Mobil

Hızlı Şarj Nedir? Telefon Bataryasına Zarar Verir Mi?

Benim telefonun garantisi bitmeden bataryası bitti dememek için gelin bu yazıya bir göz gezdirin. İmdi Hızlı Şarj  Nedir? Ne değildir bir göz atalım daha sonra mobil cihazımızın bataryamıza zararı var mı yok mu? ona bakalım. Bu kapitalist firmaların hepsi aynı hepsi aynı. Kullanıcıyı düşünmek yerine kendi ceplerini düşünen fotoğraf makinesi firmaları gibi cep telefonu firmaları da aynı yolda, aynı kapitalist anlayışla hızla ilerliyorlar. Bunun ne demek olduğunu hızlı şarjın ne olduğunu anlattıktan sonra anlatacağım sizlere. Şimdi Neymiş bu hızlı şarj ona bakalım;

Şarj mı Şarz mı?

Evet arkadaşlar benimde aklımı kurcalayan bu sorunun cevabını Cem Yılmaz abimiz “Elektrikli alet olmanın 5 Şarjı” şeklinde  vermiş olsada, tekrar etmekte fayda var. Sözlüğe bakıp bir kaç araştırma yaptıktan sonra sık sık kullandığımız bu kelimenin doğrusu Şarj’dır arkadaşlar. İngilizce charge kelimesinden Türkçemiz’e geçmiştir. Zaten charge kelimesinin okunuşu da şarj şeklindedir.

Şarj teriminin Türkçe İngilizce sözlükte anlamı:

 charge: Can you charge your phone? I want to talk with somebody.Telefonunu şarj eder misin? Biriyle konuşmak istiyorum.)

Bu konuyu da açıklığa kavuşturduktan sonra asıl konumuza dönüş yapıp devam edelim.

Hızlı Şarj Nedir?

Çok öyle kavram karmaşasına girmeye gerek yok, adından da anlayacağımız üzere hızlı şarj, hızlı şarj’dır. Haha çok komik dediğinizi duyar gibiyim. Tamam kızmayın anlatıyorum. Hızlı şarj cep telefonu ve cep telefonu işlemcisi üreticileri tarafından geliştirilen cep telefonumuzu veyahut mobil cihazımızı mümkün olduğundan daha kısa sürede şarj etmemizi sağlayan bir teknolojidir.

Peki hızlı şarjın temel mantığına bakalım. Bildiğimiz gibi işlemcilerimizin elektriği kontrol edebilme gibi bir yetenekleri var. İşte hızlı şarj teknolojisinde, işlemci üreticileri, cep telefonu üzerinde bulunan işlemcileri sayesinde  regülatörü devre dışı bırakıp, şarj sistemini kendi işlemcileriyle kontrol ederek, pile daha fazla elektrik yükleyebilmektedirler.  Amaç cep telefonuna daha fazla elektrik verebilmektir.

Normal bizim kullandığımız şarj cihazları 5 volt 1 amperdir. Yani prizden gelen 220 voltu 5 volta düşürüp cep telefonuna 1 amper elektrik yüklerler. Cep telefonu ürezindeki regülatörde  pilin aşırı yüklemesini engellemek için cep telefonuna 1 amper’den yüksek elektriğin girmesine izin vermez. Normal bir şarj döngüsü bu şekilde biter. Burada önemli iki bileşen vardır. Birinci bileşen şarj cihazı, ikinci bileşen ise cep telefonunun regülatörü. Hızlı şarj’da bizlere hem hızlı şarj yapacak bir şarj cihazı lazımdır hemde hızlı şarj destekleyen bir cep telefonu (Qualcomm hızlı şarj teknolojisine sahip bir cep telefonu gibi).

 Hızlı şarj yapabilmek için şarj cihazımızda hızlı şarj desteklemesi gerekir dedik. Hızlı şarj cihazları, 5 volt 1 amper olan sistemi 5 volt 2 amper veya 9 volt 2 amper şeklinde bir sisteme sahiptir. Hızlı şarj teknolojisiyle regülatör devre dışı bırakılıp pilin içine 1 amper yerine 2 veya 2,5 amper elektrik alınmasına izin verilir.

Özetle cep telefonları işlemcileri tarafından kontrol sağlanarak cep telefonu pillerine daha yüksek amper iletimi  yapılarak hızlı şarj sağlanır. İşin aslı cep telefonu pillerine elektro şok vererek pilleri hızlı şarj edilir. 3300 mAH pillerde yapılan testlerde %50-60 oranlarına varan hızlı şarj imkanı sağlanmaktadır. Elbetteki bu oranlar hızlı şarj teknolojisinin gelişmesiyle değişiklik göstermektedir.

Bu arada Quick Charge, hızlı şarj demek değildir arkadaşlar. Quick Charge qualcomm tarafından geliştirilen bir hızlı şarj teknolojisidir. Başka işlemci üreten firmalarda hızlı şarj teknolojilerini (VOOC ve Dash Charge gibi) geliştirdiklerinden hızlı şarj=quick charge sonucu ortaya çıkmaz.

Quick Charge teknolojileri şu şekilde; Quick Charge 1.0, Quick Charge 2.0, Quick Charge 3.0, Quick Charge 4.0 (2017 3. çeyrekte çıkarılması planlanıyor). Gördüğünüz gibi quick charge kendi başına ayrı bir teknoloji. Quick Charge’nin Türkçe karşılığı hızlı şarj olsa da, bizim alakadar eden fast charge yani hızlı şarjdır. qualcomm cep  telefonu ve mobil cihazlara yaygın olarak işlemci ürettiği için ve bu işlemci sayesinde quick charge teknolojisini bir araya getirebildiği için piyasada önemli bir yer edinmiş durumda. Bundan dolayı quick charge hızlı şarj olarak kabul görüyor. Quick Charge 2.0 Destekli Telefon Listesi (gitmek için tıklayın) ve Quick Charge 3.0 Destekli Telefon Listesi (gitmek için tıklayın). Buda PDF’si.

Evet değerli buraya kadar hızlı şarj nedir? Şarjın doğru yazılışı ve Quick Charge nedir? sorularına cevap vermeye çalıştık. Şimdi birazda hızlı şarj’ın dezavantajlarından ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim;

Hızlı Şarj’ın dezavantajları ve dikkat edilmesi gerekenler

1- Isınma

Hırzı şarj’da en temel sıkıntılardan bir tanesi ısınmadır. Cep telefonumuzun bataryasına çok kısa zamanda yüksek amper elektrik verildiği zaman pilin ısındığını görürüz. Eğer ki ortam sıcaklığı yüksekse, mesela direk güneş ışığı alıyorsa telefon ve metal bir levha üzerindeyse ısınma en doruk noktalara çıkacaktır, bununla birlikte hızlı şarj yapılıyorsa muhtemel sonuçlar pilin şişmesine, genleşmesine hatta hatta bazı durumlarda patlamasına neden olur. Isınma sadece pilimize zarar vermeyecektir özellikle cep telefonumuz üzerindeki elektronik devrelerin en büyük düşmanlarından birisi yine ısıdır. Aşırı ısınma nedeniyle ekran bozulmaları, anakart arızaları gibi teknik sıkıntılar yaşanması söz konusudur.

2017 3. çeyreğinde Quick Charge 4.0 çıkacak ve yapılan açıklamalarda yeni sistemde ısı kontrolüyle beraber hızlı şarj teknolojisinin ilerleyeceği bildirilmiştir. Her ne olursa olsun hızlı şarj pilimizin ve telefonumuzun ısınmasına yol açmaktadır ve bu durum sürekli tekrarlandığında gerek telefonumuz gerekse pilimizin zarar görmeyeceğinin garantisini firmalar bize vermemektedir. Zaten hali hazırda 2 yıl garantiye sahip telefonlarımız bu süre sonunda hemen arızalanmaya başlamasının temel nedenlerinden biriside Isınma sorunudur. Ancak bu durum firmaların çokta umrunda değil, zaten isteniler budur, 2 yıl sonra yeni telefon satmak.

2- Batarya ömrü

Burada şu önemli husus ön plana çıkmaktadır; bataryaların doldur boşalt (life cycle) ömrü, yani bataryanın kullanım ömrüdür. Bildiğimiz üzere bataryamız ölümsüz değil 🙂 Batarjalarımızı şarj edip, kullandıkça zamanla şarj almamaya, alsa bile ani şarj boşalmalarına şahit oluruz. Kullanımdan kaynaklanan bu durumda bataryamız zamanla şarj almaz duruma gelir. Yapılacak en mantıklı şey bataryayı değiştirmek olacaktır.

Bu süreci hızlandıran iki temel unsur vardır, telefonumuzu çok sık şarj etmek ki günümüzde hemen her gün bazen günde iki üç kez telefonumuzu şarj etmek durumunda kalırız. Bu durumda bataryamız kullanılmaz gale gelmeye başlar. Bununla birlikte batarjamızı öldüren en temel sorunlardan birisi yukarıda da bahsettiğimiz üzere ısıdır. Isı bataryayı en hızlı öldüren etkenlerin başında gelir. Isı hem tehlike arz etmekle beraber bataryanın doldur-boşalt ömrünü kısaltan en temel etkendir.

Hızlı şarj da bataryamızı ısıtmakla birlikte, pil hücrelerine aşırı elektrik verilmesinden dolayı bataryamızın doldur-boşalt ömrünü kısaltan en temel unsurdur. Burada şu hususa dikkatinizi çekerim. Yapılan araştırmalar hızlı şarj’ın pil hücreleri üzerinde delikler açtığı göstermiştir. Bu durumda hızlı şarj hem ısı ortaya çıkararak bataryamızı öldürüyor hemde yüksek akımdan dolayı pil hücrelerine zarar verip bataryamızın ömrünü yine kısaltıyor. Özetle hızlı şarj bataryamızı yavaş yavaş öldüren sinsi bir katildir.

3- Güvenlik

Her mobil kullanıcının güvenlik olmazsa olmazları arasındadır. Çocuğumuzun, bizim, eşimizin elinde bir cep telefonunun patlamasını kimse istemez dimi. O zaman dikkat edilmesi gereken en temel unsur, kesinlikle ve kesinlikle hızlı şarj’da yan sanayi şarj cihazları kullanmamamız, muhakkak orjinal veya sertifikalandırılmış firmaların ürünlerini kullanmalıyız. Normal bir şarj da bile tehlike oluşturan yan sanayi şarj cihazları, hızlı şarj gibi yüksek amperle yapılan pil doldurma işlemlerinde, hem sıcaklığı artırdığı hemde orjinal olmadığı için ekstra tehlike oluşturmaktadır.

Şunuda belirtmek gerekli, günümüz şarj aletleri ve cep telefonları çok akıllandı. Cep telefonunuzu şarj’da bırakmanız yada unutmanız herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır çünkü cep telefonunuzun şarjı dolduğunda sistem elektrik akımını otomatik olarak keserek şarjı durdurmakta ve herhangi bir aşırı yüklenmeyle ortaya çıkacak sorunların önüne geçmektedir.

Herkesin merak ettiği şu konuyuda açıklayayım. Şarj cihazımızı boş olarak şarj’da bırakmamız durumunda elektrik harcamamaktadır. 220 voltun sadece 5 voltunu kullanım yaparken harcayan şarj cihazımız kullanım dışı durumda çok çok az bir elektrik sarfiyatı yapmaktadır. 6 tane şarj cihazı üzerinde yapılan araştırmada yıllık yaklaşık 1 tl gibi bir elektrik sarfiyatı yaptıkları gözlemlenmiştir. Ancak güvenlik nedeniyle kullanılmayan elektrikli aletlerin prize takılı olması sakıncalıdır. Bundan dolayı şarj cihazımızı prize takılı bırakmamaya çalışalım. Ha şu da var Türkiye’de 10 milyon kişi şarj cihazını şarj’da bıraksa 10 milyon TL çöpe gider.

4-Dayanma Süresi

Yapılan araştırmalar hızlı şarj nedeniyle pil hücreleri tam anlamıyla dolmamakta ve hızlı şarj yapılan bir cep telefonunun şarjının daha hızlı bittiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayıdır ki hızlı şarjda pilin yüzde 60-80’oranında dolumundan sonra, sistem tarafından hızlı şarj durdurulup yavaş şarja geçilerek hem mevcut ısınmanın azaltılması sağlanmakta hemde pil hücrelerinin tam anlamıyla dolması amaçlanmaktadır. Yinede yavaş şarj olan bir cep telefonu bataryası hızlı şarj olana göre daha uzun süre dayanır. Bunun temel nedeni de yavaş şarjda pil hücrelerinin elektriğe tam olarak doymalarıdır.

Hızlı Şarjda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1- Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, orijinal batarya veyahut sertifikalandırılmış markalardan alınacak şarj cihazları kullanılmalıdır.

2- Hızlı şarj da telefonumuz şarj olurken ısının artmaması için cep telefonu kullanılmamalıdır. Yani şarja takılıyken oyun oynanmamalı veyahut telefonun ısısını artıran diğer uygulamalar kullanılmamalıdır.

3- Telefonumuzun şarj yaptığımız ortamın, ortam ısını normal değerlerde olmalı, güneş vuran veya kalorifer peteğinin yanı veya üstü gibi yerlerde şarj yapılmamalıdır. Zaten telefon hızlı şarjda aşırı ısınmakta, ısıyı artırıcı diğer faktörleri en aza indirmek gerekir.

4- Bir diğer önemli husus ise cep telefonunuza fazla para ödemişseniz ve uzun süre 4-5 yıl kullanmayı planlıyorsanız hızlı şarj özelliğini mümkün mertebe sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullanarak bu olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

5- Bir diğer husus ise bataryanızın ömrü bitti ve cep telefoncuya gidip orijinal batarya yerine daha yüksek değerlere sahip farklı batarya taktırmaya çalışmayın. Hızlı şarjda ise böyle bir davranışın yanından bile geçmeyin çünkü orijinal şarj cihazı kadar orijinal batarya kullanmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Elektronik sistemlerde yan sanayi ürün kullanmak elinizde ne zaman patlayacağı belli olmayan bir bombayla dolaşmak gibidir.

Evet  bu yazımızda sizlere hızlı şarjın ne olduğundan, şarj kelimesinin doğru yazılışından, hızlı şarjın dezavantajlarından ve hızlı şarjda dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmeye çalıştım. Sizlerinde eklemek istedikleriniz, eksik veya yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımlar olursa yorumlarınızı beklerim.

Sağlıcakla kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oldukça sade değerlerden bi haber insanlar için anlaşılabilir bir yorum olmuş. Şimdi ne yapılması yada ne yapılmaması gerektiğini biliyorum. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu