Çanta ve Filtreler

Fotoğraf Makinesi Filtre Çeşitleri

Çekime çıkarken yanınızda bulundurmanız gereken ya da bulunması büyük avantajlar sağlayacak ekipmanlardan en önemlisi ‘Fotoğraf Filtreleri’dir. Çantanızda polarize filtre,Dereceli ND filtre (graduated neutral density filter) ve turuncu, kırmızı ya da sadece bir UV/Skylight filtre belirli durumlarda size inanılmaz faydalar sağlayacaktır. Karşınıza ne zaman nasıl bir ortam veya ışık çıkacağınızı bilemezsiniz. Bu yüzden filtreler nispeten uygun fiyatlara alınabilen faydaları büyük ekipmanlardır.

Temelde 2 “tür” filtre vardır;

Normal “lense vidalanan dairesel şekilli filtreler” –ki en yaygın kullanılan filtre çeşididir- ya da “Cokin markalı bir adaptör ve kare şekilli filtreler”. İki türün de değişik avantajları-dezavantajları sayılabilir.  Bu yazıda özel amaçlı filtrelere pek değinmeden, çekimlerde sık sık işinize yarayabilecek filtre çeşitlerine kısaca değindim.

Filtre Yok

Eğer hiçbir filtre takmadan fotoğraf çekiyorsanız, çektiğiniz fotoğraflar insan gözünün gördüğü gibi hiçbir değişiklik olmadan kaydedilecektir. Ayrıca filtrelerin en büyük avantajı –çoğunlukla ‘UV Filtre’lerin kullanım amacı da budur- objektifin en ucundaki lensi toz, su, çarpmalar v.b. gibi dış etkenlere karşı korumasıdır. Bu durumda bu korumadan da mahrum kalacaksınız.

Skylight veya UV Filtre

skylight-filtre-filtre-cesitleri

Skylight / UV filtre en çok kullanılan filtre çeşidi denilebilir. Bu filtreler fotoğraf renklerinde biraz iyileşme sağlayabilir ve yeşil alanlar ile binalar üzerinde rengi biraz ısıtırlar. Ama bu etki yüksek kaliteli ve fiyatlı UV filtrelerde gözlenebilir. Çoğunlukla kullanılan ve en fazla 20TL ödenen UV / Skylight filtreler böyle bir sonuç vermeyecektir.

Bu filtreler lensin önünü toz, yağmur, darbe veya havada uçuşan diğer parçacıklardan koruması için yaygın olarak kullanılır. Eğer bu küçük değişiklikleri önemsemiyorsanız bu filtrelere çok büyük paralar vermenize gerek yok. Kalitesiz filtre camı (kaplamasız) direkt ışıkta hayalet görüntülere neden olabilir ama direkt ışıktan kaçınarak bunu engelleyebilirsiniz.

Not: UV ve Skylight filtreler asıl olarak filmli fotoğraf makineleri için üretilmişlerdir. Çünkü fotoğraf filmi spektrumdaki tüm dalga boyuna hassastır. Manzara çekiminde ufuk üzerindeki puslu görüntünün nedeni UV ışınlarıdır. Filmli makinelerde UV filtre kullanımı bu puslu görünümü ortadan kaldırır. 

Polarize Filtre

polarize-filtre

Teknik olarak polarize filtre fotoğraf karesine gelen yansımaları ve parlamaları yok eder. Su birikintilerinin üzerindeki yansımayı alarak suyun altını görmenizi sağlayabilir. 

Polarize Filtre de kendi içinde iki çeşittir. “Circular (dairesel) Polarize Filtre” ve “Linear (çizgisel) Polarize Filtre”. Çizgisel polarize filtre filmli makineler içindir. CPL yani Circular polarize filtre ise dönebilen bir filtredir ve istediğiniz açıdan gelen yansımaları yok etmek için çevirerek kullanabilirsiniz.

Polarize filtre kullanmaya yeni başladığınızda güneşi sağ ya da solunuza alacak şekilde bir manzarayı kadraja alın. Vizörden bakarak filtrenin dönebilen kısmını çevirin nasıl bir sonuç verdiğini görebilirsiniz.

Modelinizi pencerenin arkasındayken fotoğraflamak istiyorsunuz fakat yansımalar size engel oluyorsa, polarize filtreyle bu yansımayı ortadan kaldırarak daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dereceli (graduated) ND filtre

nd-filtre

Dereceli ND filtre aslında bir yarısı ortasına kadar koyudan açığa giden bir filtredir. Kullanımı da gerçekten çok hoş sonuçlar oluşturur. Örneğin bir vadide nehri, vadiyi ve gökyüzünü bir karede görüntülemek istiyorsunuz.  Fotoğraf makinenizi doğrulttuğunuzda ışık ölçümünü nereden yapacağını kestiremez. Gökyüzüne göre ışık ölçtüğünüzde vadi yetersiz pozlanmış ve koyu çıkacak, vadiye göre ışık ölçtüğünüzde ise gökyüzü çok parlak olacak /patlayacaktır. İşte bu durumlar için Dereceli ND Filtre gerekir. Gökyüzünü filtrenin koyu kısmıyla örterek tüm ışığı dengeleyebilir ve çok seveceğiniz bir fotoğraf çekebilirsiniz.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu