Mobil

Mobil Teknolojilerin Yükselişi

Her geçen gün hayatımıza yeni bir teknoloji yada yenilenmiş bir teknolojik alet giriyor. Markaların hemen hemen hepsi yılda bir ürünlerini yeniliyor, yenilenen bu ürünlerede yepyeni teknolojik özellikler ekliyorlar. Uygarlık tarihine şöyle bir göz gezdirecek olursak dünya teknolojilerinin son 20 yılda ne kadar hızlı değiştiğine şahit oluruz. 2000’li yıllardan öncesi ve sonrası diye uygarlık tarihini ayırmamız mümkün bence. Şimdi 2000’li yıllara kadar teknoloji adım adım 100 yıl 50 yıl 10 yılda bir teknolojik gelişmeler yaşanıyordu. 2000’li yıllardan sonra ise bu yılda bir 6 ayda bir 3 ayda bir gibi çok kısa sürelere düştü. 1990’lı yıllarda cep telefonunu hayal edemezken günümüzde parmak izi okuyan, yapay zekaya sahip telefonlar var elimizde. Üstüne üstlük bu teknolojiye en fakirinden en zenginine herkes sahip olabiliyor.

Şimdi cep telefonları çıktığında ne kadar büyük  bir teknoloji ürünüydü öyle değil mi? İnsanın aklı almıyordu cebindeki bir cihazdan dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişiyi arayıp konuşabilmenin mümkün olması çok alışılmadık ve olağan üstü bir durum gibi görünüyordu. Hali hazırda telefonun kendisine apayrı bir teknolojiydi ya. Daha ona alışamamıştık bile. (grahaamm. alo alo aloo. grahamm yat artık gece gece icat çıkarma 🙂 ) Teknolojik bu cihazın tek bir gayesi vardı herhangi bir yere bağlı olmadan dünyanın herhangi bir yerinden herhangi birisiyle sesli ve yazılı iletişim.

Şimdi girişimcilik dünyasında şöyle bir kural var ortaya koyduğunuz ürün bir sorunu çözmeli. Eğer ürününüz bir sorunu çözüyorsa değer kazanması gelişmesi ve büyümesi mümkündür. Ürününüz her ne kadar iyi olsada bir sorunu çözmüyorsa ne yazıkki yaşaması çok uzun sürmeyecektir. İşte mobil teknolojilerin hızla gelişmesinin temel nedenlerinden biriside bir çok sorunu çözüyor olmaları onları hayatımızın her alanında hissetmemize neden oluyor.

Mobil teknolojilerin bu kadar gelişmesinin bir diğer temel nedeni yukarıda demiştik ki cep telefonları 2000’li yıllarda sadece sesli ve yazılı iletişim araçlarıydı. Bu kadar yaygınlaşmalarının nedeni iletişim ihtiyacı sorununu çözüyor olmalarıydı. Peki iletişim ihtiyacını çözen telefonların dahada yaygınlaşmasının nedeni ise günümüzde cep telefonları sadece iletişim ihtiyacını değil, eğlence, fotoğraf,video, görsel iletişim, internete bağlanma, bilgiye ulaşma, kendini ifade etme, sanal bir sosyalleşme aracı (Bu arada bu  konuyla ilgili Tuvalette Sosyalleşiyoruz yazımızıda kesinlikle okumalısınız. ), saat tarih gibi bilgilere ulaşma, çalışma hayatını planlama gibi daha pek çok sayacağımız bir çok sorunu ortadan kaldırıyor olmaları mobil teknolojileri bizler için vazgeçilmez hale getirmiştir.

2000’li yıllarda Öss’ye girenler iyi hatırlar. Önce sınav ücretini vakıfbanka yatırıp sonra öss bürosuna gidip işlemleri tamamlayacaksınız. Çok basit duruyor dimi parayı yatır büroda işi bitir. İyi tamamda önünde 250 kişilik sıra varsa bu basit iki işlemi yapman hiç de kolay değildi. Şimdi oturduğun hatta yattığın yataktan kalkmadan mobil bankacılıktan ödemeni yap web’den öss işlemlerini bitir. hepi topu 2 dakika’da tüm işlemlerin bitiyor. Önceden bunları bilgisayar başından yapıyorduk şimdi o dönemde kapanıyor yavaş yavaş. Kişisel bilgisayar satışları hızla düşüyor bunun yerine mobil cihazların satışı gün geçtikçe artıyor.

Bankada sıra beklemek, resmi daireden evrak çıkarmak, sosyal hizmet dökümünü almak, ptt kuyruğuna girmek, faturaları yatırmak, kirayı ödemek gibi hayatımızın günlük yaşamımızın en temel sorunlara çözüm sunan ve hayatımızı kolaylaştıran mobil teknolojilerin önünün alınamayacağı, önümüzdeki yıllarda bu teknolojilerin çok daha gelişeceği aşikar.

Burada en temel sorun şu, hayatımızda bize bir çok sorunu çözen ve sevdiklerimize vakit ayırmamızı sağlayan mobil teknolojilerin bağımlısı olan bizler sevdiğimiz insanlara, eşe dosta komşuya ayırmamız gereken vakti yine hayatımızı kolaylaştıran o mobil teknolojilere ayırmamız çok saçma değil mi? Onca sorunu çözüp bize zaman kazandıran mobil teknolojiler o zamanı kendisi için çalıyormuş meğer. Yani sen banka kuyruğunda bekleme kardeşim, face’de oyunlarda vakit geçir ben bunun için varım diyor cep telefonlarımız. Bilmem banka kuyruğunda tanıştığın ali veli yok artık onun yerine, sanal arkadaşların dolmuş.

Sevdiklerine ayırmamız gereken vakti mobil teknolojilerle harcamamız biraz garip değil mi ? Bırak kardeşim komşuya gidip ne çayı içecem faceden bi dürtem yeter, çayı nasılsa içeriz demek düştü bize demekki. Ehh napalım zaman böyle. Eşimize dostumuza günlük koşuşturmadan, banka kuyruklarından, fatura ödemelerinden zaman bulamayan bizler, mobil teknolojiler sayesinde elde ettiğimiz o zamanı  yine mobil dünyaya harcayarak bambaşka bir yaşam sürer olduk. Gelin görünki ömür geçiyor ve ne yazık ki öldüğümüzde öldüm diye bildirim atamayacağız ve cenazemize paylaştıklarımızı beğenenler gelmeyecek. İşte biz insanları merdiven olarak kullanan mobil teknolojiler yükseliyor yükselmesine de, insanlık her geçen gün alçalıyor sanırım.  Sağlıcakla kalın…

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu