• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Soğuk Havada Çekim Yapmak ve Ekipmanı Korumak

oranozel

New member
Merhaba arkadaşlar;

Bilindiği üzere soğuk bir kış dönemi geçiriyoruz. Bu havalarda fotoğraf çekmek sanırım biraz zor. Fakat bulunduğum il olan Manisa'da bu ayın 25'in de "Doğa Yürüyüşü" organizasyonu ile 1400-1500 küsur rakımlı bir yere çıkılacak. Yerde kar yok fakat çıkılacak yerde kar görünürde var. Lakin o gün yağar mı bilinmez. Aslında ilk defa soğuk bir havada fotoğraf çekeceğim. Makinem D3200. Makinenin zarar görmemesi için ( nem, vs. ) çekim, taşıma ve saklama koşulları nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli? Dışarıdan içeriye girildiğinde neler yapılmalı? Dışarı da boyunda mı yoksa çantada mı taşımalı? Google üzerinde araştırma yaptığımda birbiri ile çelişen bir çok yoruma rastladım ve açıkçası bahsedilen donanımlar gerçekten üst düzey. Ben benim gibi kullanıcılara yani cihazları giriş seviyesi olanlara tavsiyelerde bulunmanızı rica ediyorum. Giriş seviyesi de olsa az para değil bu cihazlar. Şimdiden teşekkürler

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

rocker_tr

Super Moderator
Sitesinde D3200 için

Çalışma ortamı - Sıcaklık 0 - 40 °C (+32 - 104 °F)
Çalışma ortamı - Nem %85'ten az (yoğunlaşmasız)

olarak yazıyor. 0 derecenin altında veya yakınsa götürmeyin. Yalnız bu modellerin su geçirme yalıtımı yok. Eğer makineye su kaçırırsanız makine zarar görme ihitmnali yüksek.

Su geçirmez çanta almanızı tavsiye ederim. Soğuk havada uzun süre bulunduktan sonra olmaz ama genede siz geldiğinizde makineyi hemen çantadan çıkartmayın fermarını hafif açın içeri biraz soğuk hava girsin. Aynı şekilde soğuktan kapalı sıcak bir ortama girdiniz çanta bir süre ısınsın sonra yavaşça açın. Öteki türlü ani hava sıcaklığı farkı nedeniyle lens ve makinede buhulanma olacaktır. Bu şekilde buhulanma sorununu çözersiniz.

Pil ve hafıza. Bunları vücudunuza yakın bir yerde sıcak tutun. Pil soğuk havada çabuk boşalır. Varsa yedek pilinizide yanınınzda götürün.

İki tane çöp torbası alın yanınıza olurda yağmur veya kar yağarsa birinin içine makineleri ve lensleri koyup ağzını bağlayıp çantaya koyarsınız. Çantayıda gene çöp torbasına koyup ağzını bağlarsınız.