Fotoğrafçılık

Kuş Fotoğrafçılığında Temel İpuçları

Merhaba değerli fotoğraf severler. Fotoğrafçılığa adım atan fotoğraf sever kardeşlerimiz fotoğrafçılıkta ilerledikçe sevdikleri alanlara göre uzmanlaşmak istemektedirler. Kimi portre fotoğrafçısı, kimi sokak, kimisi doğa kimisi mimari fotoğraf çekiminde uzmanlaşmak istiyor kimiside kuş severler diyoruz biz bunlara hem kuşları seviyor hemde kuş fotoğrafçısı olmak istiyor. Kuş tutkusu apayrı bir şey. Etrafınızda bu tür kuş sever kardeşlerimizi görebilirsiniz kuşçu deriz biz onlara 🙂 Gel gelelim hem kuş hemde fotoğrafı seven kuş fotoğrafçılığına adım atacak arkadaşlarımıza temel bir kaç ipucu verelim.

Kuş fotoğrafçılığı için ekipman seçimi:

1- Kuş fotoğrafçılığının olmazsa olmazı aps-c diye tabir ettiğimiz kırpılmış sensöre sahip fotoğraf makinesi gövdesi tercih etmemiz gerekir. Bunun temel nedeni kırpılmış sensör gövdeler yani aps-c dslr makinelerinde kırpma faktöründen ileri gelen yakınlaştırma yani zoom etkisidir. Objektifler Hakkında Aklımıza Takılan Sorular Yazımızdan alıntı yaparak bir örnekleme yapalım.

10- Soru: Kırpma Faktörü veya Odak Uzaklığı Çarpanı  nedir?

birkarefotograf-objektifler-hakkında-sorular-8

Cevap: Eskiden 35mmlik film kullanılmaktaydı bu filmlerin dijital sistemdeki yerini Full-frame sensörler almıştır. Ancak bu sensörlerin üretimi de çok pahalı olduğundan makine fiyatları aşırı artmaktadır. Maliyetleri düşürmek için bazı makinelerde bu sensörler küçülterek daha düşük maliyetli fotoğraf makineleri üretilmiştir. Bu fotoğraf makineleri sensörlerin kırpılmasından dolayı Crop sensör (aps-c) makine olarak adlandırılırlar.birkarefotograf-objektifler-hakkında-sorular-9

Nikondan örnek verecek olursak Nikon d5100 (APS-C) yani crop sensör bir fotoğraf makinesiyken Nikon d800 35mm denk gelen Full-frame bir makinedir.  İşte bu sensörlerin boyutu küçültüldüğünden yani sensörler kırpıldığından kırpma faktörü ortaya çıkmıştır. Nikonlar da bu kırpma faktörü 1.5 iken Canon da bu değer 1.6’dır. Örneğin bende Canonun 50mm bir lensi var. Bunu canon 5d yani full-frame makinemde kullanıyorum ben. Bunun odak uzaklığı nedir 50mm’dir. Peki ben bunu 600d si yani olan yani crop sönsör bir makine kullanan arkadaşıma verdim. O makinesine takdığı zaman kırpma faktörü devreye girer ve 1,6 ile çarpılarak odak uzaklığı ortaya çıkar. 50*1,6=80mm.  Bende 50 arkadaş da 80mm oldu lens.  İşte kuş fotoğrafçılığı yapanlar APS-C bir makine kullanırlarda Nikon için 300 mm bir lens 450 mm olur ki buda çok iyi bir değerdir.

 

Gördüğünüz üzere kuş fotoğrafçılığı için aps-c  bir makine şarttır.

2- Kuş fotoğrafçılığı için uzun odaklı bir objektif tercih etmeliyiz. Bunun temel nedeni elbette yukarda belirttiğim üzere aps-c bir makineye takacağımız uzun odaklı bir objektifle çok daha uzakta veya gökyüzündeki bir kuşu uzaktan rahat bir şekilde kalite kaybı yaşamadan çekebilmemizdir. Unutmayın bir prime lensten bahsediyorum yani sabit odaklı 300mm veya 400mm bir objektif kuş fotoğrafçılığı için idealdir. Bütçeniz uygunsa 400mm düşük diyaframlı bir objektif tercih edebilirsiniz. Bütçeniz düşükse 300mm bir lens ve 2x konvertör le çok güzel sonuçlar yine elde edersiniz. 400mm lensede 2x konvertör takabilirsiniz.

Peki bir örnekle açıklayalım hemen şimdi bir aps-c gövdemiz var bu bize 1,5 kırpma faktöründen dolayı zoom sağlıyor. yani 400mm bir lensi aps-c bir makineye taktığımızda yukarıda da anlattığımız üzere 400*1,5= 600 mm oluyor. Birde buna kuş fotoğrafçılığında çok kullanılan 2x konvertör takınca 1200mm odak uzaklığına sahip oluyoruz ki kuş fotoğrafçılığı için çok iyi bir değerdir bu. Ama unutmayın ki 2x konvertör ve aps-c sensör fotoğraf kalitenizi çok çok azda olsa düşürecektir. Şimdi tam kare bir sensöre sahip bir makine ve 1000mm bir objektifle çektiğiniz bir kuş fotoğrafıyla aps-c bir makine ve 2x konvertör kullanarak elde edeceğiniz fotoğraf kalitesi bir olmaz. Tabiki tam kare makineyle çok daha iyi ayrıntılar yakalarsınız. Burada bütçe devreye girer;

Tam Kare bir makine + 1000mm bir lens = Ortalama 60.000 TL

Aps-c bir makine + 400mm lens+2x convertör= Ortalama 10.000 TL

Gördüğünüz üzere düşük bütçeyle çok iyi fotoğraflar elde edebilirsiniz ama 60 bin tl lik ekipmanınız varsa çok daha iyi fotoğraflar elde edersiniz. Burada objektifler f5,6 değerlerinde olanlara bakıp fiyat yazdım ben daha düşük diyaframlarda fiyatın katlandığını bilmelisiniz. Örneğin Canon 400mm f5,6 objektif 5.000 TL iken Canon EF 400mm f/2.8L IS II 42 bin Tl dir. Ancak size çok daha iyi hareket imkanı verir.

Neden düşük diyafram gerekli peki diyecektiniz bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi ışık, ikincisi ise ışığa bağlı olarak daha seri çekim imkanıdır. Yani f2,8 lensle çok daha hızlı çekimler yapabilirsiniz. Ayrıca titreşimden kaynaklanacak sıkıntıları düşük diyaframda daha az hissedersiniz.

3-Şimdi makine tamam objektif tamamsa bize şöyle güzel bir tripod lazım. 300mm lens ve makinemiz gayet ağır olacaktır ve uzun beklemelerden kaynaklanan yorulmadan dolayı elimizin titremesi yüksek olasılıktır. Bunun için iyi bir tripodla titremelerden kaynaklanan bulanıklık sorununu rahatlıkla çözebilirsiniz. İyi bir tripod seçimi için Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz yazımıza göz atabilirsiniz.

E tabiki doğada çekim yapacağımız için gerekli yürüyüş ve bekleyiş ekipmanlarını da unutmayacağız. Şimdi herşey tamamsa haydi gidelim.

Çekim Yapılacak Bölge

Çekim yapacağımız kuş türüne göre çekim yapılacak bölgeyi araştırmalı ve en iyi hangi mevsimde çekim yapabileceğimizi öğrendikten sonra çekime çıkabiliriz. Kışın göle gidip yaban ördeği çekmeye çalışmak çok mantıksız olur öyle değil mi ?

Çekim Yapılacak Zaman

Gün doğumu ve gün batımı kuş fotoğrafçılığı için idealdir. Bu saatlerde kuş hareketliliği fazla olacağında hem daha fazla kare yakalama şansı buluruz hemde gün doğumu ve gün batımının o eşsiz nimetlerinden faydalanmış oluruz.

Nasıl Yakalayacağız Bu Kuşları ?

O kuş buraya gelecek arkadaş deyip pusuya yatmak en iyisi. Bununla birlikte belirli bir bölgeye yem atıp uygun bir yerde kendinizi kamufle edip pusuya yatarak da güzel kareler yakalamanız mümkün. Unutmayın kuş fotoğrafçılığı zaman ve sabır isteyen bir iştir.

Şimdi her şey tamamsa gerekli ayarlar için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir. Işık koşullarına göre bir kaç deneme yaptıktan sonra asıl fotoğraf çekimine geçebilirsiniz. Kuşları rahatlıkla yakalayabilmek için yüksek enstantane kullanmalısınız ayrıca  makinenizin seri çekim ayarını kullanmaktan çekinmeyin. Şimdiden güzel kareler yakalamanız temennisiyle.

Işığınız bol olsun…

 

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu