Lensler

Kit Lensimizi Değiştirmeli miyiz ?

Fotoğraf makinemizi satın aldıktan bir müddet sonra ya da satın alırken aklımıza takılan önemli soruların başında kit lens mi yoksa başka bir lens mi almalıyım? Sorusu gelir.  Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için, ne çekeceğimizi bilmiyorsak en doğru seçimin kit lens olduğuna emin olabilirsiniz. İlk başlarda manzaramı makromu portremi çekeceğiz gibi soruların henüz cevabını bilmezken gidip bir makro lens almak ne derece doğrudur? Yeni başlayanlar fotoğrafçılığa adım atarken, öğrenme yolunda en iyi seçenek her zaman kit lens olmalıdır. Ha diğer lenslerle çekemez miyiz? Elbette ki çekeriz ancak bu biraz şuna benzer araba sürmeyi öğrenmeden gidip F1 yarışlarına katılmak gibi bir şey olmaz mı?

Ben burada şöyle bir benzetme yapacağım. Fotoğrafçılık öğrenme açısından doktorluğa benzer. Öncelikle Pratisyen Doktor olursunuz Sonra Çeşitli branşlarda uzmanlaşırsınız. İşte Nöroloji doktoru, Beyin Cerrahi doktoru gibi. Fotoğrafçılıkta buna benzer önce fotoğraf çekmeyi öğrenirsiniz sonra istediğiniz alana yönelirsiniz. İşte kimi sokak fotoğrafları çeker, kimi düğün fotoğrafları çeker kimi portre kimide makro çeker. Peki burada şunu sorayım, nöroloji doktorunun kullandığı ekipmanla beyin cerrahi doktorunun kullandığı ekipman nasıl ki farklıysa portre fotoğrafçısının ekipmanıyla makro fotoğrafçısınız ekipmanı farklıdır. Ama temel eğitimleri ve kullandıkları ekipman aynıdır. Yani fotoğrafçıda temel eğitimini tamamlamadan uzmanların kullandığı ekipmanlara yönelirse oldukça zorlanır.

Öncelikle kit lensinizi hor görmeyin, fiyatına göre çok iyi bir lens olduğunu unutmayın. Fotoğraf makinenizi ve objektifinizi çok iyi tanıyın kullanım kılavuzlarını iyi okuyun. Ekipman sevdasına yakalanmadan Fotoğraf sevdasına yakalanın. Öncelikle fotoğrafçılığın temellerini öğrenmeye çalışın. Fotoğrafçılığın temellerini öğrendiğinizde zamanla hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize hangi tür fotoğraflar çekmek istediğiniz ortaya çıkacaktır. İşte o zaman ekipmanlarınızı tamamlamaya farklı lensler alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şunu  da hiçbir zaman unutmayın ki fotoğrafı fotoğraf makinesi ve lens değil biz çekeriz. Fotoğraf çekerken ekipmanımızı çok iyi kullanmasını bilmeliyiz bilmiyorsak öğrenmeliyiz. Evet fotoğrafı biz çekeriz ancak ekipmanımızı da tanıyarak iyi kullanarak yaptığımız çekimler elbette daha iyi olacaktır.  

Özetle şunu söylemeliyiz, forumlarda orda burda onun bunun dediğine kulak asmayın, yeni başladıysanız emin olun ki kit lensiniz size yetecek artacaktır. Fotoğrafçılar arasında genel bir hastalık olan ekipman sevdalısı olmayın. Bu çekmiyor şunu al daha iyi çeker şu makine daha iyi şu lens daha iyi gibi sürekli yorumlar duymanız mümkün. Ama emin olun onu söyleyenler kit lensle neler yapıldığını görseler dudakları uçuklar.

Unutmayın ki fotoğraf da en önemli unsur kompozisyondur. İyi bir kompozisyon varsa fotoğrafta, emin olun ki gerisi teferruattır.

Işığınız bol olsun…


Nikon 18-55 Kit Lens İle Çekilmiş Fotoğraflar


 

Canon 18-55 Kit Lens İle Çekilmiş Fotoğraflar

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu