Olympus

İşte Karşınızda Olympus OM-D E-M5 Mark II

Fotoğraf makineleri piyasasını Aynasız fotoğraf makineleriyle alt üst eden Olympus, yakaladığı bu başarısını hız kesmeden devam ettirme niyetinde. Özellikle küçük gövde iyi fotoğraf isteyenlerin umduklarını buldukları olympus yeni modelleriyle göz dolduracağa benziyor.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II_1

Kendi fotoğraf grubumuzda da 2 veya 3 tane Olympus fotoğraf makinesi var. Birebir inceleme fırsatı bulduğum fotoğraflar gerçekten çok tatmin ediciydi. Omd serisinin M10 ile çekilmiş bir kaç kare varki gerçekten görülmeye değerdi. Önümüzdeki eğitim döneminin sonunda yapılacak sergide bu fotoğraflar şimdiden kendilerine yer edindiler. Peki M10 ile çekilmiş bu fotoğrafları öne çıkaran neydi diyecek olursak özellikle renkler ve keskinlik gerçekten üst düzeyde idi. Elbette fotoğrafçının da hakkını yememek lazım. Çeken de iyi çekmiş diyebiliriz.  O fotoğrafları görünce Olympus benden tam puan almayı başarmıştı. Özellikle bizler, sırtımızı ağrıtan o ekipmanları taşırken küçücük Olympus neler başarmıştı.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II_2

Olympus OM-D E-M5 modelini güncelleyerek OM-D E-M5 Mark II yi piyasaya sundu. Elbette bu hem olympus severleri hemde yeni aynasızların geleceği ve Fotoğraf makineleri piyasasında önemli bir yer edineceğinin önemli bir kanıtı aslında. Özellikle ağır ekipmanları taşımak istemeyenler için ve kaliteden de vazgeçemeyenlere aynasız fotoğraf makineleri yeni bir soluk gibi gelmişti.

OM-D E-M5 Mark II Magnezyum katkılı gövdeye sahip. 417(pil yok) gram ağırlığında ve neme, toza ve soğuk hava koşullarına dayanıklı olarak üretilmiş.  Dahili 5 eksenli VCM titreşim önleme sistemi sayesinde  her yönde oluşabilecek bulanıklığı önlemeyi sağlıyor. Özellikle bu titreşim önleme sistemi sayesinde hareket halindeyken bile net videolar çekmeye olanak tanıyor.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II_5

Değişken açılı ve dokunmatik TFT LCD ekrana sahip olan OM-D E-M5 dahili Wi-Fi ile Fotoğrafları kolayca paylaşmanıza ve veri aktarımına olanak tanıyor. Nikon P900 dede TFT LCD kullanıldığını yazmıştık. TFT LCD den farklı değil sadece geliştirilmiş bir LCD teknolojisi arkadaşlar. Özelliği ise daha canlı renkler  ve parlaklık sunması. Sessiz deklanşör modu ve yıldız pozlamaları için Canlı kompozit modunu da bünyesinde barındıran OM-D E-M5 Mark II  Olympusun su altı çekimleri için ürettiği su altı kasasıyla da birebir uyumlu.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II._6jpg

16.1 Mp çözünürlüğe sahip olan OM-D E-M5 Mark II, M43(Micro Four Thirds) diye tabir edilen sensör tipini kullanıyor bildiğiniz üzere.  Ancak kullanılan bir teknolojiyle 8 tane  fotoğrafın çekilmesiyle 40m çözünürlüğe sahip fotoğraflarda elde etmeniz mümkün. Elbette ne kadar başarılı olur orası pek bilinmiyor. Iso hassasiyeti ise 100-25600 değerlerinde. 81 tane Odaklama noktası bulunan OM-D E-M5 Mark II kontrast algılamalı odaklama sistemine sahip.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II._7

Saniyede 10 kare çekebilen OM-D E-M5 Mark II, 1/16000 enstantane hızına sahip. Full HD çözünürlükte 30p videolar çekebiliyor.  OM-D E-M5 Mark II, pil ve hafıza kartı dahil edildiğinde 469 gram ağırlığa sahip. Sterio dahili mikrofon ve mono  hoparlör bulunan OM-D E-M5 Mark II, mikro HDMI, UsB 2.0 ve Wi-fi bağlantıları sunuyor. Pil performansına bakacak olursak dolu bir pille 310 kare çekim yapabiliyor. Bir çok yeni modelde görmeye alıştığımız dahili GPS ise OM-D E-M5 Mark II’de yer almıyor.

Olympus_OM-D_E-M5_Mark_II_7

OM-D E-M5 Mark II’in OM-D E-M5’ten farkı var diye bakacak olursak; aslında ahım şahım çok fark göremiyoruz. Lcd ekran değişken açılı yapılmış ve çözünürlüğü artırılmış. Mark II biraz daha ağır. Saniyede 9 değil 10 kare çekebiliyor. Ayrıca tasarım biraz daha değiştirilmiş ve daha karizmatik hale getirilmiş. Ağırlığı ise daha fazla olmuş bu yeni tasarımla diyelim. Mark II de wi-fi ye yer verilmeside Mark II’yi biraz öne çıkarmış gibi görünüyor.

Olympus OM-D E-M5 Mark II Fiyatı

Olympus OM-D E-M5 Mark II yurt dışı fiyatı 1100 Dolar.

Olympus OM-D E-M5 Mark II İle Çekilmiş Fotoğraf ve Videolar

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

4 Yorum

 1. Sayın arkadaşım, önce em5 Kullandım. Şimdi de mark 2 sini kullanıyorum.
  Aradaki farkı anlatırken önemli iki hususu atlamışsınız.
  1 – Mark 2 nin vizörü önceki ile kıyaslanmayacak kadar büyük ve geniş. Tam kare makinelerdeki vizör büyüklüğü ile aynı. Makineye profesyonel havası verilmiş.
  2 – Deklanşör sesi insanı hayran bırakıyor. Fotograf çekmeyi zevk haline getiriyor.
  3 – Mark 2 nin işlemcisi öncekine göre daha ileride. Neden belirtmediniz anlamadım.
  4 – Bir dezavantajından bahsetmeden geçemeyeceğim. Mark 2 önceki kadar soğuğa dayanıklı değil. Karlı havada çekim yaparken lcd ekran donuyor. Fotografı çekiyordu. Ama lcd ekrana görüntü çıkmıyordu. Sıcak ortamda düzeliyor. Öncekinde böyle bir sorun yaşamadım.

 2. merhaba ercan böncüoğlu ;
  ben 5 yıldır ciddi hobici olarak dslr kullanıyorum. son kullandığım body d7200 ekipman 35mm 1.8 85mm 1.8 tokina 11-16 2.8 sigma 17-50 2.8.
  body ufaklığı sebebi ile aynasız makineye geçiyorum kısmetse. bu noktada olympus kesin tercihim olacak. e-m1 mark 1 yada mark 2 body büyük olduğu için almayacağım. bu sebeple e-m10 mark 3 ile e-m5 mark 2 arasında seçim yapamıyorum. benim için fotopraf ön planda video sonra geliyor. maliyet farkı ile fotoğraf kalitesi farkı arasında öneriniz yada yorumunuz ne olur. saygılar…

  1. m10 mark3 yeni bir makina, sensör aynı, m10’un görüntü işlemcisi yeni, aralarında ahım şahım bir fark yok ben olsam bütcemi m10’a yatırır geri kalan paraylada lens alırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu