Mobil

iPhone’dan bilgisayara fotoğraf atma (aktarma)

Bu yazımızda sizlere iPhone’dan bilgisayarımıza iTunes programını kullanmadan fotoğraf atmayı, aktarmayı anlatacağız. iphone iyidir güzeldir hoştur da bazı özellikleri yada zorunlulukları insanı illallah dedirtir. Özellikle iPhone’numuzdan bilgisayarımıza fotoğraf veya müzik atacağımız zaman karşımıza karmakarışık bir yapı geliyor. Hani kendi programı iTunes var ama  iTunes de başlı başına bir problem zaten. Yıllardır bilgisayarla telefonla fotoğraf makineleriyle haşır neşirim şu iTunes programı kadar illet bir program görmedim desem yeridir. Burda sizlere iTunes programı kullanmadan bilgisayarımıza fotoğrafları aktarmayı adım adım anlatacağım.

1- iPhone’dan bilgisayara fotoğraf atabilmemiz (aktarabilmemiz) için iTunes  kurmamız şart.

Her ne kadar iTunes programını kullanmayacak olsak da bilgisayarımızın İphone driverlerini yüklemesi için iTunes programını kurmamız gerekiyor. iTunes Programını Buradan İndirebilirsiniz.

2- iPhone’numuzu bilgisayarımıza bağlamamız gerekiyor.

iTunes programını bilgisayarımıza kurduktan sonra iPhone’numuzu doğru bir şekilde USB kablosunu kullanarak bilgisayarımıza bağlamalıyız. Bunun için şu adımları sırasıyla yapalım.

  1. iPhone’numuzu USB kablosuyla (orginal olması şart değil muadil kabloda olur) yani şarj kablosuyla bilgisayarımıza bağlayalım.
  2. Daha sonra telefonumuzun kilit ekranını açtığımızda telefonumuz bu bilgisayara güvenilsin mi sorusuna güven diyerek işlemi bitiriyoruz. 

Şimdi buraya kadar şunu yapmış olduk. iPhone driverlerimizi bilgisayarımıza kurduk ve iPhone cep telefonumuzu başarılı bir şekilde bilgisayarımıza bağlamış olduk.

Bağlantı başarılı olmuşsa bilgisayarımızda bilgisayara tıkladığımızda cihazlar ve sürücüler kısmı açılır klasik olarak. C, D, DVD bölümünü görürsünüz burada telefonununuz ismini görüyorsanız başarılı bir bağlantı sağlamışsınız demektir. Mesela benim iPhone telefonumun ismi HER-YER-TRABZON bilgisayarımda da cihazlar ve sürücüler kısmında bunu görüyorum.

3- Bilgisayarınızdan iPhone’nunuzdaki fotoğraflar bölümüne gidin.

iPhone’daki fotoğraflara ulaşmak için izleyeceğimiz yol. Bilgisayarım- iPhone’zin İsmi – İnternal Storage- 100ve101(değişir)APPLE bu kadar. Bilgisayarınızda bu yolu izleyerek iphone’daki fotoğraflarınıza ulaşmış olursunuz.

4- Kopyala-Yapıştır.

Aktaracağınız fotoğrafları seçtikten sonra kopyala-yapıştır yaparak istediğiniz yere fotoğraflarınızı aktarabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus var. Önceden fotoğraflarınızı bu yöntemle kes yapıştır veya sil yapamıyordunuz ancak yeni ios güncellemeleriyle birlikte hem kes yapıştır yapabiliyorsunuz hemde fotoğrafı silebiliyorsunuz. O yüzden aşağıdaki hususları önemle hatırlatmakta fayda var.

iPhone’dan bilgisayara fotoğraf atarken (aktarırken) Dikkat Edilecekler

  1. Kopyala Yapıştır yaptığınızda fotoğrafın kopyasını oluşturursunuz. Fotoğrafınıza hem telefondan hemde bilgisayardan erişebilir işlem yapabilirsiniz. 
  2. Kes Yapıştır yaptığınızda telefonunuzdaki fotoğraf silinir ve sadece bilgisayarınızdaki fotoğraf kalır. Telefonunuzdan artık bu fotoğrafa erişemessiniz. 
  3. Yanlışlıkla veyahut bilerek SİL yaparsanız. Fotoğrafınız ebedi yolculuğuna uğurlanır. Bu fotoğrafa artık ne bilgisayarınızdan nede cep telefonunuzdan erişemessiniz. Bir önemli hususta iphone da fotoğları sildiğinizde normalde cep telefonunuzda silinen klasörüne taşınır. Ancak bu yöntemle silerseniz fotoğrafınızı komple silmiş olursunuz ve silinen klasörünede fotoğraf taşınmaz. 

Bu hususları göz önüne alarak işlem yapmanız sıkıntı yaşamadan işlemlerinizi istediğiniz gibi tamamlamanızı sağlar.

Işığınız bol olsun. Sağlıcakla kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba
    Ben ıphonumdan fotoğrafları kesip PC me yapıştırdım. Ancak PC de bi hata yaparak klasörü sildim. Fakat klasör çöp kutusunda görünmüyor, tamamen yok oldu. Nasıl ulaşabilirim? Telefondaki kesip yapıştırdıklarım PC ye koyalandıktan sonra silinince basım çöp kutusuna girmez

  2. Iphone itunes kilitlendi sıfırlamak istemiyorum başka çarem olmadığını biliyorum ancak içindeki fotoğraflar benim için değerli telefonun çalışması önemli değil fotoğraflara nasıl ulaşabilirim. İcloudumu biliyorum ve yedeklemem yok.:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu