Çanta ve Filtreler

ND Filtre Ne İşe Yarar ?

Fotoğrafçıların en büyük derdi her zaman ışık olmuştur. Bazen az ışığın bazen de fazla ışığın her daim fotoğrafçıları yorduğu aşikardır. İstenilen fotoğrafları çekebilmek için doğru ışığı yakalamak çok önemlidir. Doğru ışığı yakalamak için doğru zamanlama, doğru açı, doğru diyafram ayarı, doğru enstantane ayarı, tripod kullanımı gibi bir çok etken önem arz eder. Bu değerleri doğru ayarlamak bir yana fotoğraflarımız da parlamaları engellemek, doğru renkleri elde etmek yada fotoğraflarımız da farklı etkiler oluşturmak için filtreler imdadımıza yetişir. İşte ND (Neutral Density) yani Doğal Yoğunluk Filtresi de bunlardan birisidir.

nd-filtre-3

Peki nedir bu ND filtre ne işe yarar. Basitçe hepimizin güneşli günlerde kullandığı güneş gözlüğü ne ise, ne işe yarıyorsa ND filtrede o işe yarar.  Çok değerli objektiflerimizin önüne taktığımız ND filtreler, zaman zaman kurtarıcımız zaman zamanda başımızın belası olan ışık yoğunluğunu azaltıp, ışığın algılayıcı üzerine dengeli bir şekilde düşmesini sağlar. ND filtre ile dengelenen ışık sayesinde fotoğraf karemizde çok fazla ışık alan yani parlayan alanlardaki detayları da karemize aktarmamızı sağlar.

nd-filtre-7

ND filtreleri özellikle uzun pozlama yaparken ve net alan derinliğini düşürmek istediğimiz açık diyafram değeri gereken çekimlerde kullanırız. Özellikle güneşli günlerde ışık yoğunluğu yüksektir. Işığın yoğunluğunun yüksek olduğu zamanlarda uzun pozlama yapmak istediğimizde istediğimiz sonuçları elde edebilmek için ND filtre kullanmak durumunda kalırız. Yüksek F değerleri yani kısık diyafram ayarıyla birlikte ND filtre kullanarak uzun pozlamalar yapabilir kadife gibi şelaleler çekebiliriz.

nd-filtre-6

Bununla birlikte arka planı öldürmek istediğimiz fotoğraflarda diyaframı değerini düşürerek yani diyaframı açarak net alan derinliğini düşürürüz. Net alan derinliğini düşürdüğümüz bu çekimlerde diyaframı çok açmak durumunda kalırsak ışık yoğunluğu fazla olacaktır. İşte bu ışık yoğunluğunu dengelemek için yine ND filtreler kullanırız.

ND filtreler temel olarak koyuluk derecelerine göre farklılık arz ederler. Bunlara bakacak olursak 2x yani (bir stop), 4x (iki stop), 8x (üç stop), 64x (altı stop), 1024x (on stop) olarak çeşitli ND filtreler vardır. Örneğin Fotoğraf makinemizin enstantane değerinin 1/250 olduğunu varsayalım. Fotoğraf makinemizin hiç ayarını değişmeden 4x filtre takarsek enstantane değerimiz 1/250 den 1/30 değerine düşecektir. Diğer filtreler için de aynı örnekleme yapılabilir.

gunduz-uzun-pozlama-nasil-yapilir

Özellikle şelale fotoğrafları çekerken ND filtrenin şart olduğunu unutmayalım. Unutmayın ki iyi bir fotoğrafçı olabilmek için fotoğraflarımız da ışık yoğunluğunu iyi ayarlamamız gerekir.

Işığınız bol olsun.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu