Fotoğrafçılık

İğne Deliği Kamera

İğne Deliği Kamera

    İğne deliği kamera lenssiz bir kamera türüdür. Sadece karanlık bir kutudan ibarettir. Bu kutunun bir tarafında iğne ucu büyüklüğünde bir delik vardır. Manzaradan gelen ışık bu kutunun üzerindeki delikten geçerek kutunun karşı tarafına ters çevrilmiş bir görüntü yansıtır.

 

Belirili bir noktaya kadar, delik küçüldükçe görüntü keskinleşir ama yansıyan resim matlaşır.  İğne deliği kamera uzun süre ışığa maruz bırakılmak zorunda olduğu için, obtüratör (ışığın deliğe ulaşmasını önleyecek herhangi bir malzeme) elle kontrol edilebilir. Ortalama ışığa maruz bırakma süresi 5 saniye ile bir kaç saat arasında değişebilir.

Küçük bir delikten görüntünün oluşumu

Büyük bir delikten görüntünün oluşumu

Bu kamerayı geliştirmek için yapılacak olan şey daha net ve aydınlık bir görüntü için mercek ve bu mercekten gelen ışığın şiddetini denetleyebilmek için bir diyafram koymaktı. Peki bu yeterli oldumu? Sorumuzun cevabı hayır bir fotoğraf makinesini oluşturabilmek için başka şeylerede ihtiyacı vardı.

Eminim bunlar nelerdir diye merak ediyorsunuzdur. Şimdi kısaca (ileride daha ayrıntılı bir şekilde) sorunuzun cevabını bulacaksınız. Diyafram dışında, ışığın istediğimiz zaman geçmesi için bir obtüratör (örtücü) ve bu örtücüyü kontrol etmemizi sağlayan bir deklanşör eklendi. Ayrıca ışığın geçme hızını ayarlayan enstantane ve nereyi çekeceğimizi gçrmemiz için vizör (bakaç ) eklendi. Ayrıca bulunduğumuz ortama göre ışığın şiddetini ölçen pozometre eklendi.  Yine bir fotoğraf makinesininde olmassa olmaz film koyma haznesi ve bu filmi sarma kolu eklendi. Günümüzde ise filmin yerini hafıza kartları almıştır. İlerleyen yazılarımızda hafıza kartlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

İğne deliği kamera nasıl yapılır?

4M Pinhole Camera İle İğne Deliği Kamera Yapımı

Bu iki yazıyı okuyarak iğne deliği kamera yapımını  öğrenebilirsiniz.

ışığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu