Fotoğrafçılık

Manzara Fotoğrafçılığı

     Birkarefotoğraf olarak yeni bir yazı dizimizle karşınızdayız. Bu yazı dizimizde sizlere çekim tekniklerinden bahsetmeye çalışacağım. Çekim teknikleri ‘’fotoğraf öğretisi ‘’nin temel direklerinden biridir. Belli bir tekniğin fotoğrafta nasıl bir etki yarattığını bilmek benzer durumda çekeceğiniz konularda kolaylık sağlar. Şimdi sizleri manzara fotoğrafçılığı yazımızla baş başa bırakmak istiyorum.

      Manzara fotoğrafları gezi,yürüyüş,kampçılık ve her türlü seyahatte sıklıkla çekilen fotoğraflardır. Fotoğrafçılık dünyasında ise, geniş açılı objektifler deyince ilk akla gelen manzara fotoğrafçılığıdır. Ancak, her ne kadar geniş açılı objektiflerin, bir manzara fotoğrafçısının sırt çantasında önemli bir yeri olsa da,  tele objektiflerle de çok farklı manzara fotoğrafları elde edebilirsiniz.

     Manzara fotoğrafı çekerken çekim zamanı ve buna bağlı olarakta ışık, fotoğraf açısından en önemli değişkendir. Çekim saatine bağlı olarak güneşin yüksekliği, yaydığı ışığın rengi ve parlaklığı değişkenlik gösterir. Öğlen saatleri kesin gölgeler yaratacak şekilde sert bir ışık sunar.

      Bu yüzden manzara fotoğrafları için ideal saatler güneşin doğuşundan saat 9’a kadar ve 16’ dan güneş batana kadar olan süredir. Daha da ideal olanı güneş doğmadan 15-30 dakika öncesi ve sonrası ve güneş batmadan 15-30 dakika öncesi ve sonrasıdır. (Bu zaman dilimleri bulunduğunuz yere ve mevsime göre değişiklik gösterebilir.) Bu saatlerde ki ışık sihirli ışık olarak adlandırılır. Sihirli ışık dağınık bir şekilde gelir ve rengi kırmızıya kayar. Bu da yumuşak ve fotojenik bir aydınlatma sunar. Burada en önemli olan öğe sabırdır. İyi bir fotoğraf çekmek için sabırla beklemeli ve en ideal ışığı yakalamaya çalışmalısınız.

birkarefotograf_manzara_2

       Manzara fotoğraflarında bir diğer önemli konu ise mevsimlerdir. Sonbaharın altın sarısı renkleri, ilkbaharın yeşil tonları kış ayının o bembeyaz dünyası size çok farklı fotoğraflar sunacaktır.

En iyi manzara fotoğrafı için bir kaç ipucu        
 •  Çekim yapacağınız yer hakkında bilginiz yoksa etrafta bir gezintiye çıkın. En iyi fotoğrafı nerede çekebilceğiniz konusunda fikir edinmeye çalışın. Yine bu gezinti sırasında hiç ummadığınız kareler yakalayabilirsiniz.
 •  Yazımızın başında söz ettiğimiz saatlerde çekim yapmak için hazır olun.
 •  Tripodunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın. Işık azalacağı için titremelere karşı ihityacınız olacak.
 •  Hazır titreme demişken varsa objektifinizin veya makinenizin titreşim engelleme özelliğiniz kapatmalısınız. Mümkünse makinenizi rüzgardan koruyun. Bu sayede daha temiz ve net fotoğraflar elde edersiniz.
 •  Geniş açılı objektifleri tercih edin. Ancak bu kesin bir kural değil. Tele objektiflerle de farklı manzara fotoğrafları çekebilirsinz.
 •  Özellikle şelale , su vb. hareketlerin blur etkisi ile çekilmesine olanak verecek örtücü hızını sağlamak amacıyla f/16-22 ayarlanmalı , gerektiği durumlarda çeşitli yoğunluktaki ND ve Polarize filtreler kullanmalısınız.
 •  Daha zengin renkler için polarize filter kullanın.
 •  Oluşturduğunuz kompozisyonun sade ve güçlü bir ifade sunması manzara fotoğraflarını çekici kılar.
 •  Ufuk çizgisinin yeri dikkate alınmalıdır. 3’te 1 kuralına dikkat edin.
 •  Zaman ayarlı çekim yada kumanda kullanın. Deklanşöre bastığınızda oluşan titremenin önüne geçmiş olursunuz.
 •  Sabırlı olun bol bol gezin ve en ideal koşullarda en güzel kareleri yakalamaya çalışın. 

Kaynak: A’dan Z’ye dijital fotoğrafçılık ; Demirbaş, Yavuz Kerem.

Oku , İzle , Dinle , Öğren , Dİjital Fotoğrafçılık ; Bayar , Abdulkadir ; Bayar , Özge Mardi.

A’dan Z’ ye dijital fotoğrafçılık ; George, Chris.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu