Fotoğrafçılık

Lomography (kuralsız fotoğrafçılık) Nedir?

Her zaman söylerim fotoğrafçılık bütün kuralları bilmekle başlar ve bütün kuralları yıkmakla devam eder diye. işte Viyana’lı iki gencin Çek Cumhuriyeti gezisinde ortaya koydukları da budur. Gezide Lomo tarafından üretilmiş bir fotoğraf makinesinin ortaya çıkardığı fotoğraf etkisi çok ilgilerini çeker ve bu gençler bu model üzerine yola çıkarak bu makinelerin üretim ve dağıtımına katılmakla beraber Lomography (kuralsız fotoğrafçılık) akımının da öncüsü olurlar. Kısaca Lomograhpy’e bir fotoğrafçılık akımı diyebiliriz.

Evet bildiğiniz bütün kuralları unutun. Tek bir kural var oda hiç bir kuralın olmadığı gerçeği. Tüm fotoğraf tekniklerinin bir kenara bırakın ve sadece fotoğraf çekin. İşte Lomography akımının temel ilkesi bu. Hiç bir kuralın olmadığını söyledik ama Lomography kendi içinde şu prensipleri barındırır. İşte Lomography’nin Prensipleri;

 

Lomography Prensipleri

  1. Gittiğin her yere fotoğraf makineni götür.
  2. Fotoğraf makineni her zaman kullan.
  3. Lomography yaşamına karışmaz, yaşamının bir parçası olur.
  4. Kalçadan çekmeyi dene.
  5. Lomoghaphy akımının hedeflerine olabildiğince yaklaş.
  6. Düşünme.
  7. Hızlı ol.
  8. Ne çektiğini önceden bilmen şart değil.
  9. Sonra.
  10. Kurallara uyma

Peki lomogharphy de kullanılan fotoğraf makinelerine bakalım.

Lomo’Instant Automat, Lomo’Instant Wide, Lomo’Instant, Şipşak, Üstün, LC-A, LC-Wide, Lubitel, Horizon Fotoğraf Makineleri, Belair Fotoğraf Makineleri, Diana F+, Diana Mini, La Sardina, Konstruktor, LomoKino, Sprocket Rocket, Fisheye
110 Fotoğraf Makineleri, Spinner, Plastik Fantastik, Pinhole

Bununla birlikte bir çok aksesur da mevcut. Ayrıca online satış da yapıyorlar. En Önemlisi Türkiye’de bir şubelerinin olması. Resmi Web Sitesine gitmek için tıklayın.

Bir kaç örnek Fotoğraf.

 

Işığınız bol olsun…

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu