Fotoğrafçılık

Fotoğrafta Altın Oran ( 1/3 Kuralı)

Fotoğrafta en çok bilinen ve uygulanan kural altın oran yani “1/3 kuralı”dır. 1/3 kuralı fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayan herkesin ilk öğrendiği kurallardandır, dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkarmak için fotoğrafçılığın temel yapıtaşlarından birisidir. 

altinoran-fotograf

Altın Oran (1/3 kuralı) nedir?

Altın oran kuralını oluşturan temel prensip, fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmak ve objeyi ilgi merkezi olan 4 ana noktadan birisine yerleştirip fotoğrafı bu şekliyle çekmektir. 
Her vizörden baktığınızda hayalinizde bu çizgileri canlandırın. İlk başlarda makinenizin özelliğini kullanarak bu çizgileri otomatik olarak vizöre koyabilirsiniz.

altinoran-fotograf-2

1/3 kuralının oluşturduğu çizgiler ve köşeler fotoğrafın “ilgi merkezleri”ni size gösterir. Ayrıca fotoğrafınızdaki önemli objeleri yerleştirmek için kılavuz çizgi olma görevini de üstlenir.
Teoride fotoğrafınızın öznesini 1/3 kuralının hayali kesişim noktalarına veya çizgiler üzerine yerleştirirseniz fotoğrafınız daha dengeli ve doğal gözükecektir. Bu konuda yapılan çalışmalar da göstermiştir ki, fotoğrafa bakan kişi fotoğrafın merkezi yerine ilk olarak bu hayali kesişim noktalarına bakarlar. Bu yüzden 1/3 kuralı bu kadar temeldir.

Altın Oran (1/3 kuralı)’nı öğrenmeye çalışırken kendinize şu soruları sorun;

* Bu fotoğrafta ilgi merkezi nerede?
* İlgi merkezi olacak objeleri nereye yerleştirmeliyim?

Bu soruları yavaş yavaş cevapladıkça 1/3 kuralı’nın mantığını ve sistemini aklınıza yerleştireceksiniz. Ama unutmayın, 1/3 kuralı’nı yıkmak vurucu fotoğraflar çıkarabilir, bu yüzden bir an önce bol pratik yaparak bu kuralı öğrenin ve kullanmama lüksünü elinizde bulundurun.1/3 kuralı’nı fotoğraflarınızı işlerken de aklınızdan çıkarmayın. Fotoğrafınızdan bir kısmını keserek gözünüze hoş gelmeyen bir fotoğrafı 1/3 kuralına uygun hale getirebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın. Işığınız bol olsun.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu