Fotoğrafçılık

Neden Siyah Beyaz Fotoğraf ?

Neden siyah beyaz fotoğraf sorusuna verilecek cevap elbette çok. Nihayetinde fotoğraf bir sanat ve fotoğraf sanatında isteyen istediği şekilde renkte fotoğraf çekebilir. Her ne kadar fotoğrafçıya kalmış bir durum olsa da siyah beyaz fotoğraflar farklı duyguları uyandırmak, olayları dramatize etmek, fotoğrafta bir zaman duygusu oluşturmak, konuyu daha etkin ortaya koymak,  geçmişe olan özlem, nostaljik fotoğraflar elde etmek  gibi nedenlerle siyah beyaz fotoğraflara, fotoğrafçıların yöneldiğini görmekteyiz.

Gelişen teknolojiyle beraber gerek fotoğraf makinezdeki basit bir ayarla gerekse fotoğrafı çektikten sonra bilgisayarınızda fotoğrafı siyah beyaz yapmak oldukça kolay. İyi tamam güzelde fotoğraftan az çok anlayan bilir ki fotoğraf kolay iş değil. Özellikle güneşin etkin olduğu zamanlarda siyah beyaz çekmek hiç kolay değildir. Özellikle siyah beyaz fotoğraf çekerken gölgelere dikkat edilmeli ve konu olabildiğince sadeleştirilmelidir.  Siyah beyaz fotoğraf çekerken bin düşünüp bin çekmek gerekir.  Gerek ışık, gerek konu, gerek olay siyah beyaz fotoğraf çekmeye uygunsa o zaman siyah beyaz tercih edilmelidir. Özetle siyah beyaz fotoğrafa bakan kişi bu fotoğraf neden siyah beyaz çekilmiş? sorusuna bir cevap bulmalıdır.

neden-siyah-beyaz-fotograf-7

Renkli fotoğraflarda bir çok etkinin ortadan kaybolduğunu bilmeliyiz. Bunlardan bir taneside fotoğraflarda yer alan dokudur. Fotoğrafta renklerin ortadan kalkmasıyla dokular daha ayırt edici oluyor. Bazen renkler fotoğraftaki dokuları görmemizi engelliyor. İşte bu tür durumlarda siyah beyaz fotoğraf tercih edilmelidir.

neden-siyah-beyaz-fotograf-5

Siyah beyaz fotoğrafın temelini oluşturan ışık fotoğrafa her anlamda hakim bir yapıya sahiptir. Fotoğrafta Işığı her anlamda iyi kullanılması gerektiği aşikardır. Siyah beyaz fotoğrafta ise renkler olmadığından ışığın ayrı bir önemi vardır. Işığı daha etkili kullanmak istediğimizde ve ışığın etkisini fotoğrafa daha çok yansıtmak istediğimizde siyah beyaz fotoğraf tercih edilmelidir.

neden-siyah-beyaz-fotograf

Fotoğraflarımızda renkler çıktığında fotoğrafın sadeleştiğini, durgunlaştığını etkisinin daha çok arttığını görmekteyiz. Özellikle fotoğraf karelerimizde yer alan öğelerin şekilleri siyah beyaz fotoğraflarda daha etkin bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Fotoğrafımızdaki öğelerin şekillerini daha belirgin olarak ortaya koymak istediğimizde siyah beyaz fotoğrafın daha etkili olduğunu görmekteyiz.

neden-siyah-beyaz-fotograf-2

Renksiz fotoğraflarımızda yani siyah beyaz fotoğraflarda renk kontrasttır. Özellikle öğelerin öznesini ön plana çıkarmak istediğimizde kontrastı etkili bir biçimde kullanabiliriz.

neden-siyah-beyaz-fotograf-3

Fotoğlarımızda ince desenlerin etkisini ortadan kaldıran renktir. Renk ortadan kaltığında desenlerin daha iyi ortaya çıktığını görmekteyiz. Farklı desen fotoğraflar elde etmek istediğimizde siyah beyaz fotoğraf bazen çok daha etkilidir.

Işığınız bol olsun.

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu