Lensler

Kullanım alanlarına göre objektifler

Zoom tipi objektifler:

Odak uzunluğu değişen objektiflere “zoom” objektif adı verilmektedir. Genellikle konunun daha yalın hale getirilmesi , gereksiz detayların ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.  Ne yazık ki bu tür objektifler fazla mercek barındırmaları ve optik yapıları nedeniyle ışık kaybına neden olmaktadır. Işık kaybı ortadan kaldırılmış objektiflerde bulunabilir ama bu objektifler  değerlerine göre daha pahalıdırlar.

Çok geniş açılı ve geniş açılı objektifler:

Odak uzunluğu 16-20 mm ve 20-35mm olan bu objektif türleri çok geniş açı ve geniş açı olarak isimlendirilir. Fotoğraf tecrübesi olan kişilerin olağanüstü fotoğraf  çekebilmektedirler. Yanlış kullanımında ise fotoğraflarda bozulmalara neden olurlar. Portre , yakın çekimlerde çirkinleşir, fotoğrafın köşesine geldiklerinde ise insan yüzleri uzarlar. Binaların perspektiflerinin bu tür objektiflerle bozulması ve dikey çizgilerin fotoğrafın üst tarafına doğru birleşmesi gibi tatsız sonuçlara meydan vermemek için birbirine paralel objektif düzlemi ve film düzleminin , konu düzlemine de paralel hale getirilmesi zorunludur.

Normal Objektifler:

Odak uzunluğu 50mm civarında olan objektiflerdir. Genellikle 18-55mm olan bu objektifleri  yeni  crop dslr makinelerde kit lens (body ile beraber gelen lens) olarak yer almaktadırlar. Nikon d3100 d3200 d5100 d5200 canon 1100d 550d 650d gibi  makineler 18-55 lenslerle beraber gelmektedirler. Genel kullanım için ve yeni başlayanlar için çok iyi bir seçimdir.  Yeni lens ihtiyacı ancak 1 yıl gibi fotoğraf çekmeyi öğrenen  kişilerin kendilerini iyice geliştirdikten  sonra ortaya çıkmaktadır.  Diyafram açıklıkları  f3,5f 5,6 arasında değişen bu objektifler genel kullanım amaçlıdır.

Kısa  Teleobjektifler:

Odak uzunluğu 70mm -135mm arasındaki odak uzunluklu objektiflerdir . bu objektiflerin 85mm den sonra genellikle portre çekimlerinde kullanılır. Ayrıca APSC makinelerde 50-60mm aralığındaki objektifler de bu amaçla kullanılır.  Net alan derinliklerinin kısıtlı olması arka planın rahat öldürülmesini sağlayarak portre çekimleri için iyi seçim haline gelirler. Diyafram açıklıkları ise f2,8 olanları ise bize daha keskin görüntü sağlarlar.Günümüzde diyafram açıklığın yüksek olup keskin görüntü sağlayan objektiflerde bulunmaktadır.

Teleobjektifler:

                Fotoğraf çekimi yaparken uzak olan objeleri yakınlaştırmak için kullanılan objektif türleridir. Vahşi doğa  ve sportif faaliyetlerin çekimi için bu objektifler kullanılmaktadır. Net alan derinlikleri kısıtlı olduğundan netlenen objelerin ön ve arka plandan sıyrılması kolaydır ve bununla beraber fotoğrafta derinlik duygusu oluşur. Genellikle bir yere sabitlenirler. Bunun nedeni zoom aralığının artması titreşimlerden kaynaklanan sapmalarında artmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için makineler bir yere sabitlenirler.  Sehpa tripot gibi.  Eğer elle kullanılacaksa  200 mm lik bir çekim için 1/250 enstantane veya 500mlik bir çekim için 1/500 enstantane kullanılmalıdır.Ayrıca günümüzde IS/VR/OS teknolojileri bu sorunları en aza indirger.

Makro Objektifler:

 sony-dt-30mm-macro-lens

Kısaca objelerin çok yakından çekimi sırasında kullanılan objektiflerdir. Bu tür fotoğraflar çekmek deneyim ister. Ayrıca makro çekim yaparken mutlaka makinenin sabitlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte nesnelere yaklaşmamız alan derinliğimizi azaltır.  İşte bunun önüne geçmek için makro objektifler kullanılmaktadır.

 

 

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. çok güzel bir yazı olmuş başlangıç seviyesindeki fotoğraf severler için oldukça açıklayıcı yeni objektif alırlarken rehber olabilir.

  2. hobi olarak fotoğrafçılara başlayacak kişiler için bulunmaz nimet, gerçekten bilgi paylaştıkça çoğalır, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu