Mobil

Mobil Cihazlarımız ve Güvenlik Sorunu

Mobil teknolojilerin hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan en temel sorunlardan birisi, kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenlik sorunları. Bizim milletimiz biraz, biraz değil çoğu zaman pek güvenliğe önem vermez. Hele hele cebinden para gidecekse hiç önem vermez. Kemer takmanın enayilik olduğu toplulumuzda kim napsın mobil güvenliği. Mobil güvenlikten kastımız bizim güvenliğimiz ha yoksa cep telefonunun çalınması felan değil yani.

Şöyle düşünün size gönderilecek bir resmin içine entegre edilecek virüs sayesinde cep telefonunuzu ele geçirmek hiç o kadar zor bir şey değil. Size bir mail atar oraya afilli bir hatun koyar siz hatun resmini indirip cep telefonunuza kaydettiğinizde artık herşey bitmiş mobil cihazınız da olan her şey, her hareket, her mesaj aslında kötü niyetli kişinindir. Mesajlarınızı okuyup maillerinizi takip edip konuşmalarınızı dinleyip hatta ve hatta kameranızı açıp sizi dikizlemesi emin olun hiç de zor değil. Yeter ki sizin mobil cihazınıza istediği virüsü yükleyebilsin. Günümüzde artık virüsler eskisi gibi değil çok daha sinsi çok daha kurnazlar. Bir resim dosyasıyla bile mobil cihazınıza kendilerini entegre edip sizin hiç birşeyden haberiniz olmadan sizin verilerinizi kötü niyetli insanlara gönderiyorlar.

Bu kötü niyetli insanlar baya kötü. Örneğin sizde kredi kreti kartı numarası var, güvenlik koduda var. Bunlara nasıl ulaşıyorlar tabiki deepwebden, (genelde lüks lokantalar vb yerlerde kredi kartınızın fotoğrafı çekilip deep webde satılıyor.)yani adamlar sizin kartınıza numarasını ve arkadaki güvenlik koduna sahipse kredi kartınızı kullanabilmeleri için tek yol kalıyor geriye oda sms güvenlik onayı. Peki olay nasıl gelişiyor. adınıza soyadınıza ve kredi kartı bilginize ulaşan kötü niyetli kişi geriye tek adımı atlatmak kalıyor. Ne yapıyor sizin telefonunuzu facebooktan, internetten ordan burdan aratıp buluyor. Aynı şekilde mailinize. Bunlara ulaşmışsa geriye son adım kalıyor sms. Hemen size afilli bir mail atıyor, olmadı bir kaç tane atıyor, olmadı arkadaşınızın mailini ele geçirip ondan mail atıyor maile tıklayıp resmi indiren siz virüsü telefonunuza bulaştırmış oluyorsunuz.

Evet tüm her şey elinde olan kötü niyetli kişi hemen yurt dışındaki çeşitli sitelerde, yada yurt içinde iptal yapamayacağınız ürünlerden satın alıyor (sanal oyun gibi, yada oyun parası gibi). Daha sonra bu oyun parası gibi şeyleri kendi oyun karakterine aktarıyor. Sonra oyun karakterini TL karşılığı gönül rahatlığıyla satıp parayı kendi hesabına aktarmış oluyor. İşte bu kadar. Şoklara girdiniz dimi. Siz ne olduğunu anlayana kadar iş işten geçmiş sizin paralar toz olmuş oluyor. Adam cep telefonu satın alsa iptal yapılabilir ama sanal oyun parası gibi şeylerin iptali ne yazıkki yok. En fazla ip tespiti yapabilir satın alınan yerden ama adam zaten alışveriş merkezinin wifi’sinden bağlandığı için tespit etsen neye yarar etmesen neye yarar. (Ülkemizde bu tür suçların cezası ağırlaştırıldı ve hemen hemen her karakolda sanal suç birimi olduğunu ve buralara başvuru yapabileceğinizi hatırlatalım.)

Gel gelelim nasıl dikizlendiğimize. 24 dizisinin son sezonunu izliyorsanız bunun çok zor olmadığını zaten göreceksiniz. Oradaki işte merkezdeki adamlar ne yapıyor, hedef kişinin maillerinden tutun, telefonunun dizüstünün kamerasına bağlanıp kamera ışığı yanmadan görüntü alabiliyor, veyahut mikrofonu açıp ortam dinlemesi yapabiliyorlar. Peki bu teknolojiyi sadece iyi niyetli olduğunu iddia eden gizli servisler mi kullanıyor elbette hayır. Yer altı dünyasının kötü niyetli hackerları (ki genelde resmi yani beyaz şapkalı hackerlar bu yeraltı dünyasından seçiliyor) da işte bu tür kötü niyetli yazılımlarla sizin hemen hemen her şeyinizi dinlemeleri mümkün. Bir hakim, bir bankacı, belli bir zenginliği sahip bir kişi, veyahut bir siyasetçi yada bir ünlü yatağınızın baş ucuna koyduğunuz o telefonun kamerasının açık olmadığından emin misiniz ? Deep Web’de nelerin satıldığını bir bilseniz kredi kartı bilgileriniz bunların en masumu. İnsanların yatak odası görüntülerinden tutun da insan işkencelerine kadar.. söylemeye dilim varmıyor.

Bildiğiniz gibi günümüzde arabalardan tutun, helikopterlere, uçaklara hemen hepsinde bilgisayar sistemleri var. Peki cep telefonunuzu ele geçiren bir kişinin, bulunduğunuz uçaktaki, yada helikopterdeki yazılımlara ulaşması onları bozması arabanızın fren sisteminin tutmadığını, uçakların kanatlarının çalışmadığını, helikopterin motoruna giden enjeksiyon sisteminin bozulduğunu düşünün. Sonuç? Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldürüldü sanıyorsunuz ? Elbette bunlar uç örnekler ama bu uç örneklerin imkansız olmadığı aşikar. İşte neden milli bir yazılıma ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anlamamız için bunları iyi irdeliyor olmamız lazım ?

Peki en basit anlamda biz kullanıcılar ne yapabiliriz. Bu ayrı bir yazı konusu ama basitçe, basit şifreler kullanmayalım, kesinlikle internetimizi başkalarıyla paylaşmayalım, cep telefonumuzu ve kredi kartımızı ulu orta yerlerde çıkarmayalım, kredi kartınızı kasaya gidip ödemeyi siz yapın, cep telefonumuza ve bilgisayarımıza mutlaka ve mutlaka lisanslı antivirüs programı kuralım, cep telefonumuzu yatak odamızda vb yerlerde kapalı yerde, çekmecede tutalım, uçakta vb. cep telefonumuzu kapatalım. Bunlar bizi önemli ölçüde bu tür risklerden koruyacaktır. Unutmayın insanın hayatta başına kötü şeyler bir kez gelir iki kez değil. Onun için yukarıda bahsettiğim basit ama etkili bu yöntemleri mutlaka uygulayalım. Sağlıcakla Kalın…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu