Fotoğrafçılık

Fotoğraf Makinesinde A Modu

Bildiğimiz üzere fotoğraf makinemizin üst kısmında mod kadranı dediğimiz  bir bölüm var. Bu kısım için çeşitli tanımlar kullanılsa da mod kadranı, ayar kadranı, mod tekeri gibi ifadeler kullanılır. Peki ne işe yarar bu mod kadranı?  Mod kadranı bize yapacağımız çekim tekniğine göre hızlı bir kullanım imkanı sağlar. Ayrıca bu kadran üzerinde tüm ayarlarımızı kendimiz yapacağımız (M) modu da vardır. Bu kadran üzerinde hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde  P A S M Auto gibi ayarları (modları) görmemiz mümkündür.

Peki özetle bu modlardan bahsedecek olursak.

P- Modu : Pozlama ayarını makinenin otomatik yaptığı onun dışındaki tüm ayarları bize bıraktığı moddur.

A- Modu: Diyafram Öncelikli Moddur.

S- Modu: Enstantane Öncelikli Moddur.

M- Modu: Manuel yani tüm ayarları bizim yaptığımız moddur.

Auto- Modu: Tüm ayarları fotoğraf makinesinin yaptığı bizim sadece deklanşöre bastığımız moddur.

 

Biz burada A modundan bahsedeceğiz.

fotograf-a-modu-birkarefotograf

A-Modu (Aperture Priority): Diyafram öncelikli çekim modudur. Bu modda diyafram değerlerini biz ayarlarız buna karşılık bizim yerimize enstantane değeri fotoğraf makinesi tarafından otomatik olarak değiştirilir. Diyaframın alan derinliği üzerindeki etkisini kullanmak için tercih edilen bir moddur. Biraz teknik bilgi gerektirir. Nikonda A Canonda Av harfleriyle temsil edilir A-Modu. Her markanın kendine göre adlandırması mümkündür. Ancak temel prensip diyafram öncelikli mod oluşudur.

Diyarfam Enstantane Arasındaki İlişki- Biri artarken diğeri azalır- Biri azalırken diğeri artar.
Diyarfam Enstantane Arasındaki İlişki- Biri artarken diğeri azalır- Biri azalırken diğeri artar.

 

Bu mod ayarına dikkat edecek olursanız S modunda da buna benzer bir kullanım vardır. Diyafram değeri f/16 iken fotoğraf makinesi estantane ayarını 1/15e aldığını varsayalım. Diyafram değerini f/11de düşürdüğümüzde algılayıcıya düşen ışık miktarı 2 kat artacağı için estantane değeri 1/30 değerine geçip ışık miktarını dengeleyip doğru pozlamayı bize sağlar. Burada ışık miktarı yani doğru pozlama sağlansa da diyaframın fotoğraf üzerinde değişikliğe neden olduğunu bilmeliyiz.

Diyaframın Fotoğraf Üzerindeki Etkisi-1 (Arka Plan ölmüş)
Diyaframın Fotoğraf Üzerindeki Etkisi-1 (Arka Plan ölmüş)

Genelde fotoğrafçılar A modunda çekim yaparlar bunun nedeni net alan derinliğinin diyaframa bağlı olması ve A modu bize diyafram üzerinde değişiklik yapmamıza olanak sağlaması ve diğer İso, Enstantane gibi ayarların fotoğraf makinesi tarafından yapılmasıdır.

Diyaframın Fotoğraf Üzerindeki Etkisi -2
Diyaframın Fotoğraf Üzerindeki Etkisi -2

Yine bu modda beyaz ayarı, AF- noktaları gibi ayarları kendimiz yapabiliriz. A modunun genelde tercih edilmesinin nedeni de hem net alan derinliği üzerinde hem AF-Noktaları üzerinde fotoğrafçıya hakimiyet sağlaması ve diğer pozlama ayarlarını makineye bırakarak hız kazandırmasıdır.

Işığınız bol olsun…

Bu yazımızı da okumalısınız.

Fotoğraf Makinesinde P Modu

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu