• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Ters ışık (nasıl çektim ?)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
1521297_10202250056785541_1317399113_n.jpg

evet arkadaşlar güzel bir ters ışık fotoğrafı. bu fotoğrafın ham hali yani işlenmemiş. öyle hatırlıyorum :)

Öncelikle ters ışık fotoğraflarındaki amaç objelerin , yada konunun karanlık çıkması , arka planın ise aydınlık çıkmasıdır.

burada

konu mankenlerimi güneşle arama aldım. durduğum açı önemli. neden önemli tam olarak onların gölgesinde olmak gerekiyor. yani güneş objektifime furmayacak. genelde eğilmek zorunda kalıyoruz. ancak dert değil 5100 var yere yatmadan live wievden dönebilen ekrandan işimizi halledebiliyoruz. neyse :)

sonra iso değerimi 100e, diyafram değerimi odak uzaklığıma göre en sona alıyorum. enstantanemide mümkün olduğunca artırıyorum ki hareketi yakalayabileyim.

burada önemli bir noktada 1-2 deneme yapmak açımız doğruysa eğer çekim yapmamızdır.

bir diğer önemli hususta seri çekimde olmanızdır. Hareketi yakalamak tek karede mümkün olmayabiliyor.

tripot kullanmadım ama kullanılabilir.

sorularınız olursa seve seve cevaplarım.

Forrestt.

New member
Harika fotoğraf. Baktıkça ozeniyorum. Tabi bir süre sonra daha iyisini yapıyor olacağım:sly:

SGSIII Cihazımdan gönderildi

motoseyir

New member
1441549_10151811644387582_1626534124_n.jpg

Makineyi objenin/konunun gölgesinde tutmak yardımcı oluyor. Özellikle güneş yukarıdayken, öğlen ve akşamüstü vakitleri arası zamanlarda.

Fatih S. Serter

New member
hocam odak noktası neresi olacak ters ışıkta nesne karanlık olacaksa. hani zılamışsınbız ya tam o sırada perde kapanmış :D orada odak noktasını nasıl ayarlanmış.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hocam odak noktası neresi olacak ters ışıkta nesne karanlık olacaksa. hani zılamışsınbız ya tam o sırada perde kapanmış :D orada odak noktasını nasıl ayarlanmış.

hocam şimdi burda odak noktası tabiri biraz yanlış oluyor. çünkü odak noktası objektife gelen ışık ışınlarının toplandığı noktadır.

ancak sizin kast ettiğiniz netleme noktası oda zaten mecburen kişilerin üzerinde olacak. arka planda çok ışık olduğu için makine netleme yapamaz.

Işık ölçümü ise aydınlık alandan yapılmalıdır. yani kişi üzerinden ışık ölçümü yaparsanız olmaz. neden olmaz çünkü makine kişinin üzerinden ışık ölçümü yaparsa kişiler daha aydınlık çıkar. biz zaten kişileri slüet halinde çıkarmak isityoruz.

kısaca netlememizi kişilerin üzerine yapacağız , ışık ölçümümüzü de aydınlık alandan yapacağız.

Fatih S. Serter

New member
çok tşk ediyorum değerli bilgi için ve bir bilgiye daha ihtiyaç var
son satırın netlemeyi kişiler üzerine yapıyoruz tamam ama (ışık ölçümünü aydınlık alana yapmak için ayrı bi ayar varmı) onu bilmiyorum yavaş yavaş sizin de bilgileriniz ile geliştiriyorum kendimi :)

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
çok tşk ediyorum değerli bilgi için ve bir bilgiye daha ihtiyaç var
son satırın netlemeyi kişiler üzerine yapıyoruz tamam ama (ışık ölçümünü aydınlık alana yapmak için ayrı bi ayar varmı) onu bilmiyorum yavaş yavaş sizin de bilgileriniz ile geliştiriyorum kendimi :)

ışık ölçümünü tek noktaya alıp aydınlık alandan yapabilceğimiz gibi,
af kilidini kullanarak
veya en basit objektifi ışıklı alana tutup deklanşöre yarım bastıktan sonra öne arkaya hareket etmeden konuyu çekebilirsiniz.