in

Fotoğraf Makinesi Seçimi

Fotoğraf Makinesi Seçimi

Bu yazıyı okumadan önce unutmayın ki Fotoğrafı Fotoğraf makinesi değil Fotoğrafçı çeker.

Geldik dünyanın en zor sorusunun cevabını aramaya.  Kompakt mı Dslr mi?  Dslr light mı? Canon mu? Nikon mu? Pentax mı? Yoksa Sony mi? Sorular sorular içinden çıkılmayacak sorular. Aklımızda birçok soru oluşturduktan sonra gelelim cevapları aramaya. Yüzlerce hatta binlerce fotoğraf makinesi içinden doğru makineyi seçmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Her şeyden önce fotoğraf makinesi alırken makineyi alma amacımızı kesin ve net olarak belirlemeliyiz. Ben bu makineyi alıyorum bu makineyle ne yapacağım sorusunu kendimize sorup daha sonra makine aramaya başlamalıyız. En basitinden küçük kızınızın fotoğrafını çekmek için gidip 7 bin TL değerinde 5d Mark III almanız çok da mantıklı olmayacaktır değil mi. Benim param var sana ne istediğimi alırım diyen arkadaşlar lütfen yazıyı okumasın.

Fotoğraf makinesi alma amacımız, anı fotoğrafları çekmek mi? Eşe, dosta, arkadaşlara hava atmak mı? Fotoğrafçılığa ilgi duyup bu sevdaya gönül verenlerin arasına katılmak mı? Amatör olarak fotoğrafçılığa adım atmak mı? Yoksa profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmak mı? İstiyorsunuz.

Fotoğraf makinesi alma amacımızı belirledikten sonra makine seçimine geçmeliyiz. En önemli hususların başında gelen reklam afişlerine kanmamak Fotoğrafçılık ve fotoğraf makineleri hakkında bilgisi olmayan satıcılara inanmamak. En iyisi internetten araştırma yapıp bu tür yazıları okuyarak en doğrusuna karar vermek.

Günümüzdeki reklam yalanlarının en başında gelen MP yalanıdır. Peki, nedir gerçekte bu megapiksel olayı?

megapiksel

Mega piksel bir fotoğraf üzerinde milyon tane küçük renkli noktayı ifade etmektedir. Daha fazla megapiksel keskin hatlara sahip bir fotoğraf çekmemizi sağlıyor gibi görünse de milyon tane pixeli olan çok kötü bir fotoğrafı da ifade edebilir.

Bir fotoğraf makinesinin lensi, yapısı sensörü, fotoğrafın nasıl çekildiği, ışık zaman ve mekan gibi bir çok özellik fotoğrafın kalitesini belirler peki bunların arasında Megapiksel ne kadar önemlidir. 5mp Fotoğraf makinesiyle yukardaki yazdıklarımı dikkate alarak çekilmiş bir fotoğraf 20mp ile çekilmiş ama yukardaki yazdıklarımdan bir veya bir kaçına uyulmamış fotoğraftan kat kat üstün olabilir.

Az öncede dediğimiz gibi yüksek megapiksel daha pahalı ve daha çok yer kaplıyor. Ayrıca daha fazla megapixel sensörü daha fazla yoruyor ve daha fazla ısınmasına neden oluyor.

Elbette megapiksel kameralar kötü almayalım anlamına gelmiyor. Burada anlatmak istediğimiz megapikselden önce dikkat edilmesi gereken bir çok hususun olduğudur. Öne çıkan markaların yeni modelleri hem gelişmiş yapıları ve teknolojileri açısından çok önemli yol kat etmiş durumdalar ancak bunlar biraz cep yakmaktadır.

Peki, Mega piksel önemsiz mi?

Fazladan megapiksel demek fotoğraflarımızı keserken bize çok fazla kolaylık sağlar. Ayrıca yüksek çözünürlük gerektiren poster, kapak afiş baskısı alınacaksa megapikselin önemi ortaya çıkar.

Mağazaya girersiniz, fotoğraf makinelerine bakmaya başlarsınız satıcı hemen yaklaşır nasıl birşey bakmıştınız sorusunu sorar? Siz şu makine nasıl diye sorarsınız satıcının cevabı hazırdır. Hocam o makine süper, tam 20mp o makine. Tabi megapikselin ne olduğunu bilmeyen biz hemen parayı basar o makineyi alırız. Eve gider bir fotoğraf çekersiniz, bir bakarsınız o da ne renkler patlar, ışık patlar, suratlar bembeyaz. Eğer profesyonel anlamda baskı almayacak, koca duvar afişleri bastırmayacaksanız megapiksel değerinin sizin için ne anlamı olabilir ki? En fazla fotoğraf albümüne baskı yapacaksak 5 MP makine bizim için yeter artar ve aşar gider bile. 20mp yazıp fiyatını 5 katına müşteriye satan satıcılar firmalar utansın biz ne yapalım.

Evet, megapiksel olayını da anlattıktan sonra gelelim amacımıza uygun fotoğraf makinesi seçimimize.

Eğer anı fotoğrafları yani eşimizi, dostumuzu, çocuklarımızı çekeceksek kompakt makineler bizim işimizi fazlasıyla görecektir. Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle kompakt makineler önemli ölçüde gelişme göstermiş, şu an piyasada olan hemen hemen tüm makineler bu amacımızı gerçekleştirmemize yeter de artar bile. Ayrıca bu makinelerin taşınılabilirliği önemli bir husustur ve fotoğrafçı arkadaşlarımızda bazen o büyük makineleri taşımak yerine bir etkinliğe giderken bu makineleri taşınılabilirliği kolay olduğundan dolayı tercih etmektedirler. Bütçemize göre en uygun makineyi gönül rahatlığıyla alabiliriz. Aman megapiksel yalanına dikkat!

kompakt_foto

Peki, eşe dosta hava atmak istiyoruz ne yapacağız diyorsanız. Bir DSLR makine alıp önüne bir tane tele zoom objektif taktıktan sonra boynumuza asıp ortalığa çıkıyoruz. Aman dikkat marka yazısı boyun askısında görünecek şekilde asın.

ZURTOP-LG

Peki, ben fotoğrafçılığa ilgi duyuyor ama bütçem büyük makineleri almaya yetersiz diyorsanız DSLR-like adı verilen kompakt makinelerle DSLR makineler arasındaki kalan DSLR makinelere göre daha ucuz olan makineleri tercih edebiliriz. DSLR-like makinelerde dikkat etmemiz gereken husus Fotoğraf makinesinin tamamen elle ayarlarını kendimizin yapalicek olmamızdır. Elle ayar yapabilmek fotoğrafçılığa bizi bir adım daha yaklaştırır.

dslr-like

Peki, biraz paramız var artık fotoğrafçılığa adım atmak istiyoruz. Alacağımız makine yine bütçemize bağlı olarak DSLR giriş seviyesi bir makine işimizi fazlasıyla görecektir. Unutmayalım ki bu makineler Full Frame yani 35 mm boyutundaki sensöre sahip değillerdir. Giriş seviyesindeki DSLR’lerin sensörleri kırpılmıştır. Yani görüntü tam anlamıyla sensöre yansımaz. Peki neden kırpılmış, maliyeti düşürüp  fiyatları aşağı çekmek için tabiki.

 550d1

Artık profosyeneliz yada fotoğrafçılıkta kendimizi baya geliştirdik Full Frame makinelere geçip araba parası verip Full Frame fotoğraf makinesi ve lens alabiliriz. Bu makineler 35mm sensöre sahip makinelerdir.

5d

İşte aklımızdaki sorulara cevap bulduktan sonra artık marka ve model seçimine geçebiliriz. Marka ve model seçimi bu bilgiler ışığında kişilere aittir. Yazımızın başında da belirttiğim gibi fotoğrafı makine değil Fotoğrafçı çeker.

Yazar: birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

One Comment

Leave a Reply
  1. Hocam teşekkür ederim 🙂 çok aydınlatıcı ve faydalı bir yazı olmuş… Bende 12mp değerinde Fujifilm X-S1 DSLR-Like türü kompakt bir fotoğraf makinası var bu yazınızdan önce çektiğim fotoğraflarımda oluşan netlik sorununa bağlı olarak canım çok sıkılıyordu ve bunu MEGAPİKSEL i düşük olmasına bağlamaya başladım ve bir araştırayım dedim ve sizin websitenize rastladım. Oldukçada tatmin oldum TE-ŞEK-KÜR-LER 😀 Çok ta kötü bir fotoğraf makinası değil değil mi? Bunu söyledim çünkü makinam hakkında bu yolda toz yutmuş net ortamında tanıdığım bir fotoğrfaçı olan bir abime sorduğumda makinamı çok kötülemişti 🙁 sadece eğlence amaçlı bir makina olduğunu ve kaliteden yoksun bir çekimi olduğunu kasteden bir cevap yazmıştı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.