Çanta ve Filtreler

Fotoğraf Makinesi Filtrelerinin Temizlik ve Bakımı

Filtrelerin uzun ömürlü olabilmesi için doğru bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bunun için de bir çok malzemeye ihtiyaç duyarız. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz.

Havalı Fırça

havali_firca-2

Puar, küçük bir hava pompasıdır. Sıkılınca içindeki havayı dar ağızdan dışarı püskürtür. Bu özelliğini kullanarak makine gövdesi, objektif, filtreler ve objektif lensinin el değmeden tozunu almak için kullanılır. Girinti ve çıkıntılarda daha çokişe yarar. Puarların değişik büyüklükte ve içine daha fazla hava alanları vardır.

Çekim sonrası objektiflerin ön ve arka merceklerine bir pompa (puar) veya objektif temizliği için özel üretilmiş samur kıllı bir fırça fırça yardımıyla kuvvetli hava püskürtme yöntemiyle mercek yüzeyindeki toz ve zerrecikler temizlenebilir. Kaliteli bir samur fırça filtre ve objektif lensinin kenar çukurlarına dolan tozları ve pislikleri çıkarmada kullanılabilir. Özel olarak üretilmiş üzerinde antistatic kimyasal bulunan fırçalar fotoğraf malzemesi satıcılarında bulunur.

Anti statik bezler

anti-statik-bez

Antistatic özelliği dolayısıyla tozları yüzeyde toplar. Bünyesinde kimyasal bir madde bulundurur. Bu kimyasal sürdüğümüz yüzeye toz yapışmasını engeller. Düz yüzeylerde daha iyi sonuç verir. Nem ve ıslanmaya karşı etkili değildir. Bunun nedeni emicilik özelliğinin olmamasıdır. Taşıma sırasında torba içinde saklanmalıdır. Güneş altında kaldığında kimyasal maddesi kurur ve işe yaramaz. Temizlenemez yıkanamaz. İyice kirlenip işe yaramaz duruma gelinde atılır.

Optik temizleme kağıtları

Optik temizleme kağıtları

Sadece filtre ve lens üzerindeki tozlanmayı ve kirlenmeyi almak için kullanılır.Üzerinde kimyasal madde bulunan ince elyaf maddeden üretilmiştir. Bir kullanmadan sonra kimyasal özelliğini ve hassasiyetini kaybeder. Bu nedenle birkere kullanıldıktan sonra atılmalıdır. Yaprak ve rulo şeklinde satılır.

Kimyasal solüsyonlar(Optik temizleme sıvıları)

Lens_temizlik1

Çeşitli nedenlerle kirlenen ve üzerine yağ yapışmış lensi ve filtreyi temizlemek için kullanılır. İnsan elinden bulaşan doğal vücut yağını temizlemek için diğer temizlik malzemeleri işe yaramayabilir. Oysa bu sıvılar, yağı kolayca temizler. Sprey şeklinde olan temizleme sıvıları da üretilmiştir. Pamuklu çubuğu sıvı temizleyici ile iyice ıslattıktan sonra lekeler çıkıncaya kadar lens kenarlarını sileriz. Lensi bir kaç damla sıvı ile ıslattıktan sonra kuruması beklenir. Kuruyan yüzey üzerine tekrar sıvı damlatılır ve objektif temizleme kağıdıyla, beziyle silinir.

Filtrelerin temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Filtreleri temizlerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer filtreüstü bir tabaka ise slikonlu bir kağıt(Objektif kağıdı) kullanılmalıdır. Jelatin filtrelerinde ise tozları deve tüyü bir fırça ile temizlenmelidir.
Fazla sıcaklık ve nem bütün filtreler için problem oluşturur. Çok kuvvetli ışıkta, filtrelerin rengini soldurur. Bir yaz boyunca güneş altında kullanılan bir filtrenin daha sonra değiştirilmesi gerekebilir. Kullanım süresini uzatmak için filtreyi kullandıktan sonra kılıfına koymamız gerekmektedir. Jelatin filtreleri de iki beyaz kağıdın içine konrak düz korunabilir. Bu tip filtrelerin açıkta bırakılması doğru değildir. Çünkü havanın nemi ile düzlüklerini kaybedebilirler. Filtre koruma kutuları filtrelerimizi dış etkenlerden koruyarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlar.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu