Fotoğrafçılık

Fotoğraf Makinesinde P Modu

Bildiğimiz üzere fotoğraf makinemizin üst kısmında mod kadranı dediğimiz  bir bölüm var. Bu kısım için çeşitli tanımlar kullanılsa da mod kadranı, ayar kadranı, mod tekeri gibi ifadeler kullanılır. Peki ne işe yarar bu mod kadranı?  Mod kadranı bize yapacağımız çekim tekniğine göre hızlı bir kullanım imkanı sağlar. Ayrıca bu kadran üzerinde tüm ayarlarımızı kendimiz yapacağımız (M) modu da vardır. Bu kadran üzerinde hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde  P A S M Auto gibi ayarları (modları) görmemiz mümkündür.

ayarkadranı

Peki özetle bu modlardan bahsedecek olursak.

P- Modu : Pozlama ayarını makinenin otomatik yaptığı onun dışındaki tüm ayarları bize bıraktığı moddur.

A- Modu: Diyafram Öncelikli Moddur.

S- Modu: Enstantane Öncelikli Moddur.

M- Modu: Manuel yani tüm ayarları bizim yaptığımız moddur.

Auto- Modu: Tüm ayarları fotoğraf makinesinin yaptığı bizim sadece deklanşöre bastığımız moddur.

Biz burada P modundan bahsedeceğiz.

Ne demiştik: Otomatik yani manuel olmayan pozlama modlarından biri olan P modu pozlama ayarları dışındaki tüm ayarları bizim yapabildiğimiz ayar modudur. Bu modda fotoğraf makinesi diyafram ve enstantaneyi ayarlarken  diğer ayarları fotoğrafçıya bırakırır. P modu bize hangi ayarları yapmamızı sağlıyor onlara bir bakalım.

  • AF tipi- AF noktası
  • Çekim tipi
  • ISO değeri
  • Işık Ölçümü
  • Poz telafisi
  • Beyaz ayarı
  • Renk sıcaklığı
  • Flash

Gibi ayarları fotoğrafçının yapmasına olanak sağlayan moddur P-Modu. Burada İso, Beyaz ayarı gibi ayarlarıda otomatiğe alırsak fotoğraf makinesi otomatik moddaymış gibi davranır. 

Peki neden P-Modunu kullanmalıyız. Elbette herkesin kullanım tarzı değişiklik göstersede P-Modu hızlı kullanım sunduğu için genelde kullanılmaktadır. Özellikle o an fotoğraflarında P-modu bize gereken hızı sağlar.


pmodu2 (2)

Diyeceksiniz ki bunu diğer modlarda sağlayabilir. Ancak burada konuya odaklanan fotoğrafçı pozlama ayarlarını düşünmeden hareket etmek istediğinde ve özellikle netleme tipini yani AF-tipini Af- noktasını kendisinin karar verip pozlamayı düşünmeden hızlı çekim yapmak istediği durumlarda P-modu kullanılır.  Peki bunu bize Auto modu sağlamaz mı ? derseniz Auto modunda tüm ayarların hakimiyeti fotoğraf makinesindedir. Yinede bu fotoğrafçının tercihine kalmış bir durumdur. Zaten bu mod kadranının amacıda budur. Kim hangi modda kolay kullanım yapabiliyorsa tercih ona göre değişmektedir.

pmodu

Günümüzdeki teknolojinin ilerlemesiyle pozlama ayarlarını fotoğraf makineleri oldukça iyi yapabilmektedir. Bu her zaman geçerli değildir tabiki. Ancak genel kullanımda iyi başarım sağladıklarını görmek mümkün.  Özellikle yeni başlayanlar için P- Modunu kullanmayı öneriyoruz. Pozlamayı makine yapsın geriye kalan ayarları ben yapayım, ıso, flash, pozlama telafisi gibi ayarları değiştireyim diye düşünüp yine P moduna sığınabiliriz. Uzman Fotoğrafçılar (70-300 lens takıp zoom yapıp dolaşanlar:) ) P modunu sevmeselerde ben seviyorum. Otomatik modda isoya, flasha, pozlama telafisine, odak noktalarına(AF Noktaları) hakim olamıyorsunuz, ben bunlara hakim olup pozlamayı makineye bırakmak istediğim durumlarda P modunu kullanıyorum. 

P modunda yapamayacaklarınıza bakacak olursak, Enstantane ve diyafram ayarlarını kendiniz yapamadığınız için hareketi dondurma ve arka planı öldürme gibi seçeneklerden mahrum kalacağınızıda unutmayın.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yazinizin son paragrafi artik OLYMPUS OMD-E5 Mark II de artik mümkün….Selamlar( p Modunda yapamayacaklariniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu