• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Tartışmanın temel kuralları !..

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
Bizler herhangi bir konuda "bence" diye yorum yapabiliriz. Fakat yorumlarımız bir veya daha fazla kaynağa dayanıyor ise laftan ibaret olmanın ötesine geçer ve yorumlarımızda ifade ettiklerimizi ancak bu kanıtların aksi yönde kanıtlar sunulabilir ise tartışma olgunlaşır ve tartışmacılar ile tartışmayı izleyenler için yararlı bir yöne gider. Söylenenlerin ötesinde ve tabi öncelikle insanların inceleme sitelerindeki bu kanıtları kendi gözleri ile görmelerinin daha sağlıklı ve doğru olacağını bildiğim için ben her zaman kanıtlar ile konuşmaya çalışıyorum. Sizlerin de yorumumu değil bu kaynaklardaki kanıtları çürüten kanıtlarınız olmadığı sürece yorumunuz şahsi ve taraflı fikirleriniz olacaktır. Haa, bunu herkes böyle algılamaz tabi. O da lafa bakanların, kanıtları hiçe sayanların meselesidir.

Biraz daha açıklarsak. Şöyle örnek vereyim...
black-square.jpg
- https://libcom.org/files/images/library/black-square.jpg

"Yukarıda siyah bir kare görüyorsunuz" veya linke tıklar iseniz "Siyah bir kare göreceksiniz". Burada bence siyah, bana göre siyah vb. gibi bir yorumumun olmadığı ortada değil mi ? Herkesin gördüğünde hemfikir olduğu bir kanıt üzerinden hareket ile ben de gördüğüm şeyin ne olduğunu söylüyorum sadece. İşte bu temel üzerinden, bu yöntem ile hareket edilir ise birbirimiz için faydalı paylaşımlarda bulunup bir yerlere ilerleriz. Bunun siyah bir kare olmadığını iddia eden birisi de pek tabi olabilir. Fakat iddiasını bu delili çürütecek deliller ile ispatlayamadığı sürece söylediğinin değeri, önemi, gerçekliği olmaz.

Kaynak - 1 - http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=oly_epm2&masterSample=pb070025-2&slotsCount=4&slot0Camera=oly_epm2&slot0Sample=pb070025-2&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=canon_eos700d&slot1Sample=img_0778&slot2Camera=nikon_d3100&slot2Sample=dsc_0018&slot3Camera=sony_nexf3&slot3Sample=dsc00756&x=-0.26439050774119416&y=0.2875359071638303
-
Kaynak - 2 - http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-700D-versus-Sony-NEX-3N-versus-Olympus-PEN-E-PM2___870_863_840
-
Ayrıca bir 3'üncü kaynak-kanıt daha ekleyeyim.
Fotoğraf Hobim: DxO Mark'a göre PM2'nin sensörü Canon 700D'den bile iyi. Peki başka bir kaynak ne diyor ?
-
Neticede etti 3 kaynak. 3 farklı kaynağın 3'ü de yanılıyor. Üstelik ortaya koydukları test fotoğraflarını görüyor iken ! Biz gelip ortaya hiçbir kanıt koyamayan birisinin sadece sözlerini doğru kabul edeceğiz !!! İlk önce buradaki yaklaşımda hatamız olur. Çünki konuşulan şey ölçülebilir özellikleri olan şeyler. En basitinden teraziye konup da biri 1 kilo diğeri 800 gram olduğu kanıtlanmış ve de bakan herkesin bunu görebileceği bir şey hakkında benim yorumumun da hiçbir önemi yoktur. Fakat delillerin aksini iddia eden bir yorum yapılıyor ise delilleri çürütemediği sürece yorumu "laf olsun torba dolsun" dan başka bir şey olamaz.
-
RAW olarak da bakmak isteyen olur ise. ISO 3200'de PM2 ve 700D'nin raw'larını açıp bakın. Zerre fark yok denebilir benim gördüğüm kadarı ile.
http://movies.dpreview.com.s3.amazonaws.com/oly_epm2/PB070014.ORF.zip
http://movies.dpreview.com.s3.amazonaws.com/canon_eos700d/IMG_0778.CR2.zip

Son düzenleme:

rocker_tr

Super Moderator
Valla artık eskisi gibi lafı illaki anlatacam diye uğraşmıyorum. Bak bu bu bu diyorum. Kanıtı da koyuyorum. Sonrası kendine kalmış beni ingilendirmez. Çünkü bizim insanımızda yiğitliğe bok sürdürmeme var. Bir şey yanlış olduğunu farketsede hala yanlışı savunur. Şimdi bu kişiye daha ben ne anlatayım.

Her bilgiyi de doğru değildir. internet ortamında bilgi kirliliği de hat safhadadır. İki üç bir şey öğrenince millet o işin profesörü zannediyor kendini. Söyedikleri tutarlımı diye dikkat edin.

Mesela bir teknoloji sitesi var. Videolar filan yapıyorlar sürekli. Kompact makine için 14mp nin üstünde zaten gereksiz bu kadar küçük sensörde daha fazla olması bir şey ifade etmiyor. O yüzden mp değeri yerinde 12x den sonra fotoğraf değeri kalmıyor. Maximum zoom değeri kullanmışlar. Çok güzel makine. daha sonra video yapıyorlar işte bu makine ye 24mp yi sığdırmışlar mühemmel. 30x var mükemmel. Eeeee bir önceki videoda dediklerinize noldu. Eeee tanıtmak için o kadar para aldılar tutupta cihazı mı kötüleyecekler. Türkiye de sürekli reklam veren inteldir. İntel satışı yapan veya reklamı veren yerler AMD yi yerden yere vurur. AMD çok ısınıyor. Evet ısınıyorduda o dönem Pentium 3 dönemiydi. Tarihin tozlu raflarında kaldı Pentium 4 döneminden beri ısınma sorunu yaşayan amd var mı ? Yok. eeee niye ısınıyor diyorsun. İşte bu işlemci manyak 1000 TL 2000 TL kardeşim o paraya kasa kuruluyor. Intel socket alıyorsun 6 ay sonra socket değişmiş. 1 yıl sonra o socket ürününden 1 iki tane üretiyorlar fiyatları da yüksek. Ayıkla pirincin taşını.

Ben zengin değilim. fiyat/performans, arızalanma durumunda uygun fiyatlı çözüm önemlidir. O yüzden de yorumlarım bunlara göredir. Dslr-like kötü ürün değildir. Ama o cihaz 1500 TL yapmaz. 400-500 TL maximum. Tutupta bunun için tartışmaya girecek değilim. Alırsın güle güle kullanırsın sonuçta para senin para.

ciddi

Konu foto makinası incelemesinden açıldı da... Evet, başarısı rakamlarla ölçülebilir her şeyde kanıtlar görülür. Aksini ispat edebilir ise bunun üzerine yorumlar yapılabilir. Fakat bu durumda dahi tartışma kişisel çekişmeye dönüşmez. Demek istediğim de budur. Fakat bizde laf yapan çok uzatıp eni sonu işte "Kullandın mı", "evrensel bazda fotolarını görelim", "sen bir firma elemanısın" gibi saçma yollara ve şahsa iftiralara dönüştürülüyor. Tartışmanın mantığını anlayabilir isek bu sayede kimin yan çizdiğini de gayet net görürüz. Kanıtları çürütemeyenler ve kanıtsız sıfr laf edenler genelde konuyu çirkefliğe sürüklemiştir. Benim yıllardır onlarca kez, hatta yüzlerce belki de şahit olduğum hep budur.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
cem yılmazın dediği gibi bizde bilmiyorum kelimesini lügattan kaldırmaları lazım.

faruk eczanesiiiii ????

ciddi

Bir de sana did you mean çakıyor :haha bize çakan çakana zaten. Orta malı kereste gibi geçen geçen çakıyor çiviyi :p

rocker_tr

Super Moderator
Bir arkadaş ile tartışıyorduk. Bak burada tartışıyoruz. Ablattığımız şeylerde doğru ve yanlış taraflar var eksikleri tamamlamak için tartışıyoruz. Tartışmanın da amacı bu değil mi? dedim. Cevap tartışma o değilki haklı olduğunu karşı tarafa kabul ettirmektir. Kim kabul ettirirsen tartışmayı o kazanmıştır dedi. Kaldım öylece tamam dedim sen tartışmayı kazandın.