Fotoğrafçılık

Fotoğrafın Teknik Süreci

Fotoğrafın teknik sürecine baktığımızda şunu görürüz. Öncelikle bir fotoğraf makinesiyle görüntü film üzerine aktarılır film üzerine aktarılan gizli  görüntü bir kağıt veya ortam üzerine aktarılarak görüntünün gözle görülür hale gelmesi sürecini kapsamaktadır. Fotoğraf iki temel süreçten geçer. Bu iki sürecin ilki fiziksel ikincisi ise kimyasaldır. İlkinde görüntünün film üzerine aktarılır ve film üzerine aktarıldıktan sonra ikinci süreç başlar. Bu süreçte gizli görüntü gözle görülür bir hale getirilir.

birkarefotograf-fotograf-teknik-surec-1

          Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte fotoğraf artık film yerine dijital ortama yani hafıza kartlarına kaydedilmektedir. Dijital ortama aktarılan fotoğrafın gerek işlenmesi gerek baskılanması çok daha kolaylaşmıştır. Böylece dijital ve analog fotoğrafçılık kavramları da ortaya çıkmıştır. Günümüzde filmlerin hala kullanımı devam etse de bu çok yaygın değildir.

           Analog fotoğrafçılıkta fotoğraf makinesinden fiziksel olarak elde edilen görüntü karanlık odada kimyasal bir süreçten geçerek elimize ulaşmaktadır.  Bu kimyasal süreç hem zaman kaybına neden olmakta hem de bir çok iş yükünü ortaya çıkarmaktadır. 1900 lü yılların sonlarında ışığa duyarlı sayısal hücrelerin bulunmasıyla birlikte görüntüler artık filme değil bu hücreler vasıtasıyla sayısal ortama aktarılmaya başlanmıştır.

birkarefotograf-fotograf-teknik-surec-2

      Görüldüğü üzere arkadaşlar fotoğrafçılık analog ve dijital olmak üzere iki döneme ayrılır. Temel fotoğrafçılık dediğimizde analog fotoğrafçılık anlaşılmalıdır. Çünkü dijital sistemler analog fotoğrafçılık üzerine kurulmuştur. Filmin yerine ışığa duyarlı hücreler ve kayıt ortamları almıştır. Esas olan ise elbette ki karanlık odadan geçen bir fotoğraftır. Karanlık odadan çıkan bir fotoğrafın verdiği hazzı hiç bir şey veremez diye düşünüyorum. Elbette günümüz teknolojisi fotoğrafı çok kolay bir hale getirerek cep telefonlarımıza kadar sokmuştur. Bu fotoğrafçılık için teknolojik anlamda çok büyük bir ilerlemedir. Elbette fotoğrafçılar için de bu teknolojik ilerleme bir çok yarar sağlamıştır.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu