Lensler

Fotoğraf Makinesi Objektifleri

     Değerli fotoğraf severler bu makalemizde sizlere fotoğraf makinesi objektiflerinden bahsedeceğiz.

     Peki objektif nedir sorusunu kendimize sorduğumuzda alacağımız cevap elbette bellidir. Görüntüyü ve ışığı toplayarak fotoğraf makinemizin sensörünün veya analog sistemlerde filmin üzerine düşüren fotoğraf makinesi parçasıdır. Objektifler birkaç mercek yada mercek grubunun bir araya gelmesiyle oluşan bir parçadır aslında.

     Fotoğraf makinelerinin çalışma prensibi insan gözüne dayanır. Yani insan gözü baz alınarak fotoğraf makineleri tasarlanmıştır. İnsan gözünde yer alan iris ile objektiflerde yer alan diyafram aynı mantıkla çalışır. Gözümüzdeki ışığın ayarlanmasında ki irisin görevi ile objektifde yer alan diyaframın görevi aynıdır. Ayrıca gözümüzde iris ne kadar önemliyse objektifdede diyafram aynı derecede önem arz etmektedir.

     Peki objektiflerin geçmişten günümüze nasıl geliştiklerine bakalım. fotoğrafçılık tarihinin ilk yıllarında objektif yoktu elbet. Işık geçirmez bir kutuya iğne ile bir delik açılarak bu delik objektif olarak kullanılıyordu. (iğne deliği kamera yazımızı okuyarak bu konuda daha çok bigi edinebilirsiniz. ( bakınız iğne deliği kamera)

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri--1

     Tabiki bu mekanizmada ışık şiddeti kontrol edilemiyordu ve günün belli saatlerinde fotoğraf çekimi yapılıyordu. Ayrıca ilk zamanlarda bu kutunun önüne bir kapak konularak 4-5 saniyelik pozlamalarla fotoğraf elde ediliyordu.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-1

     Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere 1839 yılında Viyana’da satılmak üzere üretilen ilk fotoğraf makinesi. Fiyatımı? 700 bin dolar 🙂

     Günümüzdeki objektifler nasıl oluştuğu sorusuna gelecek olursak bilimin gelişmesiyle birlikte oldu bu elbet. Öncelikle bu iğne deliği yerine  ilkel bir mercek konulmuş, daha sonraları bu mercek sistemleri geliştirilmiştir. Günümüzde  en ince hesaplamalar yapılarak bu objektifler hazırlanmakta ayrıca objektifin içinde yer alan mercek sistemleri özel doku kaplamalarıyla kaplanarak en iyi ışık geçirgenliği sağlanmaktadır. Bununla birlikte objektifler netleme sistemlerine (AF) göre tasarlanmaktadırlar.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-2

     Mercek sistemlerine de değinecek olursak ilk mercek sistemleri tek parçadan oluşmaktaydı. İlerleyen teknolojiyle birlikte bu sayı 2-3 lere kadar çıktı. Günümüzde 8-10 hatta 16 sayısına kadar ulaşmaktadır. Mercek sayısının artması ışığın objektifden geçerken azalmasına yol açar. Bunun için çok ince mühendislik hesaplamalarıyla objektifler üretilir. Ayrıca yüksek kalitede optik malzeme ve teknoloji kullanılarak bu ışık geçirgenliği artırılmaya çalışılır. Tabiki bu durum fiyatlarada yansır.

     Az çok fotoğrafla ilgilenen herkes bilir ki fotoğraf ışık demektir. Peki bize ışığı sağlayan nedir?  Evet, bize ışığı sağlayan, bize en iyi ışığı vermeye çalışan fotoğraf makinemizin objektifidir. Yine herkes bilir ki fotoğraf makinesinin en önemli parçası objektiftir. Diğer parçalar önemsiz diye, söküp satmayın siz yine de :). Tabi ki onlarda önem arz etmektedir. Aklınıza hemen şu soru gelmiş olabilir yada şunu söylemiş olabilirsiniz fotoğraf makinemizin sensörü de önemli. Elbette makinemizin sensörüde çok önem arz etmektedir. Büyük ve kaliteli bir sensörde bize yüksek ışık sağlayacağı için objektif kadar önemlidir.

     Burada anladık ki objektifler bir fotoğrafçı için gerçekten büyük önem arz etmektedir. Eğer net ve keskin kareler yakalamak istiyorsak objektifimiz kaliteli olmak durumundadır. Tabi paramız yettiği ölçüde 🙂

     Objektiflerdeki odak uzaklığı konusuna bakacak olursak objektiflerimiz sadece ışığın ayarlanmasında değil görüntünün netlenmesinde de kullanılır. Yani konunun net görüntülenebilmesi içinde objektiflerden yararlanılır. Bir konuyu net hale getirilmesi için objektifin içinde yer alan merceklerin bir kısmı hareket ettirilir. Uzaktaki bir konuya netleme yaptığımız zaman objektif ile fotoğraf makinesi sönsörü arasında kalan mesafe bizim odak uzaklığımızdır. Bu mesafe mm cinsinden ölçülür. Bu ölçü birimi objektiflerin sınıflandırılmasında da kullanılır. Örneğin 50mm 105mm 18-55mm objektifler gibi.

     Şimdi burada önemli bir noktayı açıklığa kavuşturup konumuza devam edelim. Bildiğiniz üzere Filmler ve dijital sistemdeki karşılığı olan tam kare (full frame ) sensörler 35mm dir. Neden 35mm dir sorunuzun cevabına buradan bakalım lütfen.(bakınız http://tr.wikipedia.org/wiki/35_mm). Bu ayrıca bir makale konusu olmakla birlikte burada şunu bilmemiz yeterlidir. Hani demiştik ya fotoğraf makineleri insan gözünden esinlenilerek yapılmıştır diye. 35mm film formatı için yaklaşık olarak 50mm objektif, insan gözünün verdiği etkiyi vermektedir.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-3

     Bir  kişi bir gözünü kapatıp diğer gözüyle (ahh ahh askerde atış yaptığım günler aklıma geldi) sabit bir noktaya baktığında. Yani askeri ifadeyle nişan aldığında görüş açısı 46 derecedir.  50mm bir objektifin de görüş açısı da 46 derecedir arkadaşlar. İşte bu yüzden 50mm lik objektifler normal , bu değerin altı geniş, üstü ise dar açı olarak ifade edilir. Bu değerlerin full frame yani tam kare makineler için geçerli olduğunu unutmayın. Aps-c makinelerde bu değerler kırpma faktöründen dolayı değişir.

     Objektif çeşitlerini başka bir konuda anlatmıştım. Bu konuyu okuyarak objektif çeşitleri hakkında bilgi  edinebilirsiniz. (bakınız objektif çeşitleri). Bu konudan daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-4

     Objektiflerin kaplama alanlarına bakacak olursak bildiğiniz üzere objektifler yuvarlaktır. Bir objektifin en net alanının oluşturduğu bölgenin çapına kaplama alanı adı verilir. 35mm filmim kaplama alanı 24x36mm dir. Bu diktörtgeni ikiye bölen kenarın uzunluğu 43,2 mmdir. Bu değer 35mm film kullanacak objektifin minumum kaplama alanıdır.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-5

     Fotoğraf için ışığın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. Bunu bilmeyenimizde yoktur. Işığı bize sağlayan da objektiflerdir. Işık geçirgenliği en iyi olan ve diyafram açıklığı yüksek olan objektifler bize en keskin ve berrak fotoğrafları verir. Tabi bu durum objektifin fiyatınıda etkiler. Peki objektiflerde optik kaliteden ve mercek sisteminden bahsettik bunun dışında ışığı kontrol etmemize yarayan diyafram sistemi objektifler üzerinde yer alır. Diyafram metal yapraklardan oluşan ve gözümüzdeki iris gibi açılıp kapanan bir mekanizmadır. Yukarıdaki fotoğrafta bir diyafram sistemini görmektesiniz. (daha detaylı bilgi için diyafram nedir  konumuzu okuyabilirsiniz )

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-6

     Yukarda diyafram değerlerini görmektesiniz. Diyafram f değeriyle ifade edilir ve f değeri küçüldükçe diyafram açıklığı artar. Her objektifin diyafram değeri farklıdır. Kaliteli objektiflerde diyafram değeri f/1 lere kadar düşebilir. Ancak ister kompakt ister dslr-like ister dslr olsun bu değerdeki objektifler çok zor üretilir ve aşırı pahalıdırlar.

     Diyafram bize hem ışık miktarını hemde net alan derinliğini kontrol etmemizi sağlar.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-7

     Net alan derinliği oldukça geniş ve uzun bir konudur. Bir çok hesaplamalar içeren bir yapıya sahiptir. (daha fazla bilgi için alan derinliği nasıl kontrol edilir yazımızı okuyabilirsiniz. (bakınız alan derinliği nasıl kontrol edilir). Net alan derinliğini hesaplanmasının oldukça karışık olduğu gerçektir ancak özetle şunu bilmemiz burada yeterli olacaktır. Diyafram açıklığımız arttıkça net alan derinliği azalır. Diyafram açıklığı azaldıkça net alan derinliği artar. Örneğin f/2.8 de net alan derinliğimiz düşükken f/11 de net alan derinliğimiz artar.

     Şimdi şunu söylemeden geçemeyeceğim eğer bütçemiz kısıtlıysa ki biz Amatör fotoğrafçıların bütçesi genelde kısıtlıdır, Fotoğraf makinesi alırken çok pahalı bir makine gövdesi (body) almak yerine daha ucuz bir body alıp paramızı lenslerimize yatırmamız daha doğru olacaktır. Unutmayalım ki gövdemiz gün geçtikçe değer kaybetse de lenslerimiz değer kaybetmez. Yıllar sonra bile hem kullanabilir hem de satıp başka bir lens alabiliriz.

     Evet arkadaşlar objektifler hakkında genel bilgi verdik. Objektifler hakkında merak edilenler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. .

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu