Fotoğraf Makineleri

Kompakt Dijital Fotoğraf Makineleri Hakkında

            Hatırlayanlar mutlaka vardır filmli fotoğraf makinelerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı dönemde SLR fotoğraf makinelerinin dışında kolay taşınan ve çok fazla fotoğraf bilgisi gerektirmeyen ve kolayca fotoğraf çekebilen fotoğraf makineleri mevcuttu. Bu tip makineler dijital dünyada yerini kompakt fotoğraf makinelerine bırakmış durumda. Bu yazımızda size günümüzde pek çok kullanıcı tarafından kullanılan kompakt dijital fotoğraf makinelerini tanıtacağız.

            Kompakt fotoğraf makinelerinin belki de en önemli özelliği objektifin gövdeye bütünleşik olmasıdır. Ayrıca bu makinelerin üzerindeki objektifler – değişken odak uzunluklu – yani zoom objektiflerdir. Bu makinelerdeki bir digger özellikse filmli dönemdeki makinelere göre arkalarında LCD ekran bulunmasıdır. Bu sayede canlı ön izleme yaparak fotoğraf çekebilir ve çektiğiniz fotoğrafı anında görüntüleyebilirsiniz. Bu tip makinelerde LCD üzerinden canlı ön izleme yapıldığı için ayrıca bir vizör bulunmaz. Bulunsa dahi bu vizör çok kullanışlı değildir. Kompakt fotoğraf makineleri günlük görüntü – fotoğrafçının en az katkısıyla çekilen bas- çek – fotoğraflar yakalamak isteyenlere yönelik üretilmektedir. Bu tip makineler günlük çekimler için yeterli olsa da sensörleri küçük olduğu için düşük ışık koşullarında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle bu tip makineler düşük ışık şartlarında çok kaliteli fotoğraflar üretemezler.

2

       Bazı şartlar altında kompakt fotoğraf makineleri çok kaliteli fotoğraflar üretemese de günümüzde fotoğraf makinelerinde en çok aranan özellik olan kolay ve rahat kullanım olduğu için bu tip makineler dijital fotoğraf makinelerinin en çok tercih edilen ve satılan modelidir. Kompakt dijital fotoğraf makinelerinin küçük boyutta olmaları, kolay taşınabilmeleri, hızları, geniş aralıklı zoom objektiflere sahip olmaları, birçok çekim modlarının olması, onları en çok tercih edilen dijital fotoğraf makineleri arasına sokuyor.

3

        Kompakt makinelerin bazı modelleri genç kullanıcılar için, bazı modelleri aksiyon severler için bazıları ise düşük bütçeli kullanıcılar için üretilmektedir. Farklı model ve tipte üretilen bu makineler gelişen teknoloji sayesinde çok daha kaliteli fotoğraflar üretmektedir. Ayrıca yeni üretilen bazı modellerde dâhili wi-fi özelliği sayesinde fotoğraflarınızı sosyal medyada hareket halindeyken bile paylaşabiliyorsunuz. Görünen o ki kompakt dijital fotoğraf makineleri gelişen özellikleri sayesinde çok tercih edilen dijital makineler arasında yerini korumaya devam edecek.

       Birkarefotoğraf olarak size tavsiyemiz fotoğraftan teknik ve sanatsal olarak çok bir beklentiniz yoksa ve çok fazla bütçe ayırmadan bir fotoğraf makinesine sahip olmak istiyorsanız Kompakt Dijital Fotoğraf Makineleri tam size göre.

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu