Hafıza Kartı ve Tripodlar

Fotoğraflarımızı Güvenle Saklamak

Bir avrupa yada karadeniz turuna çıkmışsınız yüzlerce fotoğraf çekmişsiniz çektirmişsiniz ancak bazen dalgınlık bazen işgüzarlık bazen talihsizlik bazen unutkanlık bazen de bilgisayarınız başına oturan komşu çocukları artık ne derseniz deyin güzelim fotoğraflarınız bir şekilde silinmiş dünyalar başınıza yıkılmış ahh ah ah vah vah diye yakınmalara başlamadan önce dikkat etmeniz  gerekenlerden  ve alacağımız önlemlerden bahsedelim.

silinen-fotograf-kurtarma-4

Fotoğraflarınızı Yedek(D) Sürücüsünde Saklayın

Bu noktada benim kullandığım yedekleme çözümünü sizlerinde kullanmanızı öneririm. Öncelikle fotoğraf makinemden fotoğrafların bulunduğu klasörü kopyalayıp bilgisayarımın D yani yedek sürücüsüne kopyalıyorum. Burası önemli Windowsun kurulu olduğu dizine değil yedek yani D dizinine fotoğraflarınızı kopyalamalısınız. Bunun nedeni herhangi bir sistem çökmesinde yedek sürücünüzde bulunan fotoğraflarınıza hiçbirşey olmayacaktır. O yüzden her zaman fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı yedek dizinde saklayın.

Ayrıca yedek sürücünüzdeki fotoğraflarınız yanlışlıkla silinse bile bu fotoğraflarınızı kurtarmak daha kolay olacaktır. Bunun temel nedeni Windowsun kurulu olduğu diskte okuma yazma işlemleri fazla olacağı için silinen fotoğraflarınız çok daha çabuk zarar görür ancak yedek sürücünüz çok kurcalanmayacağı için burada silinen fotoğraflarınız daha çabuk ve zarar görmeden kurtulacaktır.

silinen-fotograf-kurtarma-7

Fotoğraflarınız silindikten sonra fotoğraflarınızı kurtarabilmenin mantığı ise şudur. Bilgisayarınızda bir dosyayı sildiğinizde aslında o dosyayı gerçekte silmezsiniz. Sildiğiniz o dosyanın dosya yoludur. Aslında verileriniz halan orada duruyordur. Bu aynı şuna benzer; biz eviniz olduğunu düşünün bu evin adresini kayıtlardan silerseniz ne olur artık hiç bir resmi işlem yapamazsınız çünkü adres kayıtlarında böyle bir ev yoktur. Gerçekte ise ev olduğu yerde duruyordur. Belediyeden adresinizi yenilediğinizde işlemlere olduğu yerden devam edebilirsiniz. İşte kurtarma programlarının da mantığı budur siz veriyi silseniz de aslında verinin adresini silersiniz ancak veri orada olduğu için kurtarma programları sizin verinizin adresini yenileyip tekrar veriyi size sunar. Burada önemli olan husus verinizi sildiğinizde verinin yani evinizin üzerine başka bir ev yapılmamış olması yada veri işlenmemiş olması gerekmektedir. Yoksa siz veriyi kurtarmaya çalıştığınızda verinizin üzerine başka bir veri yazılmışsa işte o zaman işiniz gerçekten zor.Bu sebeple  Windowsun kurulu olduğu C dizininde dosya hareketleri çok olduğundan yani evinizi yıkıp üzerine başka ev yapma işlemleri fazla olmasından dolayıdır ki fotoğraflarınızı her zaman veri yazma silme işlemlerinin az olduğu D yani yedek dizininde saklayın.

En pratik çözüm Bulut Depolama

silinen-fotografları-kurtarma-11

Gel gelelim işin daha pratik çözümüne. Bildiğiniz gibi teknolojinin ilerlemesiyle bir çok yenilikte hayatımızdaki yerini aldı. Bunlardan biriside elbetteki bulut depolama. Bulut depolama ile bilgisayarınıza kuracağınız bir programla dosyalarınızı internet ortamına yükleyip orada saklamanız mümkün. Özellikle dünyanın önde gelen şirketleri bulut depolama hizmetleri veriyor. Goole drive, Microsoft OneDrive, yandex disk, dropbox bu firmaların önde gelenleri. 15 gb kadar depolama alanı sunan bu depolama çözümleriyle en değerli dosyalarınızı yedeklemek çok kolay. Elbette ücret ödeyerek 1 terabyte gibi depolama alanlarıda kullanmanız mümkün. Peki nasıl kullanıyoruz? Basitçe bilgisayarınıza dropboxu kuruyorsunuz dosyaların depolanacağı alanı yine yedek sürücünüzü yani D yi gösteriyorsunuz. Daha sonra yedekleme yaapcağınız fotoğraflarınızı buraya atıyorsunuz atılan bu dosyalar direk internete yüklenerek orada da yeteklenmiş oluyor. Bu fotoğraflarınız internete yüklendiği için çok hızlı bir şekilde arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün oluyor. Ayrıca bulut depolamada yer alan dosyalarınıza hem internetten hem cep telefonunuza kuracağınız bir uygulama ile hemde kişisel bilgisayarınızdan ulaşmanız mümkün olmaktadır.

silinen-fotografları-kurtarma-13

Aynı zamanda  dropboxu işyerinizdeki veyahut başka bir bilgisayara da kurarsanız fotoğraflarınız hem internette saklanıyor hemde bu bilgisayarlarınızda saklanmış olur.Unutmayın  bilgisayarınızda dropboxun içindeki dosyaları silerseniz internetten de siliniyor ancak sistem çökmesi virüs bulaşması  harddisk arızası gibi  durumlarda bu geçerli değil. Dropboxun içine girip delete tuşuna tıklarsanız internetteki fotoğraflarınız da silinir. Onun dışında fotoğraflarınız daima güvende olacaktır.

Taşınabilir depolama aygıtı kullanın

silinen-fotografları-kurtarma-12

Bir diğer yöntem ise fotoğraflarınızı harici harddiskinize yedeklemeniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus fotoğraflarınızı hem yedek D sürücünüze yedeklemeniz hemde harici harddiskinize. Unutmayın ki taşınabilir harici depolama cihazları çabuk arızalanabilir bunun için harici hardiskinizi mümkün mertebe darbelerden sarsıntılardan ve manyetik alanlardan korumaya özen gösterin.

Önemli bir diğer hususta harici flash bellekleri yedeklemeler için kullanmayın. Bu bellekleri ancak ve ancak dosya taşıma işlemlerinizde kullanın. Flash bellekler çabuk arızalanabilirler ayrıca bu flash bellekler mekanik olmadığı için bu disklerden veri kurtarmak çok zordur.

Klasik bir yöntem fotoğraflarınızı DVD’ye yazdırın

silinen-fotografları-kurtarma-14

Ayrıca en klasik yöntemlerden biride  fotoğraflarınızı DVD ye çekmek. Bu yöntemse hem zahmetli bir o kadarda sizleri uğraştıran bir yöntemdir. Ayrıca DVD’lerin belirli bir ömrü olduğunu ve manyetik alanlardan etkilendiğini unutmayın. Manyetik alan demişken mekanik yada mekanik olmayan tüm diskler manyetik alanlardan olumsuz etkilenirler. Hatta bir diski yok etmenin en hızlı yolu onu manyetik alana maruz bırakmaktır diyebiliriz.

Fotoğraflarınızı Hosting Şirketine emanet edin

silinen-fotografları-kurtarma-15

Son olarak bir yedekleme yolu daha var. Bilgisayarınızda yer alan fotoğraflarınızı kiralayacağınız bir hostinge Ftp yoluyla yedekleyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere hosting şirketlerinde verileriniz çok özel güvenlik önlemleri altında, yangına vb. durumlara dayanıklı odalarda özel disklerde saklanırlar. O yüzden bilgisayarınızda yer alan verileri bir ftp yükleme programı yardımıyla hostinge yükleyebilir ve orada saklayabilirsiniz.

Windows geri yükleme

silinen-fotografları-kurtarma-16

Birde arkadaşlar Windowsun dosya yedekleme hizmetide Windows üzerinde hazır olarak gelmekte. Bu hizmet bildiğiniz sistem geri yükleme hizmetidir. Bu hizmetide kullanmak isterseniz aktif hale getirip yapacağınız otomatik yedekleme sayesinde belirli aralıklarla hem Windowsu hemde dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Sadece dosyaları yedeklemeniz de mümkün.

Sabit diskinizi aynalayın

silinen-fotografları-kurtarma-17

Bir başka yöntem de Aynalama yöntemi arkadaşlar bu yöntemde ise 2 tane harddiskiniz oluyor ve siz sadece bir hardiski kullanıyorsunuz. Kurulan aynalama yöntemi sayesinde 1. diskte var olan her şey ikinci diske yedekleniyor. Bir nevi kopya bir harddiskiniz oluyor.

fotografları-saklama

Fotoğraflarınızı güvende tutmanın olmazsa olmazlarından birisi virüs programı kurmaktır. Günümüzde bilgisayarınıza gerek internetten gerek flash belleklerden virüs bulaşma olasılığı çok yüksektir. Koruması olmayan bir bilgisayara virüs bulaşınca vay halinize. Öyle virüsler varki sisteminizi çökertmeyi bırakın dosyalarınızı şifreleyerek geri dönüşümsüz olarak kullanılmaz hale getirebilmektedirler. O yüzden siz siz olun ücretsiz de olsa bir virüs programı mutlaka bilgisayarınızda kurulu olsun. Tavsiye isterseniz bu işin piri Kaspersky diyebiliriz ben kullandığım için çok memnunun ayrıca 1 aylık deneme sürümünü ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Diyeceksiniz ki hocam virüs bulaştı virüs bulaştı virüs programı kurar kurtuluruz virüsten. İşte o hiç kolay değil. Günümüzde ki virüsler bilgisayara bulaştıktan sonra virüs programı kurmayı engelliyor. Ayrıca bir şekilde kursanız bile virüs programı virüs bulaşan tüm dosyaları sildiğini unutmayın.

Bir diğer hususta taşıma. Bildiğiniz gibi bilgisayarımızdaki mekanik çalışan parçalardan biriside sabit disklerimiz. Özellikle darbelere ve manyetik alanlara bu diskler oldukça dayanıksızdır diyebiliriz. Örneğin diz üstü bilgisayarınızı çalışırken bir yerden başka bir yere sürekli hareket ettirirseniz büyük oranda diskiniz bir gün mavi ekran verecek ve bir daha açılmayacaktır. Ne yaparsanız yapın gerek masaüstü gerek harici gerek diz üstünüzde bulunan diskleri taşırken mutlaka sarsmadan taşımaya çalışın. Mümkünse çalışır haldeyken bu diskleri kesinlikle taşımamaya özen gösterin.

Son olarak siz siz olun dosyalarınızı yedeklerken bir yedekleme yöntemi yerine bir kaç yedekleme yöntemi kullanarak yedekleme yapmanız en doğrusu olacaktır. Yukarıda anlattığım yöntemler içinde en pratik olanı bulut depolama yöntemi diyebiliriz.

Bu yazımızın sonuna geldik. Bu yazdıklarımız fotoğraflarımız için geçerli olduğu kadar bilgisayarımızda saklamak istediğimiz tüm dosyalar için de geçerlidir. Siz siz olun verilerinizi yedeklemeyi ihmal etmeyin. 

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu