• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Şu fotoğrafın netliği, keskinliği vs. iyi mi sizce ?

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Böyle bir fotoğraf gördüm. İlk başta güzel gibi görünüyor da tam ekran açınca ki zaten boyu 1440pixel. Yani tam boy açınca ekranınıza gelen boyutu yine de hayli ufaltılmış olacaktır. Buna rağmen ben bu fotoğrafta netlik göremedim. Acaba ayarlardan aşırı bir noise giderme falan mı yapılmış !
-
http://img.donanimhaber.com/upfiles/1475360/b31c064f-db20-4021-ab12-3cc7e89130b9.jpg
-
Mesela şu fotoğraf mercimek sensör bir kompakt ile çekildi !
http://ppcdn.500px.org/51575060/9956d71223615f18547f39bf26864826746a50e4/1080.jpg

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
fotoğraf adobe cc de işlenmiş. birleştirilmede yapılmış olabilir. noise yazılımsal azaltılmaya çalışılmış gibi ama iso 200 f22 1/120sn pozlama yapılmış. ayrıca -0,3 eksik pozlanmış hocam.

ciddi

fotoğraf adobe cc de işlenmiş. birleştirilmede yapılmış olabilir. noise yazılımsal azaltılmaya çalışılmış gibi ama iso 200 f22 1/120sn pozlama yapılmış. ayrıca -0,3 eksik pozlanmış hocam.

Yani çeken çekmeyi becerememiş bunun tercümesi değil mi ? :eek:lmus

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
aynen hocam. pozlama hatası var, karın rengi gri çıkmış. netlik problemi var. hepsini geçtim kadraj hatası var adamın ayakları yok.

ciddi

aynen hocam. pozlama hatası var, karın rengi gri çıkmış. netlik problemi var. hepsini geçtim kadraj hatası var adamın ayakları yok.

O kadarında değilim. Ben aletin performansına şaşırdım da onun da nedeni exif'ten belli oldu gerçi. F22 harbiden ne diye imiş ! ?

mkodalak

New member
Kar fotoğrafı çekerken kelvin değerini 6100--6300 arası seçip +1 ev pozlama ile çekilirse doğru değere en yakın sonuç alınır en iyisi spot ölçümden ölçüm alarak çekim yapmak diyaframı f8'den açık seçmemek daha iyi sonuş verir

bipekkan

Super Moderator
Böyle bir fotoğraf gördüm. İlk başta güzel gibi görünüyor da tam ekran açınca ki zaten boyu 1440pixel. Yani tam boy açınca ekranınıza gelen boyutu yine de hayli ufaltılmış olacaktır. Buna rağmen ben bu fotoğrafta netlik göremedim. Acaba ayarlardan aşırı bir noise giderme falan mı yapılmış !
-
http://img.donanimhaber.com/upfiles/1475360/b31c064f-db20-4021-ab12-3cc7e89130b9.jpg
-
Mesela şu fotoğraf mercimek sensör bir kompakt ile çekildi !
http://ppcdn.500px.org/51575060/9956d71223615f18547f39bf26864826746a50e4/1080.jpg

@ ciddi,
İlk fotograf X-pro 1 ile çekilmiş Adobe Photoshop CC uygulanmış ve panorama HDR yapılmaya çalışılmış F:2.8 lens XF14mmF2.8 R lens kullanılmış. Nedense genel bir bulanıklık var ve ben bunun diyaramın f:22 seçilmesineve arka planın kar nedeni ile fazla parlak olmasına bağlıyorum. Bu olaya Difraksiyon - diffraction (kırınım- Kırılma hatası) - fotografçılıkta çok kısık diyafram kullanıldığında fotoğrafın netliğini kaybetmesi, deniyor ve çok ince bir delikten geçen fotonların deliğin arkasına geçtikleri zaman oluşturdukları saçılmadır. Her makinanın sensöründeki ışık algılayıcı hücrelerin birim alanına göre bu saçılmayı fark edebilme eşikleri vardır. Aslında bu konuyu yanlış hatırlamıyorsam 2008 de DH' de bir topik olarak açmıştım ve örnek olarak Nikon D2x makinayı vererek bu durumu kameranın fark ettiği f değeri 11 demiştim. f/11 üzerinde gittikçe netlik yumuşamaya başlar. Çok hassas çekilmlerde f/16 ya kadar kabul edilebilir derecededir ve normal gözle fark edilmesi zordur, f/22 üzerinde fark edilmeye başlanır. Bu nedenle, örneğin makro çekimlerde derinliği artırmak için kıstığımız diyafram bir noktadan sonra aleyhimize çalışmaya başlar. Kanımca burada fotografta oluşan olayda bu. Ayrıca bu fotografı çeken vatandaş (exif' e göre ciddibiri !!!!) doğru odaklanma için ilk önce yalancı flaş sonra normal flaş ile fotografı çekmeliydi.(Tabi makinada bu özellik varsa. Sony' lerdeki gibi) Doğru odaklanma noktası bence fotograftaki kişi olmalıydı diye düşünüyorum. Malesef insan gözündeki retina gibi ve işlemcisi görüntü merkezi gibi bir sensör/işlemci yaratılamadı şu an ister X-trans 1 olsun yada 2.
2. Fotograf Powershot Canon A720IS, 2.5 " sensörlü makina.ACDSee Pro 7 ile HDR yapılmış.Ancak bu Canon'un A serisi 2006-2007 çıkışlı bu makinalarını asla yabana atmayın ve bence şu andaki tüm istisnasız manuel compactlar da dahil hatta Canon' un G serisi de dahil bin' e katlar birde üstelik döver de döver. Bende A620 var. 1.7" sensör 7.1 mp ve 4 x lensle harikalar yaratır.

Son düzenleme:

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hocam yaptığınız teknik bilgilendirme için teşekkürler. gerçekten çok aydınlatıcı oldu. klavyenize sağlık. :))

ciddi

[MENTION=73]bipekkan[/MENTION]
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Siz kütüphane gibisiniz :) ! Her mesajınızdan bir şeyler öğrenilir. Beni şaşırtan her biri 16 megapixel kareden oluşturulmuş olsa da bu fotonun ufaltılmış olması ve buna rağmen bariz netlik kaybı olması idi. Tabi exif'e baktığımda F22'den diye düşündüm direk ama tabi dediğiniz diğer sebepler de etken(miş). Ben bu kadarını bilmiyordum açıkcası. Teknik olarak açıklayabilecek derecede hiç bilmiyordum. Sadece bu tür çekimlerin zorluğunu bizzat tecrübelerimden biliyordum. Eksik olmayın siz...