Fotoğrafçılık

Gezi Fotoğrafçılığı Üzerine

Fotoğrafın, fotoğrafçılığın bulaşmadığı hiç bir alan neredeyse yok gibidir. Mikroskobik canlılardan tutun devasa galaksileri fotoğraflamak gerçekten tarifi imkansız duyguları ortaya çıkarmakla beraber fotoğrafın her alanda kullanıldığının da bir kanıtıdır. İnsan her zaman kendi merak ettiğini fotoğraflamak, belgelemek ister. İşte gezi fotoğrafçılığı da insanın merak duygusunu ve merak edilenleri fotoğraflayarak belgelemenin yollarını bizlere açar. Merak ettiğimiz gezip görmek istediğimiz yerlerin fotoğrafını çekmek gezi fotoğrafçılığı olarak tanımlanabilir. Gezi fotoğrafı fotoğraf çekmek için gezmek anlamı taşır gezerken fotoğraf çekeyim anlayışı gezi fotoğrafçılığına ters düşer. Yani Trabzon’a gezmeye gidiyoruz hemde fotoğraf çekerim gezi fotoğrafçılığına girmez. Fotoğraf çekmek için Trabzon’a gidiyorsanız bu gezi fotoğrafçılığına girer. Özetle amaç gezmek değil fotoğraf çekmek olmalıdır.

Günümüzde şehirler, toplumlar hızla gelişmekte ve değişmektedir. Eski İstanbul fotoğrafları deyince gördüğünüz fotoğraflarla günümüzdeki fotoğraflar arasında ne kadar fark olduğu aşikardır. Hatta İstanbul silueti bozulmaması için yüksek yapılı binalara izin verilmemektedir. Yani şehrin gelişiyor olması bu yıl çektiğiniz bir fotoğrafı belki gelecek yıl çekemeyeceksinizdir.  Gezi fotoğrafçılığında fotoğrafçı gezdiği gördüğü yerleri, o yerlere ait  kültürel özellikleri,  insanları, o coğrafyayı fotoğraflayarak belgelemektedir. Böylece kendi dönemine ait kültürel özellikleri ve coğrafyayı kayıt altına almaktadır.

Denizli Güney Şelalesi
Denizli Güney Şelalesi

Mesela 3-4 yıl önce Denizli Güney Şelalesine gidip bir sürü fotoğraf çekmiştik şu anda aynı fotoğrafları gidip çekmemiz imkansız. Nedeni ise bir heyelan sonucu şelalenin tahrip olduğudur. Yada Trabzon uzun gölün 10 yıl önce fotoğraflarını çektiniz bu yıl gittiğinizde aynı fotoğrafları çekemezsiniz çünkü betonarme yapılarla dolmuştur Uzungöl. İşte bu nedenlerle gezi fotoğrafçılığı şehrin, kültürün, coğrafyanın belgelenmesi açısından çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca gezi fotoğrafçısının bakış açısı da bu noktada çok önemlidir. Kendi yaşadığınız şehri fotoğraflarken bakış açınız çok değişmez belki size göre yaşanan bir olay çok normaldir. Ancak dışarıdan gelen bir fotoğrafçının yaşanan olayı yada kültürel özellikleri kendi bakış açısıyla fotoğraflaması ayrı bir öneme sahiptir. Bizim göremediğimiz özellikleri dışarıdan gelen bir fotoğrafçının görmesi daha olasıdır.

Trabzon Atatürk Köşkü
Trabzon Atatürk Köşkü

Gezi fotoğrafçılığın en önemli kısmını elbette gezinin planlamasıdır. Plansız programsız yapılan çekimler genelde hüsranla sonuçlanır. Öncelikle gezilecek yer ve mekanların ne zaman, hangi tarihlerde fotoğraflanacağına karar verilmelidir. Örneğin Uzungöl binalar çok olduğundan dolayı kışın fotoğraflamak daha doğru olacaktır. Zamanlamada çok önemlidir. Gittiğiniz yerde ne kadar süre kalacaksınız ve o mekanın hangi saatlerde daha iyi fotoğraflanacağını araştırıp öğrenmelisiniz. http://www.golden-hour.com diye bir site var mesela bu site fotoğrafı çekilecek koordinatların hangi tarih ve saatte daha iyi fotoğraflanacağını gösterir. Bu gibi araçlardan da yararlanarak gezilecek mekanlar, bu mekanların hangi tarih ve saatte fotoğraflanacağı, gezinin ve fotoğraf çekilecek mekanda kalma süresi iyi hesaplanıp planlanmalıdır. Elbette kalınacak yerlerinde rezervasyonu önceden yapılmalıdır yoksa özellikle yaz mevsiminde çadırda yatma olasılığınız çok yüksektir.

Trabzon Kanuni Sultan Süleyman'ın Evi
Trabzon Kanuni Sultan Süleyman’ın Evi

Hani demiştim ya gezerken fotoğraf çekmek değil fotoğraf çekmek için gezmektir amaç burada onu görüyoruz. Şimdi gezerken öğle vakti çıktınız Uzungöl’e ne kadar güzel fotoğraf alabilirsiniz ki ? Ortalık çok kalabalık ve görüntü kirliliği üst düzeyde olacaktır. Bu yüzden sabah erken saatlerde yada gün batarken çekim yapmak en doğru ve güzel sonucu verecektir. Onun için gezi fotoğrafçılığı gezerken fotoğraf çekmekten tamamıyla ayrılır.

gezi-fotografciligi

Gezi fotoğrafçılığında gezilecek yerlerin planlanmasının yanında önemli bir diğer husus ekipmandır. Şimdi planlamamızı yaptık Karadeniz’i fotoğraflamak için yola çıkacağız rezervasyonlar biletler vs. kontrol ettik her şey tamam. Çekilecek mekanlarımız nereler onlara bir bakalım, Uzungöl ve yaylalar (doğa manzara), Sümela manastırı ve  Meryem Ana Kilisesi (İç mekan ve mimari), Fırtına vadisi ve Şelaleler (Uzun pozlama), Karadeniz İnsanı (Portre). Gördüğünüz gibi bu fotoğrafların hepsi için ayrı bir ekipman, ayrı bir lens gereklidir. Yani geniş açı lensten tutun, portre, zoom lens, filtre, tripod gibi bir çok farklı ekipmana ihtiyaç duyacağımız aşikardır. O yüzden gezilecek mekanlara ve bu mekanların hangi günün hangi saatinde çekileceğine göre ekipmanlarımızı ayarlamalıyız. Gezi fotoğrafçılığında gezinin planlanmasının yanında en önemli husus çekip yapılacak yerlere göre ekipmanlarınızı seçip yanınızda bulundurmanızdır.

İyi bir planlama ve çekilecek mekanın özelliklerine göre seçilen iyi bir ekipmanla yapılacak gezi fotoğrafçılığı, fotoğrafçıya tarifi imkansız duygular yaşatacaktır. Gezilen yerleri, hem görecek, hem fotoğraflayacak hemde belgeleyecek olmak fotoğrafçı için apayrı bir gurur kaynağı olarak hayatında kalacaktır.  Kısaca gezi fotoğrafçılığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Gezi fotoğrafçılığında planlamanın ve ekipman seçiminin öneminden bahsettik. Bu hususlara dikkat ederek çıktığınız gezilerde çok güzel fotoğraflar elde edeceğinizden eminim. Işığınız bol olsun…

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu