Fotoğrafçılık

Fotoğraf Makinesinde S Modu

Bildiğimiz üzere fotoğraf makinemizin üst kısmında mod kadranı dediğimiz  bir bölüm var. Bu kısım için çeşitli tanımlar kullanılsa da mod kadranı, ayar kadranı, mod tekeri gibi ifadeler kullanılır. Peki ne işe yarar bu mod kadranı?  Mod kadranı bize yapacağımız çekim tekniğine göre hızlı bir kullanım imkanı sağlar. Ayrıca bu kadran üzerinde tüm ayarlarımızı kendimiz yapacağımız (M) modu da vardır. Bu kadran üzerinde hemen hemen tüm fotoğraf makinelerinde  P A S M Auto gibi ayarları (modları) görmemiz mümkündür.

Peki özetle bu modlardan bahsedecek olursak.

P- Modu : Pozlama ayarını makinenin otomatik yaptığı onun dışındaki tüm ayarları bize bıraktığı moddur.

A- Modu: Diyafram Öncelikli Moddur.

S- Modu: Enstantane Öncelikli Moddur.

M- Modu: Manuel yani tüm ayarları bizim yaptığımız moddur.

Auto- Modu: Tüm ayarları fotoğraf makinesinin yaptığı bizim sadece deklanşöre bastığımız moddur.

Biz burada S modundan bahsedeceğiz.

fotograf-makinesi-s-moodu
Nikonda S, Canonda ise Tv Harfleriyle gösterilir

S- Modu: Enstantane Öncelikli Moddur. Enstantaneyi yani perde (obtüratör) hızını kontrol eder. Fotoğraf makinesi diyaframı ayarlayarak doğru pozlamayı ayarlar. Bu mod bize fotoğrafta hareket hissini vermeyi sağlarken aynı zamanda hareketi dondurmayı da sağlayarak fotoğraflarımızda ayrı bir etki oluşturur. Diyaframla orantılı olarak çalışır.

Diyarfam Enstantane Arasındaki İlişki- Biri artarken diğeri azalır- Biri azalırken diğeri artar.
Diyarfam Enstantane Arasındaki İlişki- Biri artarken diğeri azalır- Biri azalırken diğeri artar.

Örneğin: Enstantane değerini bir stop artırdığımızda yani enstantaneyi 1/250 (diyafram değeri f4 iken) değerinden 1/125 değerine getirdiğimizde filme yada sensöre düşen ışık miktarı yarıya düşecektir. Fotoğraf makinemizde doğru pozlamayı sağlayabilmek için diyafram değeri f 5,6 değerine alarak ışık miktarını dengelemiş olur. Ancak unutulmaması gereken ışık miktarı dengelense de Enstantanenin fotoğraf üzerinde oluşan etkisi değişecektir.

Enstantane değeri 1/2 saniye. Suya hareket hissi verilmiş. (işlemeye zamanım yoktu bir miktar patlamış fotoğraf  :) )
Enstantane değeri 1/2 saniye. Suya hareket hissi verilmiş. (işlemeye zamanım yoktu bir miktar patlamış fotoğraf )
Enstantane değeri 1/320 saniye. suyun hareketi dondurulmuş.
Enstantane değeri 1/320 saniye. suyun hareketi dondurulmuş.

Enstantane modu genelde hareketi dondurmak yada fotoğrafa hareket hissi vermek istediğimiz durumlarda bize hız sağlaması amacıyla kullanılır. Unutmayalım ki düşük enstantane değerlerinde tripod kullanmak gereği ortaya çıkabilir. Enstantane değerleri 1/60 ların altına düştüğü zaman en küçük el titremelerinde bile fotoğraflarımızda bulanıklığa neden olabilir.

Bu arada istediğiniz Enstantane değerlerinde fotoğraf makinesi her zaman diyaframı ayarlayamayabilir. Bunun nedeni Işık miktarının yetersiz yada çok yüksek olması nedeniyle pozlamanın o enstantane modunda doğru yapılamayacağını makine bize gösterir.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu