Fotoğrafçılık

Kelebek Fotoğrafçılığı

İnsan her zaman  güzel gördüğü şeyleri çizmek, yazmak, resmetmek, anlatmak yada fotoğraflamak ister. Doğanın bizlere sunduğu o kadar çok güzellik vardır ki kelebeklerde bu güzelliklerdendir. Bin bir renk cümbüşüyle kelebekler, gerek renkleri gerekse güzellikleri nedeniyle bir çok fotoğraf tutkununun ilgi alanına girer.

Ancak her dalda olduğu gibi kelebek fotoğrafı çekmenin de bir takım incelikleri var ve bu inceliklerin bilinmesi başarılı bir kelebek fotoğrafının sırrını oluşturur. Dağ, taş gibi zorlu arazilerde gezilip dolaşıldığından giysilerin mevcut şartlara uygun olmasında fayda vardır. Kelebek fotoğrafçılığında güzel sonuçlar almak için  100mm üzeri makro bir objektif gereklidir.

Kelebekler sabah güneşini alıp ısındıktan sonra uçmaya başlarlar. En kolay görüntüleme saati, hayvanın sakin olduğu sabah saatleridir. Güneşin yükseldiği saatlerde kelebekler hızlı uçar, az konar ve görüntü almak zorlaşır. Diğer bir uygun zaman dilimi de güneş batmadan hemen önceki dakikalardır. Güneşin batımıyla birlikte kelebekler uyuyacakları yeri seçip konar ve hareketsiz dururlar. Bu durumda ışık da iyice yumuşamış olduğundan harika renk ve detaylara sahip, sanatsal yönü daha ağır basan, uzun pozlamalı makro fotoğraflar çekilebilir.

Ancak kelebek çekimi ister istemez sert ışığın olduğu saatlere denk düşer. Bu durumda biraz negatif pozlama iyi sonuç verir. Kelebek çekerken flaş kullanımı, tercih edilecek bir yöntem değildir. Flaş, genelde art alanın doğallığının kaybolmasına ve kelebekte tür tespiti için büyük önem taşıyan rengin değişmesine neden olabilmektedir. Ancak flaş kullanımının kaçınılmaz olduğu zamanlar da flaş kullanılabilir.

Kelebek fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, modelin her tarafının net olmasını sağlamaktır. Bunun için objektifin net alanının, kelebeğin tüm noktalarını kapsaması büyük önem taşır. Yani, makro lenslerde sığ olan alan derinliğinden maksimum düzeyde yararlanmak gerekir. Bunu sağlamak için de örneğin kelebeğin kanat üstü çekiliyorsa kanatların oluşturduğu düzlemle objektifin 90 derecelik açı yapmasını sağlamak yeterlidir. Veya kanat altı çekiliyorsa bu 90 derecelik açıyı sağlamak için çoğunlukla yere yatmak gerekir.

Hep aynı tür kelebeği model alarak yapılan çalışmalar belli bir süre sonra doyurucu olmaktan uzaklaşıyor ve değişik modellerle çalışma arzusu başlıyor. Artık o arazi senin, bu arazi benim dolaşma dönemi başlıyor ve tek bir türü çekmek için İl il gezmek gerekebiliyor. En nihayetinde hem kelebek tutkusu hemde fotoğraf tutkusu bir araya gelince inanılmaz güzellikler ortaya çıkıyor.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. konya’da kelebekler vadisi var. burada bir çok türde kelebek var. görülmeye ve fotoğraflamaya değer bir yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu