Fotoğrafçılık

Fotoğraf Makinesinde Auto (Otomatik) Modu

Bildiğimiz üzere fotoğraf makinemizin üst kısmında mod kadranı dediğimiz  bir bölüm var. Bu kısım için çeşitli tanımlar kullanılsa da mod kadranı, ayar kadranı, mod tekeri gibi ifadeler kullanılır. Peki ne işe yarar bu mod kadranı?  Mod kadranı bize yapacağımız çekim tekniğine göre hızlı bir kullanım imkanı sağlar. Ayrıca bu kadran üzerinde tüm ayarlarımızı kendimiz yapacağımız (M) modu da vardır. Bu kadran üzerinde hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde  P A S M Auto gibi ayarları (modları) görmemiz mümkündür.

Peki özetle bu modlardan bahsedecek olursak.

P- Modu : Pozlama ayarını makinenin otomatik yaptığı onun dışındaki tüm ayarları bize bıraktığı moddur.

A- Modu: Diyafram Öncelikli Moddur.

S- Modu: Enstantane Öncelikli Moddur.

M- Modu: Manuel yani tüm ayarları bizim yaptığımız moddur.

Auto- Modu: Tüm ayarları fotoğraf makinesinin yaptığı bizim sadece deklanşöre bastığımız moddur.

 fotograf-makinesi-auto-modu

Biz burada Auto (Otomatik)  modundan bahsedeceğiz.

Fotoğrafçının üzerindeki tüm yükü alan en hızlı moddur. Nikon ve Canondaki simgeleri farklıdır. Bu modda fotoğraf makinesinin tüm ayarları fotoğraf makinesi tarafından yapılır. Ancak bu her fotoğraf makinesi için geçerli değildir. Çeşitli markalar Auto modunda bile bazı ayarların değiştirilmesine olanak tanısada genel kullanımda Fotoğrafçı hiçbir ayara müdahale edemez. Gerek pozlama olsun gerek af noktaları gerek iso hatta flaşın patlatılması gibi ayarları Fotoğraf makinesi kendisi yapar. Kullanıcının yani fotoğrafçının müdahalesine izin vermez. Bazı üst düzey  fotoğraf makinelerinde ise bu mod koyulmamıştır. Örneğin Nikon D800 de Auto modu yoktur.

Öğrencilerimiz.  Ben genelde Anı fotoğrafları için tercih ediyorum Auto modunu.
Öğrencilerimiz. Ben genelde Anı fotoğrafları için tercih ediyorum Auto modunu.

Her ne kadar fotoğraf makineleri çok gelişmiş olup doğru pozlama değerleri versede bu her durum için geçerli olmayabilir. Çünkü fotoğraf makineleri birer makinedir 🙂 Doğru açı, doğru kadraj, doğru konu, doğru ışığa karar vermeleri beklenemez. Misal ben ters ışık fotoğrafı çekeceğim, fotoğraf makinem bana diyecekki konu çok karanlık, çekim yapamassın iyide ben konunun karanlık olmasını istiyorsam ne olacak ? işte bu tür durumlarda herşey fotoğrafçıda biter.

Fotoğrafçılar bu modda pek çekim yapmazlar. Çünkü bu basçek tarzı herkesin auto modunda çekim yapabilmesi mümkündür. Yani iyi bir fotoğrafçıda aynı kadrajda aynı fotoğrafı çekerken acemi biriside aynı kareyi çekmesi mümkündür. Oysaki fotoğrafçıyı diğer fotoğraf çekenlerden ayıran fotoğraf makinesini iyi tanıması ve onu iyi kullanabilmesinin yanısıra sanatını ön plana çıkarmasıdır.

Otomatik modda  arka planı öldürme , fotoğrafa hareket hissi verme gibi yaratıcı fotoğraf tekniklerini kullanamayız. Şunuda unutmayın ki otomatik mod çeşitli fotoğrafçılar tarafından küçümsense de gayet başarılı fotoğraflar elde etmeniz mümkündür. Dünyaca ödüllü fotoğraflara bakarsanız bunlar o an fotoğraflarıdır. şimdi o an fotoğrafını hangi modda çektiğinizden ziyade önemli olan fotoğrafta verilen mesaj ve konudur. Teknik bilgisi olmayıp fotoğrafa yeni başlayanlarında rahatlıkla kullanabilcekleri bir moddur.

Auto modu ne zaman kullanırız. Anı fotoğrafları çekiyorsak, fotoğraf açısından değeri olmayan ancak eş dost akrabaları çekeceksek auto modunu kullanabiliriz. Elbette bu fotoğrafçının tercihine ve yeteneğine kalmıştır. Auto modda da çok iyi fotoğraflar çekmek mümkündür. Önemli olan ne çekeceğini bilmektir 🙂

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu