?
Sayfayı açtığınızda, en tepede foto makinalarının fotoğraflarının üstündeki puan kaç ? Sizin farklı görünüyor dediğiniz şey ne ?

Dikkat ederseniz ben mesajımda bu sitede PM2'nin 45 puan aldığını, SX50HS'nin 68 puan aldığını yazmışım. Sonra bir diğer kıyaslamada PM2'nin 72 puan aldığını yazmışım. Sizin paylaştığınız ekran görüntüsünde benim linkini verdiğim sayfadaki PM2'nin 45 puan aldığı ve SX50HS'nin 68 puan aldığı bilgisini ben göremiyorum. Orayı neden sansürlediniz ? :??

Fakat tahmin ediyorum. Siz bu sitenin oradan buradan toplama bilgiler ile kafasına göre yaptığı acayip sonuçların olduğunu göremeyip sadece paylaştığım bir sayfasındaki "DxO Mark sensör başarımı testi sonucunu" görüp "Bende farklı görünüyor" demişsiniz. O ise sizde de aynı görünmesine rağmen siz bunu göremiyorsunuz :) Valla ilginç ;)

Bakınız : (Winner ne demek ? Kazanan, nasıl kazanmış 68 puan ile PM2'i de 45 puan ile nal toplamış :) )
16096416889_110fc1f23f_o.jpg


Sizin göremediğinizin kanıtı rakamsal değerlerin dahi dediğimle örtüşmemesinden belli değil mi ? Ben demişim ki PM2 : 45 puan , SX50HS : 68 puan, sizin paylaştığınız bölümde ben her ikisi için de aynı rakamı göremiyor isem "Acaba ben nere bakıyorum demez miyim ?"

Kaldı ki bu site verileri kopyaladığı kaynakları kullanıp hiç zerre inceleme, analiz, araştırma yapmadan misal sırf 5 yıllık bir d-slr'da ISO 6400 maximum iken , bugünün mercimek sensör kompaktında iso 12.800 seçilebiliyor diye mercimek sensöre "daha iyi ışığa duyarlılık" deyip mercimek sensörlü modelin öne çıkan özelliği olarak önümüze koyuyor ! ! !

İşte buyrun bakın : http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX270-HS-vs-Nikon_D90
Better maximum light sensitivity
6,400 ISO vs 3,200 ISO
The SX270 HS's maximum light sensitivity is 1 f-stop better

Böyle saçma sapan bir site işte. Şeye benziyor. Sanki bir veritabanına yüklenmiş bu veriler. İşleyen program "rakamsal değeri yüksek olan iyidir" mantığı ile sonuç veriyor bize.
 
Son düzenleme:

rocker_tr

Super Moderator
Score - Canon PowerShot SX50 HS vs Olympus PEN E-PM2

Popülerlik bilmemne gibi şeylerle yapılmış tutarlılığı olmayan bir şey. Fotoğraf kalitesine göre sıralanmıyor. Daha pahalı ve fotoğraf kaliteside olsa SX50 HS ; e-PM2 den daha fazla popüler olan bir şey. Benim önüme koysalar hangisi diye 100 seçimin 100 de e-PM2 olur. Ama halktan 100 kişiye sorsanız parasına ve zoom'una bakar %70 den fazla SX50 HS kazanır. Bunu bu kadar yadırganacak bir şey yok. Flicker da bile aynı şekilde çıkacaktır.

e-PM2 7,147 Photos 302 Members
SX50 HS 42,786 Photos 1,955 Members


Bilgisayar teknik servis elemanıyım. Millet Kingston dedinmi oooo Kingston ağa der. Bildiğin oem dandik çin malıdır. Milleti marka diye kaktırıyorlar. Gskill, Corseir; mersedes, bmw ise Kingston hacı murattır. Ama daha pahalı olarak millete satıldı hala da satılıyor. Bu iş bu kadar basit. Boşuna bu kadar kendini yıpratıyorsun. Ne demişler
“Bu bilgi çağında cahil kalmak sadece bir tercihtir” Bir insan cahilliği tercih ediyor ise bu adama zorla bilgi aşılayamazsın.
 

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
herkes senin benim gibi değilki. adamda para gani umrundada değil hiçbiri. gidiyor teknomarkete bana şu lazım diyor. adam bunda 30x zomm. görüntü temizleme, full hd video diyor 2500 tl ye kaktırıyor mercimek sensörlü makineyi. ha bu makineleri küçümsüyormuyum hayır. ama arkadaş bu kaliteye bu para hak mı ? maximum 1000 tl altı olması gerekir bu uyuz makinelerin.

bir atasözüyle bitirem.

türkiyede herkes lise üniversite hatta yeni moda yüksek lisans mezunu.

ama okumak cahilliği alır eşşeklik baki kalır boşuna dememişler.
 

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Dediğiniz gibi "popülerlik" sebebi ile öne çıkartmış olabilir site ama biliyoruz ki çoğunluğun "iyi" dediği yada "doğrusu bu" dediği şey her zaman doğru olanı göstermiyor. Bu sadece cahil toplumlarda kişinin düşünmeden, birey olmak gibi bir gelişime ihtiyacı olmadan, öğrenmeden, kendisini geliştirmeden en kısa yoldan kendisine toplum içinde makul bir yer edinme çabasının sonucudur. Çoğunluğun yaptığını yaparak yabancılaşmazsınız ve çoğunluk sizi otomatik kabul eder. Bu çoğunluk sizi kabul ettikten sonra onlar sizin-siz onların yanlışlarını "doğru" diye desteklersiniz. Bunun neticesinde bunu yapmayan(yoktur ya hoş) veya çok daha az yapan toplumlar ilerler iken yapan toplum geriler. İlerleyen süreçte gelinen yer toplumsal çöküş olur. Konu dışı gibi görünebilir ama değil bence şimdi birkaç örnek vereyim. Son 5-6 günde okuduklarımdan birkaçı...
-
* Bomba ihbarından valizde kadın cesedi çıktı. (Anne, eş, eski eş, eş ve çocukları, sevgili katliamı haberleri haftada 2-3 kez gördüğümüz bir şey)
* TFF eski başkanı Bıçakcı: 40’a yakın şehirde yasa dışı bahis oynatılıyor ! Kumar yani... ve diyor ki haberde çocuklar da oynuyor.
* Sevgilisiyle yaşayan polis olamaz! 2015 POMEM sonuçları bugün açıklanıyor. Üniversite mezunu adayların başvurabildiği POMEM’e girebilmek için karşı cinsle aynı evde yaşamıyor olmak gerekiyor. ( Sevme,sevgisiz polisler yarat, sonra emret ... Öte yandan tecavüz mağduru için dahi, sen doğur devlet bakar denmemiş miydi ! )
* Durun efendim, çaresi var bunun. Bak ne diyor? Git sen 6 yaşında çocukla evlen ! Bunu doğru kabul et ! ( Olay yaratacak fetva: 6 yaşındaki çocuk evlenebilir - Güncel Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haber )
* Yine özellikle 2014'te, son yıllarda şu "bonzai" olayını bilmeyen kalmış olamaz herhalde. İlköğretim düzeyine indiği söyleniyor. ( Kışlada bonzai alarmı - Milliyet.com.tr )
* Devlet Denetleme Kurulu raporlarına giren vatandaşın kimlik numaralarının çalınması skandalına bir yenisi daha eklendi. Çeteler, vatandaş adına ilaç yazıp devlete fatura etti. Güvenlik açığı vatandaşa 3 TL reçete, 5 TL muayene, en az 5 TL de ilaç parası olarak döndü. İlaçların terör örgütüne gönderildiği belirlendi.( PKK'ya Yazılan İlacın Faturasını Vatandaş Ödemiş )
* Çok taze bir olay. Uzun araç vakasında devletin sahip çıkamadığı özel dökümanlar facebook ve twitter'de yayınlandı cezasını millet buralara erişiminin engellenmesi ile ödeyecekti !

Bunun daha üst seviyedeki hallerini hatırlatmaya hiç gerek yok. Velhasıl nedir görülen ? Sürüye katılıp kendisini güvende sananlar bu yanlışlar hakkında eleştiri de yapamadıklarından bu bir nevi desteklemek manasına da gelir. İşini iyi yapmayanları, iyi şeyler yapmak amacında olmayanları desteklemek bizi "iyi" mi yapar ? Hem de, üstelik "eleştirmek" yermek veya yok olsunlar amacı ile birine-birilerine yapılan bir düşünce hareketi değildir. Eleştiri değer verilen için yapılan bir harekettir. Öyle ki anne-baba da evlatlarını eleştirir iken onların tekrar aynı hatayı yapmaması için bunu yapar. Böylece hem evlat tekrar zarar görmez hem de anne-baba daha huzurlu bir yaşam sürer. Fakat toplum olarak o kadar cahilleşmeye koşarak gidiyoruz ki, eleştiri demek "yok olsun(lar)" demekmiş gibi görülüyor. Tartışma demek "kavga etmek" olarak görülüyor. O ise yaz şu google'a "Tartışma nedir" diye, bak sana ne güzel öğretiyor ne demek olduğunu ve hatta nasıl tartışılacağını. Tepeden tırnağa toplum yanlışa kendince haklı gerekçeler ile destek veriyor ise varılan ve de gidilecek olan noktada iyi birşeyler olması beklenemez herhalde. Değil mi ?
 
Üst