• Değerli fotoğraf severler 2022 yılı sizlere daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Yaşamınızda güzel yıllar, mutlu yarınlar, gerçek dostluklar hep sizlerle olsun. Yeni yılın size ve tüm sevdiklerinize sağlık, mutluluk, neşe, başarı, bolca para, sevgi ve huzur getirmesini dileğiyle. Işığınız bol olsun... Birkarefotoğraf Ekibi.

Yaşam

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
hala bilgisayarda foto islenmesi icin tuyolar bekliyoruz.

ilk tüyoyla başlayalım o zaman. fotoğrafı en iyi şekilde işleyebilmek için raw formatında çekim yapmak gerekir. ancak bu formatta dosya boyutu 15mb civarı tutar ona göre kart kullanmalıyız.

daha sonra raw işleme programı edinmemiz gerekiyor. normal programlarla iyi bir netice elde edilemiyor.

ciddi

Yönetici (Co) Administrator
hala bilgisayarda foto islenmesi icin tuyolar bekliyoruz.

Fotoşok kurmuş muydunuz ? Bence Photoshop ile başlayın... Bu fotoğraflara efekti makinadan mı verdiniz ? Dobra dobra söyleyeyim :) "kötü" fena olmuş !.. Yani bence hemen Photoshop ile başlayalım :) Size basit de bir şeyler göstereyim. Siz Photoshop'u kurun... Link isterseniz özel mesajdan müraacaartt :)
-
Bir de neden bu hizlivezim.kom ? exif bilgileri yok olmuş. Ayrıca bu fotoların .RAW'larını da kayıt etmiş olması lazım makina. Acaba bu raw'ları bir dosya paylaşım sitesine yükleyip linkini verebilir misiniz ?

Son düzenleme:

modakartalı

New member
photoshop kurmadim efektler cihazdan . anladaiginiz uzere benim derdim kopegimin guzel resimlerini cekebilmek agirli o diger konular cok onemli degil .

ciddi

program olarak cyberlink photo editor var .birde nasil rawa alacagim d7 de kolayca secebiliyordum bu menude bulamadim(

12115964284_649a963f53_b.jpg

Nasıl RAW'a alacağım der iken fotoğraf makinanızın nasıl RAW kayıt edeceğini mi soruyorsunuz ? Öyle ise menu'den kayıt ayarlarında LF+RAW seçeneğine geltiriniz. Hatta LSF+RAW olması da lazım L:Large(en yüksek çözünürlük) SF:Süper Fine(En yüksek detay)+RAW:İşlenmemiş hali.

birkarefotograf

Administrator
Yönetici
iste o menuye giremiyorum bir gariplik var raw secemedim l ve sf secebildim

hocam profilinizi düzenleyin. makinenizi girin. bakalım raw destekliyormu makineniz desteklemiyormu. zaten eğer çokfazla fotoğraf işlemiyorsanız raw çekmek sizin için çok mantıklı değil. sadece köpeğinizi çekmek istiyorsanız. size bir konu linki atayım onlara bir bakın.

buradaki fotoğrafları bir inceleyin. yani makinenizi iyi tanırsanız daha güzel çekimler yapabilirsiniz.

fotoğraf işlemeden önce köpek fotoğraflarını güzelce inceleyin kadrajınız güzelleşsin. daha sonra fotoğraf işlemeye geçersiniz.

ciddi

iste o menuye giremiyorum bir gariplik var raw secemedim l ve sf secebildim

SF seçimi yaptığınız ekran yukarıdaki ekran görüntüsü ile aynı mı ? Bir de makina hangi modda bu seçimi yapar iken ? Ayrıca şu bilgiyi de vereyim. Eğer makina içindeki efektlerden birisini kullanarak fotoğraf çeker iseniz makina otomatik olarak o fotoğrafın RAW'ını da kayıt eder. Hani olur ya kullanıcı efektsiz halini de kullanmak ister belki diye, bunu da düşünmüşler. Yani eğer silmedi iseniz sizin şu son köpeğinize ait fotolarınızın RAW'ları da olması lazım.
[MENTION=1]genesis[/MENTION] pen serisi ilk modelinden bu yana RAW kayıt özelliğine sahip. Çekmemesi mümkün değil, kullanıcı tarafından seçilmediği sürece. Fakat dediğim gibi eğer efekt kullanılıyor ise makina size sormaksızın RAW'ını da kayıt ediyor ki ola ki efekti beğenmediniz ve o sahneyi tekrar nerede bulacaksınız ? İşte RAW'ında.. hemen icabında işleme bilmeseniz de Olympus'un CD'sinde gelen yazılımı ile jpeg'e çevirirsiniz. Yani ille de Photoshop falan ile RAW işlemeyi iyi bilmek de gerekmiyor. Olympus'un kendi yazılımı da makinadaki aynı algoritmaya sahip, aynı jpeg'i alırsınız.

Son düzenleme:

modakartalı

New member
yardimlariniz icin tesekkurler makina e pm 2 . yukaridaki resimdeki gibi degil menu . genelde otomatik cekiyorum arada sirada art ya da scn modlarini kullaniyorum .

modakartalı

New member
Tamam simdi buldum p yi sectikten sonraki ayarlar icinde raw l sf vardi oradan secebildim .ben diger efectlerlede secebiliyorum zannetmistim .

ciddi

Tamam simdi buldum p yi sectikten sonraki ayarlar icinde raw l sf vardi oradan secebildim .ben diger efectlerlede secebiliyorum zannetmistim .

Scn ve Auto modda seçilemiyor olabilir , P, A, S, M modlarının hepsinde seçiliyordur ki zaten birisinde seçtiğinizde (misal P'de) diğer modlarda da +RAW çekecektir diye tahmin ediyorum. Her mod değiştirişinizde bunu ayarlamanız gerekmiyor PL3'te ama bunda bir değişiklik yaptılar mı bilmiyorum.