• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Stok fotoğrafçılığı nedir? Nasıl para kazanılır ?

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
20416923-b%C3%BCy%C3%BCk-bir-tv-paneli-izlerken-bir-gen%C3%A7-adam-arkadan-g%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCm%C3%BC.jpg


Stok fotoğraf, özel alanlarda kullanılmak üzere lisanslanabilen fotoğraf çalışmalarını ifade eder. Stok fotoğraf özellikle yayıncılıkta ihtiyaç duyulan önemli bir malzemedir. Reklam ajansları, film yapımcıları, dergi ve kitap yayıncıları, grafik sanatçıları, web tasarımcıları, iç tasarım firmaları ve benzer iş alanlarında çalışan diğer kişiler stok fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Profesyonel veya amatör fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitelerinde satarak para kazanabilirsiniz.

Stok fotoğraf siteleri

Stok fotoğraf sitelerini fotoğraflarınızı alıp satabileceğiniz bir borsa gibi düşünebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafların yer aldığı bu dev kütüphaneler içinde anahtar kelimelerle arama yapabiliyorsunuz.
Becerikli fotoğrafçılar bu işten her ay 10.000$’a varan paralar kazanıyor. Profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok. Stok fotoğraf sitelerine amatör fotoğrafçılar da çektikleri fotoğrafları gönderebiliyor. Tabi ki kaliteli fotoğrafın da daha fazla kazanç demek olduğunu unutmayın.

Stok fotoğraf satarak para kazanabilirsiniz

Dijital bir fotoğraf makinesine sahipseniz, stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Stok fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitelerinde satmanız mümkün. Tercih ettiğiniz siteye bağlı olarak, satış fiyatının %50-65’ini alırsınız. Fotoğraflarınızı daha fazla insana ulaştırmak için yüksek ziyaretçili stok fotoğraf sitelerine üye olabilirsiniz.
Stok fotoğrafçılıkta lisans fiyatları ve fotoğrafçının komisyonu aracı site tarafından belirleniyor. Genel kriterler ise fotoğrafın kullanılabileceği süre, bölge ve ülke ile lisansın genişletilmiş olup olmadığı, okuyucu veya dinleyici tabanı.

Kimler stok fotoğrafçısı olabilir?

Herkes mikrostok sitelerine üyelik için başvuru yapabilir. Üyeliğinizin onaylanması için çeşitli kriterlere tabi tutulabilirsiniz. Bir çok site başvuru sürecinde örnek bir fotoğraf ister.

Ne tür fotoğraflar çekmeliyim?

Mikro stok sitelerinde kelime tabanlı arama yapılarak her türlü fotoğrafa ulaşılabiliyor. Bu da her tür fotoğrafı satabileceğiniz anlamına geliyor. Daha fazla kazanmak için çok satacak fotoğraflar çekmelisiniz. Dergileri ve gazeteleri karıştırarak kullanılan fotoğraflara bakabilirsiniz. Mikrostok sitelerinden en fazla indirilen fotoğraflar da size fikir verebilir.
Kedi, köpek resimleri, manzara fotoğrafları vb objelerle çok fazla satış yapamayacağınızı unutmayın. Fotoğrafınızın satması için kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olması da önemli.

Kurallar neler?

Mikrostok siteleri telif haklarını ihlal etmemek için büyük bir özen gösterirler. Fotoğrafınızın içinde başkasına ait bir fotoğraftan parçalar kullanamazsınız. Ancak bazı kuruluşların web sitelerinde ücretsiz dağıttığı fotoğraflar (örneğin bir dünya fotoğrafı) kullanılarak yapılan dijital düzenlemeler, sitede incelemeyi yapacak kişiye durumu belirten bir notla iletilirse, o fotoğraf kabul edilebilir.
Başka bir kural, fotoğrafta yüzü belirgin bir kişi varsa, o kişiye (veya yetişkin değilse velisine) bir model anlaşması imzalatılıp fotoğrafla birlikte sunulmalıdır. Hatta model bizzat sizseniz, sizin imzanızı taşıyan bir model anlaşması bile istenebiliyor. Ayrıca fotoğrafta lisans gerektiren öğelerin bulunmaması gerekiyor. Markalar, marka isimleri, çeşitli anıtlar, müzeler, binalar bu kapsama girebiliyor. Bu kuralları sitelerin forum bölümlerini takip ederek daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kalite standartları nedir?

Fotoğrafınız doğru netlikte ve keskinlikte olmalı, noise ve sıkıştırma kusurları içermemeli, aydınlatma doğru olmalı, renk kusurları içermemeli. Flu, noise (gürültü/gren) ve sıkıştırma kusurları içeren, fazla veya eksik pozlamalı fotoğraflar reddediliyor. Hatta en profesyonel fotoğrafçıların bile fotoğraf reddedilme oranı %1-2 civarında. Bazı siteler reddedilen fotoğraf oranınız %60-70’i buluyorsa üyeliğinizi belirli süre askıya alabiliyor.
Teknik koşulların dışında, siteye bir kez kabul edildikten sonra çok sıradan konuları içeren, özensiz kompozisyona sahip fotoğrafların kabul edildiği de oluyor ancak satılma şansları çok düşük olacağı için bu tür fotoğraflar göndermenin de bir anlamı yok.
Bazı siteler fotoğrafların minimum 2 MP, bazıları 4MP çözünürlükte olmasını istiyor ve enterpolasyon ile büyütülen fotoğrafları kabul etmiyorlar. Bazı siteler sadece JPG kabul ederken TIF veya RAW kabul edenler de var. Siteler bu fotoğrafların daha düşük çözünürlüklü versiyonlarını kendileri hazırlayıp farklı boyutlarda müşterilerine sunuyorlar.

Nasıl bir altyapı gerekiyor?

Stok fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız yüksek çözünürlüklü (6MP ve üzeri; 10 veya 12 MP ve üzeri önerilir) bir fotoğraf makinesine sahip olmanız şart. Bu işte başarılı olan üyelerin büyük kısmı yarı-profesyonel veya profesyonel sınıf DSLR makinalar kullanıyor.
Flaş ve stüdyo ışığı sistemleri şiddetle önerilir, çünkü manzara resimlerinden çok, insanlı kompozisyonların ve still-life/obje fotoğraflarının daha çok satıldığını göreceksiniz. Copyright sınırlamaları ve model anlaşmaları çoğu fotoğrafçıyı sınırladığı için, çekim masası veya ışık çadırı satın alarak (veya kendi imkanlarıyla yaparak) 1-2 tepe flaşı veya paraflaş yardımıyla sabit objelerin fotoğrafını çekerek gönderen çok kişi var. Tabii profesyonel stüdyo ortamlarında pahalı ışık sistemleriyle çekim yapanların daha başarılı olduğunu unutmayın.
Çoğu kişi tanıdıklarını model olarak kullanıyor veya modellerin yüzlerinin görünmediği fotoğraflar gönderiyor. Aylık geliri 5 bin doları geçen üyeler ise model kiralamayı tercih ediyor. Para kazandıkça altyapınızı güçlendirebilirsiniz.

Ödemeyi nasıl alıyorum?

Hesabınızdaki para 100 doları geçince PayPal üzerinden veya çekle ödeme yapılmaya başlanıyor. Tüm siteler PayPal hesabını kabul ediyor, hatta bazıları başvuru için şart koşuyor.

Önde gelen stok fotoğraf siteleri

Popüler stok fotoğraf sitelerine üye olarak fotoğraflarınızın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

tr.fotolia.com: Bu site hem türkçe hem de ülkemizde temsilciliği bulunmaktadır. Telefonla destek vermeleri de önemli bir artı.

istockphoto.com: Fotoğraf alanında en fazla tanınan sitelerden biridir. Fotoğraf kalitesi konusunda çok titiz olan sitenin verdiği komisyon oranı %20.

dreamstime.com: Verdiği komisyon oranı %25 ile %60 arasında değişmektedir. Kaliteli fotoğraflar göndermediğiniz takdirde sadece sizi reddetmekle kalmıyor aynı zamanda kotanızı da düşürüyor.

shutterstock.com: Amatör fotoğrafçıların ilk üye olması gereken sitelerden biridir. Yeni başlayan stok fotoğrafçılarına yüksek komisyonlar ödeyen bu site, daha deneyimli fotoğrafçılara daha az ödemektedir.

123rf.com: Bu siteye üye olarak üç şekilde komisyon kazanabiliyorsunuz. Sitede satılan her fotoğrafınız için %50 komisyon, tavsiye linkinizle üye olanların sattığı her fotoğraftan %10 komisyon ve yine tavsiye linkinizle üye olanların indirdiği her fotoğraftan da %15 komisyon kazanabiliyorsunuz.

bigstockphoto.com: Bu sitede satılan fotoğraflarınızın sayısına göre komisyon oranlarınız artmaktadır. Ayrıca tavsiye linkinizle de komisyon kazanabiliyorsunuz. Bu siteye göndereceğiniz fotoğraflarınızın sayısı ve büyüklüğü ile ilgili bir takım sınırlamalar da bulunmaktadır.

Alıntıdır: Anonim
 

gentkhan

New member
Gerçekten güzel derleme olmuş hocam teşekkürler . Ben bir iki tanesine üye olup fotoğraf göndermiştim fakat uygun bulmamışlardı :))
 
Üst