Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekimlerinde ışığın yönü nasıl bulunur ?

        Fotoğrafçıların en zorlandıkları dal stüdyo fotoğrafçılığıdır.  Stüdyoda çekilen fotoğrafları ışıkları yerini değiştirerek yönlendirmeniz mümkün olmakla birlikte her hangi bir sürprizle de karşılaşmamış olursunuz.  Birçok amatör fotoğrafçı için kolay gözüken ışık aslında hiç de kolay değil ve birçok profesyonel fotoğrafçıyı da zorlayan bir olgudur. İhtisas sahibi fotoğrafçılar bile bu çekimlerde zorlanırlar.

       Bunun nedeni ise kontrol etmemiz gereken birçok unsurun olmasıdır. Bunlardan en önemlisi beyaz dengesi ve tabiki ışığın ne yönden geldiğidir.  Çekim etkinliklerinde ışıktan daha çok fotoğrafı çekilen konuya dikkat edilmekte, ışık ise arka planda kalarak dikkatlerden kaçmaktadır. Tabi sonuç hüsran, beğenilmeyen fotoğraflar ve fotoğraf makinesine suçu yükleyip işin içinden sıyrılmakla son bulur.  Ve tabiki makineler değişik yenileri daha pahalıları alınır. Hâlbuki fotoğrafı makine değil biz çekeriz.

       Tabiki çözüm ışığı doğru kontrol etmekten geçmektedir . bunun için yapılacak önemli şeylerden biriside yanımızda bir pusula bulundurarak doğu batı yönünü tespit etmek ve ışığın yönünü saptamaktır. Eğer biz konuyu çekmeye gittiğimizde ışık konuyu aydınlatmışsa daha sonra hangi zaman diliminde gelinip o fotoğrafın çekileceğine karar verilmelidir.

       Unutmayalım ki ilk önce yönü doğu olan nesneler daha sonra ise yönü güney olan nesneler çekilmelidir.  Mevsimlere göre değişmekle birlikte güneş doğumundan öğleye yani saat 12 ye kadar doğuya bakan nesneler, 11 den akşam 18 e kadar güneye bakan nesneler, 15 den akşam karanlığına kadar ise batıya bakan nesneleri fotoğraflamamız daha doğru olacaktır. Tabi ki bunlar sabit nesneler için geçerli olmaktadır.

       Eğer nesneyi hareket ettirebiliyorsak nesneyi hareket ettirerek ışığı ayarlamalıyız. Çekilecek nesneler portre yada benzeri ise ışığın yanlardan yada çaprazdan gelmesine dikkat edilmelidir. Bu çekilen fotoğrafların derinliğini hissettirmenizi sağlar ve fotoğrafa ayrı bir güzellik katar.

       Mümkün mertebe sabah ve akşam saatlerinde çekim yapmaya özen gösterilmelidir. Bu saatlerde ışığın iyi kullanılmasıyla birlikte sıradan konular bile çok afili görünecektir. Özellikle güneşin doğuşuyla başlayan 2 saat ve günbatımından önceki 2 saat çok önemlidir ve en uygun çekim zamanlarıdır. Bu saatlerde renk sıcaklığının 3200 Kelvin değerine inmesiyle dramatik bir renk formunu almasıdır.  Tepeden gelen ışık dış mekân çekimlerinde değil iç mekân çekimlerinde tercih edilmelidir.

Doğuya bakan objelerin çekimi:

       Sabah saatlerinden itibaren gün doğumuyla başlayan 2 saatlik sürede çekim yapılmalıdır. Eğer güneşin önünde bir engel yoksa konu öğlen saatine kadar çekilebilir.

Güneye bakan objelerin çekimi:

Güneye bakan objeler öğlen saatlerinden başlayıp akşam saatlerine kadar çekim yapılmalıdır.

Batıya bakan objelerin çekimi:

Bu nesneler ikindi vaktinden günbatımına kadar ışık alırlar çekim yapılması gereken zamanda bu zamandır.

Kuzeye bakan objelerin çekimi:

Kuzeye bakana nesnelerin çekimi çok zordur. Kışın hiç güneş almamakla birlikte yazın gün doğumu ve gün bakımında ışık alırlar.  Bu objelerin çekimleri yaz aylarına bırakılmalıdır.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu