Fotoğraf MakineleriNikon

Nikon Coolpix P900 İncelemesi

Nikon, Coolpix serisine 83 kat optik yakınlaştırma yapan Nikon Coolpix  P900’ü ekledi. Yeni teknolojik özelliklere donatılan P900 SLR-Benzeri fotoğraf makineleri arasındaki yerini almış oldu. Bu yazımızda bir nebzede olsa P900’ü yakından tanımaya çalışacağız.

 1Nikon Coolpix P900 Temel Özellikleri 

83x Optik yakınlaştırma ile göz dolduran Nikon P900, 16mp çözünürlüğü ve bünyesinde barındırdığı teknolojik yenilikler ile ön plana çıkıyor. Bununla birlikte 4.3-357mm odak mesafesine ve f2,8–6,5 diyafram açıklığı sunan Nikon P900 5,0 duraklamalı ve çift algılamalı VR özelliği sayesinde daha iyi titreşim  azaltma sağlayarak daha net fotoğraflar elde etmemize olanak tanıyor.  Hızlı Otofokus yapabilmesi  ve çekim süresinin azaltılması da bizlere daha hızlı çekim yapma imkanı veriyor.

nikon-coolpix-P900-1-1

Değişken açılı (3 İnç) LCD ekranı ile daha kolay Full hd (1080/60p) video çekim imkanı sağlayan Nikon Coolpix P900 dahili wi-fi ve özellikle NFC desteği ile bizleri şaşırtmayı başarıyor.  Özellikle Cep Telefonlarında kullanılmaya başlanan NFC desteğini Fotoğraf makinelerinde de görmemiz oldukça sevindirici. Kısaca NFC desteği şu; yakın mesafeden (Maximum 10Cm ) uyumlu makineler arasında veri akımı sağlıyor. Peki, wi-fi den farkı ne. Daha güvenilir ve daha düşük güç tüketiyor. NFC kullanım alanına örnek verirsek hani kredi kartlarında dııııttt ödeme sistemi var ya işte bu teknoloji alt yapısına sahip.   Ayrıca Nikon P900 de dahili GPS olduğunu ve oldukça hassas yer belirlediğini belirtelim.

2- Nikon Coolpix P900 Gövde ve Tasarım

 nikon-coolpix-P900-1-2

Evet değerli fotoğraf severler Nikon Coolpix P900’ün detaylı özelliklerine geçmeden önce Gövde  yapısına şöyle bir göz gezdirelim.

nikon-coolpix-P900-2

Nikon Coolpix P900 Gövde yapısına baktığımızda üzerinde bulunan 4.3-357mm lens yüzünden emsallerine göre biraz daha büyük bir gövde yapısına sahip.  Elbette 83x yakınlaştırma istiyorsak bu durum kaçınılmaz. Flaş, gövde  ve objektifin üzerine yerleştirilmiş. Lens kontrol düğmelerini hemen Lensin sol köşesinde görmemiz mümkün. Lens mi objektif mi diye sormayın aslında objektif demek daha doğru bir kullanım ama Fotoğraf makinesi incelemesinde lens deyince 6 aylık kontakt lensleri kastetmeyeceğimizi bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ha lens Ha Objektif 🙂

nikon-coolpix-P900-3

Nikon Coolpix P900 Üst yüzüne baktığımızda deklanşörü, Mod kadranını, Fn düğmesini açma kapama düğmesini, kontrol düğmesini, yine yakınlaştırma düğmesini, hemen flaşın üzerinde ise dahili mikrofon ve  Gps bağlantısını görmemiz mümkün. Umalım bu stereo dahili mikrofon, odaklama yaparken sesi içeri almıyordur. Özellikle video çekimlerinde bu oldukça önem arz ediyor. Gerçi Nikon’un bu ürün için halihazırda   bu yıl çıkardığı harici bir mikrofon (ME-W1 kablosuz mikrofonu) var.

nikon-coolpix-P900-4

Burada benim için en önemli olan Fn düğmesi. Bildiğiniz üzere Nikon, D5100 serisinde Fn düğmesini ön sol kısımda lensin bağlantı yerinin yanına koymuştu. Özellikle ön solda olan bu Fn düğmesinin kullanımı çok zordu. Fn düğmesi bizim için neden önemli.  Nikon D5100 kullandığım için oradan örnek vereyim. Nikon 5100 serisinde İSO düğmesi yok. Yani menüden giriş yapıp ayarlamak durumundasınız. İşte Fn düğmesinin özelliği istenilen bir menü tuşunu bu Fn düğmesine atayabiliyor olmamız çok önemli. İso’yu her ne kadar çok fazla kurcalamıyor olsak ta bir İso düğmesinin varlığı gerçekten güzel oluyor. Nikon P900 de ise sanırım bu düşünülerek Fn düğmesi hemen Mod kadranın yanına konularak  kullanışlı hale getirilmiş.  Son bir şey ekleyeyim üstten baktığımız kadarıyla başparmak ve işaret parmağıyla kontrollere ulaşmamız mümkün. Elbette ergonomi noktasında Canonu takdir etmemek mümkün değil. Ancak unutmayalım ki bu kullanım alışkanlığıyla ilgili. Ben hem Nikon Hem Canon kullanıcısı olarak Nikonun kullanımı bana daha rahat geliyor. Neyse bu konu çok uzun bir konu olan Canun mu Nikon mu ? sorusuna doğru gidiyor ki önü alınamaz. Ancak şunu da söyleyerek bu konuyu kapatayım Canon candır Nikon Canan. Ne candan geçilir ne canandan diyerek sizleri dipsiz bir tartışma konusunun dibine doğru itiyor ve sizi o tartışma kuyusunun dibinde bırakıyorum.  Neyse konumuza göre dönelim 🙂

Gelelim arka panele;

nikon-coolpix-P900-5 nikon-coolpix-P900-5-1

Evet değerli fotoğraf severler Nikon Coolpix P900 arka panele baktığımızda karşımıza tipik Nikon D5000 serisinin tuş yerleşimi geliyor. Bildiğiniz üzere Nikon D5100 de LCD panel farklı açılarda açılabiliyor. LCD panel çözünürlüğü Nikon D5100 ile aynı ancak Nikon Coolpix P900 de  TFT LCD ekran var. Nikon D5100 de ise LCD ekran var. Aralarında ne fark var. Sizin için araştırıp öğrenip yazıyorum. TFT LCD panellerde kullanılan bir Likit Kristal Teknolojisidir. TFT ekranla LCD ekran farklı şeyler değildir. TFT  geliştirilmiş bir LCD teknolojisidir. Peki fark nedir TFT’ler de kullanılan Likit Kristaller daha canlı renkler ve parlaklık sağlamaktadır diyebiliriz.  Neyse P900 de kullanılan 3 İnç TFT LCD ekran 921k çözünürlüğe sahip.  Şimdi merak edersiniz onu da yazayım. Nikon D5100 de 921k çözünürlüğe sahip.

 nikon-coolpix-P900-6

Dikkat ederseniz değişken açılı fotoğraf makinelerinde tuşlar azaltılmış ve sağ tarafa kaydırılmış oluyor.  Bu durum ergonomiyi oldukça olumsuz etkiliyor. Sağ başparmağa oldukça çok iş düşüyor ve her düğmeye başparmak ulaşamıyor. Ulaşamadığımızda da mevcut pozisyonumuzu bozup ayarlama yapmak zorunda kalıyoruz. Nikon D5100 kullanırken oldukça çok başıma geldiğinden bazı durumlarda mevcut pozisyonunumu bozmak aşırı sinir bozucu olabiliyor.  Bu tür makinelerde hemen hemen tüm ayarlar sağ el tarafından yapılmak durumunda. Elbette alışınca bir nebzede olsa bu sorun teşkil etmiyor.

nikond5100-canon70d-nikonp900

Dikkat ederseniz Nikon P900 de Canon da arka panelde kullanılan çevrilen ayar düğmesi P900 de kendine yer bulmuş. Nikonlar da genelde bu düğme dönen bir yapıya sahip değil. Elbette Dslr fotoğraf makineleriyle kıyaslamak doğru değil ama gayet kullanışlı olduğunu söylemek mümkün.

nikon-coolpix-P900-7

Arka panelimize de baktıktan sonra ön ve yan kısımlara bir göz gezdirelim. Önden görünüşte bu şekilde arkadaşlar söylenecek çok bir şey yok. Bir DSLR havası var.

nikon-coolpix-P900-8

Nikon D5100 ile Nikon Coolpix P900’ü yan yana koymadan edemedim arkadaşlar. İnsan ister istemez bir kıyaslama ihtiyacı hissediyor. Oh be bunu da koydum sonunda. Çizdiğim çizgilerden gövde yapıları az çok kendini belli ediyor.

nikon-coolpix-P900-10

Burada da Nikon P900’ün el tutuşunu görüyoruz. Gördüğünüz üzere güzel bir kavrama mevcut. Ancak daha öncede söylediğim gibi her ne kadar güzel kavrama sağlasa da değişken açılı LCD panel yüzünden arka paneldeki tüm düğmelerin sağ tarafa yerleştirilmesi nedeniyle tutuşumuzu bazı durumlarda bozmak zorunda kalıyoruz.

nikon-coolpix-P900-9

Nikon Coolpix P900 sağ kısma baktığımızda HDMI ve USB bağlantıları görmemiz mümkün. HDMI ile ses ve görüntü aktarabiliyoruz. USB bağlantısıyla da veri aktarımı mümkün.

 nikon-coolpix-P900-11

Nikon P900 de sol tarafa baktığımızda ise yine zoom ayarını ve wi-fi bölümünü görmekteyiz.

nikon-coolpix-P900-5-5

Nikon Coolpix P900 alt kısma baktığımızda Pil ve Kart yuvasını görmekteyiz.  Pil ve Kart yuvası aynı alana yerleştirilmiş. Buradaki durum şu. Makinenizin kartı dolduğunda tripoda bağlıysa sökmek durumundasınız. Üst düzey modellerde kart yuvaları genelde yan kısma yerleştiriliyor.

3-Nikon Coolpix P900 Özellikleri

 

                Değerli fotoğraf severler kısaca fikir vermesi açısından Nikon P900 tanıtım filmine bir göz gezdirip asıl meselemize gelelim. Nedir peki asıl mesele elbette makinenin Teknik Özellikleri. Altta videomuz buyurun.

                Az çok, çok az, uzun kısa, ince kalın , siyah beyaz bize bu video fikir verdi diyelim 🙂 Nasıl bir fikir verdi. Şöyle hayal ettim elimde bir tane Nikon D810A ve 4.3-357mm lens. Nasıl olurdu acaba? Saçmalamayın hocam dediğinizi duyar gibiyim. 10 yıl önce cebinizdeki 4g internet evdeki internetten hızlı olacağını söyleselerdi eminim aynı tepkiyi verirdiniz. (Bir alt yazı geçelim hemen Gelen haberlere göre Pentax kullanıcıları seviniyormuş? Niye Pentax FF makine geliyor diye. Fiyatını da yazayım da rahatlayayım 2 bin Euro olan Pentax FF 2015 4. Çeyrekte satışa sunulacak. Tamam merakınızı gidereyim Pentax’ın FF makinesi yoktu. Orta format makineleri vardı. Pentax K10’da ki sensör boyutu APS-C sensör yani 23.5 x 15.7 mm CCD sensör kullanıyor. Son not; konu amma dağıldı ama şu an 2. El Pentax almanın tam zamanı:) )

Nikon Coolpix P900 Ultra Zoom

nikon-coolpix-P900-13

Gel gelelim Nikon Coolpix P900’ün 83 kat yakınlaştırma olayına. Nikon Coolpix P900 83x optik yakınlaştırma sağlıyor. Peki bunu nasıl sağlıyor durum nedir ne değildir bir göz gezdirelim.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=JuC5JejmMmI

 

 nikon-coolpix-P900-1-2

Şimdi arkadaşlar Nikon Coolpix P900’de 4.3-357mm’lik sabit bir lens bulunuyor. Şimdi burada biraz teknik detaylara girmek durumundayız. Şöyle ki zoom kavramını azda olsa açıklayalım. Fotoğraf makinelerindeki zoom yani yakınlaştırma tamamıyla objektif yani lenslere bağlıdır. Bu yakınlaştırma nasıl sağlanır diye bakalım.

nikon-coolpix-P900-15

Şimdi bunu P900den örnekleyerek açıklayayım. P900’ün lensinin odak uzaklığı 4.3-357mm. Peki zoom Değerimiz ne 83x. Peki bu 83x yakınlaştırma nereden geliyor. Fotoğraf makinelerindeki zoom kavramı lensin en geniş açısıyla en dar açısı arasındaki orandır. Bizim buradaki en geniş açımız nedir 4.3 mm bizim en geniş açımızdır. En dar açımız nedir 357mm de bizim en dar açımızdır. Pekin bunlar arasındaki fark nedir. 357/4.3mm. Yani en dar açıyı en geniş açıya böldüğümüzde bu aradaki farkı buluruz. Bu fark da bize zoom yani yakınlaştırma değerimizi verir. Bölelim bakalım kaç çıkacak. 357/4.3=83.02 yani 83. İşte bu  sayı bizim yakınlaştırma değerimiz 83x.

 nikon-coolpix-P900-12

Şimdi diyeceksiniz ki hocam 24-2000mm nereden çıktı. Üretici sayfasında Odak uzaklığı 4,3 ile 357 mm arası (35 mm [135] formatındaki 24-2000 mm objektifle eşdeğer görüş açısı) olarak yazılmış. Bunun anlamına bakalım aslında bir çok fotoğrafçı bunu bilir. Bu değer Krop faktör farkından kaynaklanır.

 nikon-coolpix-P900-15

Krop faktör özetle şu demektir. Bildiğiniz üzere bilgisayar işlemcileri ve sensör üretimleri çok pahalıdır. İşte üreticiler Fotoğraf makinelerinin fiyatını düşürmek için üretilen Tam kare yani Full Frame makinelerde kullanılan sensörleri kırparak (bir plakadan daha fazla sensör elde etmek amacıyla) daha düşük maliyetli fotoğraf makineleri üretirler. İşte bu kırpılma katsayısına Krop faktör adı verilir.

nikon-coolpix-P900-16

Nikon P900’ün Krop faktörü 5,62 dir. Yani bu tam kare bir makinenin sensörünün 5,62 oranında kırpılmasıyla bizim sensörümüz elde edilmiş demektir. Yani bizim sensörümüz tam kare bir sensörden 5.62 kat daha küçük. Peki mevcut lensimizden gelen görüntü normal sensörden 5.62 oranında düşük bir sensöre düştüğünde ne oluyor. İşte daha dar bir açıdan görüntü elde ettiğimiz için bir yakınlaşma oluşuyor. Özetle bu kadar arkadaşlar çok derin ve kafa karıştırıcı bir konu. Önemli olan Krop faktörün ne olduğunu bilmeniz ve lensinizin ve makinenizin Krop faktörünü öğrenmeniz.

nikon-coolpix-P900-17

Nikon P900 de Krop faktör 5,62. Peki bu 5,62 bize ne sağlayacak yakınlaştırma sağlayacak ne kadar yakınlaştırma sağlayacak. Hemen mm değerlerimizi hatırlayalım. Lensimiz 4.3-357 mm idi. Hemen crop faktörümüzle çarpalım. Ne yaptı 4,3×5,62=24,166mm 357×5,62=2006mm işte. 24-2000mm denmesinin nedeni bu Krop faktörden kaynaklanıyor arkadaşlar. Burada ışık kaybı, açı kaybı ve özellikle kalite kaybı yaşadığımızı unutmayalım arkadaşlar. Yani Krop Faktörümüz 1 ise o kadar kaliteli fotoğraflar elde ederiz. Ancak Uzak çekimler yapacaksak ve uzaktan yapacağımız çekimlerde kalite kaybından öte çekeceğimiz fotoğraflar önemliyse Krop faktörün önemi ortaya çıkar. Örneğin kuş fotoğrafçıları Krop faktör fotoğraf makinesi kullanırlar. Ama şu varki ne kadar az Krop faktörü varsa o kadar az kalite kaybı yaşanır. Genelde Canon 1.6 Nikon 1.5 kırpma faktörüne sahip makineler kullanılır. Bu makinelere DX makineler adı verilir. Fx makineler ise tam kare yani sensörü kırpılmamış makinelerdir.

Nikon Coolpix P900 Titreşim Önleme

nikon-coolpix-P900-18

Etkili bir titreşim önleme sistemine sahip olan Nikon P900 geliştirilmiş çift algılamalı Optik Titreşim azaltma özelliği sayesinde yakınlaştırma yapılarak yapılan çekimlerde daha net kareler elde etmemizi sağlıyor. Elbette ki uygun ışık koşullarında. Çünkü yakınlaştırma yaptığımız her durum için ışık kaybı yaşayacağımızdan düşük ışık koşullarında titreşim önlemem bizleri bir yere kadar kurtaracağını unutmayalım.  Geliştirilen titreşim önleme sistemi hem objektiften hem de görüntü sensöründen hareket vektör bilgisi alıp titreşim emilimini daha iyi hesaplıyor ve bizlere daha net fotoğraflar sunmayı amaçlıyor.

nikon-coolpix-P900-19

Dahili GPS, Wi-fi ve NFC desteği sunan Nikon  P900 bir çok profesyonel makinede bulunmayan teknolojik özellikleri bünyesine katmış. Gönül istiyor ki bu teknolojik gelişimlerin hepsini DSLR makinelerde görebilelim. Elbette bir çok yeni DSLR makinede bu özellikler var. Daha hızlı Af ve azaltılmış çekim süresi ile de anı yakalama imkanı tanıyor.

4- Nikon Coolpix P900 Teknik Özellikleri

Tür Kompakt dijital fotoğraf makinesi
Etkin piksel sayısı 16,0 milyon (Görüntü işleme, etkin piksel sayısını azaltabilir.)
Görüntü sensörü 1/2,3 inç CMOS tipi, Toplam piksel sayısı: Yaklaşık 16,76 milyon
Objektif 83x optik zoom’lu NIKKOR objektif
Odak uzaklığı 4,3 ile 357 mm arası (35 mm [135] formatındaki 24-2000 mm objektifle eşdeğer görüş açısı)
f/-sayısı f/2,8 ile 6,5 arası
Objektif yapısı 12 grupta 16 eleman (5 ED objektif elemanı ve  süper ED objektif elemanı)
Büyütme 4x’e kadar (35 mm [135] formatındaki yaklaşık 8000 mm objektifle eşdeğer görüş açısı)
Titreşim Azaltma Objektif kaydırma özellikli VR (durağan görüntüler), Objektif kaydırma ve elektronik VR (filmler)
Otomatik netleme Kontrast ölçümlü AF
Odak aralığı [W]: Yaklaşık 50 cm (1 ft 8 inç) ile sonsuz arası, [T]: Yaklaşık 5,0 m (16 ft 5 inç) ile sonsuz arası, Makro yakın çekim modu: Yaklaşık 1 cm (0,4 inç) ile sonsuz arası (geniş açılı pozisyon), (Yapılan tüm ölçümler objektifin ön yüzeyinin merkezinden hesaplanmıştır)
AF alan modu Hedef bulan AF, yüz önceliği, manuel (nokta), manuel (normal), manuel (geniş), konuyu izleme
Vizör Elektronik vizör 0,5 cm (0,2 inç) Dioptri ayarı işlevine (-3 ila +1 m-¹) sahip, yaklaşık 921 k-noktalı LCD
Çerçeve alanı Yaklaşık %100 yatay ve dikey (resmin kendisiyle kıyaslandığında)
Çerçeve alanı (izleme modu) Yaklaşık %100 yatay ve dikey (resmin kendisiyle kıyaslandığında)
Ekran 7,5 cm (3 inç) diyagonal, Yaklaşık 921 k-nokta, (RGBW), geniş resim açılı, yansıma önleyici kaplamalı TFT LCD ekran ve 6 kademeli parlaklık ayarı, değişken açılı TFT LCD
Depolama – Medya SD, SDHC, SDXC
Dosya sistemi DCF ve Exif 2.3 ile uyumludur
Depolama – Dosya biçimi Durağan görüntüler: JPEG, Filmler: MOV (Video: H.264/MPEG-4 AVC, Ses: LPCM stereo)
Resim boyutu (piksel) 16 M 4608 x 3456, 8 M 3264 x 2448, 4 M 2272 x 1704, 2 M 1600 x 1200, VGA 640×480, 16:9 12 M 4608 x 2592, 16:9 2 M 1920 x 1080, 3:2 14 M 4608 x 3072, 1:1 12 M 3456 x 3456
ISO duyarlılığı ISO 100 ila 1600, ISO 3200, 6400 (P, S, A veya M moduyla birlikte kullanılabilir) Hi 1 (ISO 12.800’e eşdeğerdir) (özel efektler modunda Yüksek ISO monokrom ayarında kullanılabilir)
Pozlama ölçümü Matris, merkez ağırlıklı, nokta
Pozlama kontrolü Değişken programa sahip programlanmış otomatik pozlama, enstantane öncelikli otomatik, diyafram öncelikli otomatik, manuel, pozlama basamaklama, pozlama telafisi (1/3 EV’lik adımlarla -2,0 EV ila +2,0 EV)
Deklanşör tipi Mekanik ve CMOS elektronik deklanşör
Enstantene hızı 1/4000 ila 1 saniye, 1/4000 ila 15 saniye (M modunda ISO duyarlılığı 100 olarak ayarlandığında)
Otomatik zamanlama 10 saniye veya 2 saniye seçilebilir
Diyafram Elektronik olarak kontrol edilen 6 bıçaklı iris diyafram
Diyafram aralığı 1/3 EV’lik 10 adım (W) (A, M modu)
Dahili Flaş Var
Flaş aralığı (yaklaşık) [W]: Yaklaşık 0,5 ila 11,5 m (1 ft 8 inç ila 37 ft), [T]: Yaklaşık 5,0 ila 7,0 m (16 ft 5 inç ila 22 ft)
Flaş kontrolü Kılavuz ışıklı TTL otomatik flaş
Pozlama telafisi -2 ile +2 EV aralığında 1/3 EV’lik adımlarla
USB Mikro-USB konnektörü (UC-E21’den başka bir USB kablosu kullanmayın.), Yüksek Hızlı USB Direct Print’i (PictBridge) destekler
HDMI çıkışı HDMI mikro konektörü (D Tipi)
Wi-Fi (Kablosuz LAN) standartları IEEE 802.11b/g/n (standart kablosuz LAN protokolü)
Wi-Fi (Kablosuz LAN) çalışma frekansı 2412 ila 2462 MHz (1 ile 11 kanalları arası)
Wi-Fi (Kablosuz LAN) aralığı (görüş hattı) Yaklaşık 10 m (10 yd)
Wi-Fi (Kablosuz LAN) güvenliği Doğrulama: Açık sistem, WPA2-PSK
Wi-Fi (Kablosuz LAN) erişim protokolleri Altyapı
GPS – Konum bilgisi GPS Alma sıklığı: 1575,42 MHz, Jeodezik sistem: WGS 84 GLONASS, Alma sıklığı: 1598,0625 MHz ila 1605,3750 MHz, Jeodezik sistem: WGS 84
Desteklenen diller Arapça, Bengalce, Bulgarca, Çince (Basitleştirilmiş ve Geleneksel), Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hintçe, Macarca, Endonezya dili, İtalyanca, Japonca, Korece, Marathi dili, Norveççe, Farsça, Lehçe, Portekizce (Avrupa ve Brezilya), Rumence, Rusça, Sırpça, İspanyolca, İsveççe, Tamilce, Telugu dili, Tayca, Türkçe, Ukrayna dili, Vietnamca
Güç kaynağı Bir EN-EL23 Şarj Edilebilir Li-ion Pil (birlikte verilir), EH-67A AC Adaptörü (ayrı olarak temin edilir)
Şarj süresi Yaklaşık 3 saat 40 dakika (EH-71P AC Şarj Adaptörü ile ve hiç şarj kalmamışken)
Pil ömrü2 Yaklaşık 360 çekim (EN-EL23 ile)
Film kaydı için gerçek pil ömrü3 Yaklaşık 1 saat 20 dakika (EN-EL23 ile)
Tripod yuvası 1/4 (ISO 1222)
Boyutlar ( GxYxD) Yaklaşık 139,5 x 103,2 x 137,4 mm (5,5 x 4,1 x 5,5 inç) (çıkıntılar hariç)
Ağırlık Yaklaşık 899 g (1 lb 15,8 ons) (pil ve hafıza kartı dahil)
Çalışma ortamı – Sıcaklık 0°C ila 40°C (32°F ila 104°F)
Çalışma ortamı – Nem %85 veya altı (yoğunlaşmasız)
Verilen aksesuarlar Makine Askısı, LC-67 Objektif Kapağı, EN-EL23 Şarj Edilebilir Li-ion Pil, EH-71P AC Şarj Adaptörü4, UC-E21 USB Kablosu

5-Nikon Coolpix P900 Fiyatı

Nikon Coolpix P900’ün Yurt dışı fiyatı 596 dolar. Türkiye’de de  2600 TL fiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı.

6- Sonuç

 

Nikon Coolpix P900 Artı Yönleri

 

 • Bir çok teknolojik yeniliği bünyesinde barındırması.
 • Wi-fi
 • Gps
 • NFC desteği
 • Yüksek optik zoom
 • Başarılı titreşim önleme
 • Hızlı AF

 

Nikon Coolpix P900Eksi Yönleri

 

 • Yüksek zoom değerlerinde başarı ve fotoğraf kalitesini bilmiyoruz. Test edilmesi gerekli.
 • Nispeten büyük gövde.
 • Yüksek Fiyat

                Genel Sonuç

                Bir çok kaynaktan derlediğimiz bilgilerle değerlendirme  fırsatı bulduğumuz Nikon Coolpix P900 fiyatı dışında bizleri oldukça memnun etti diyebiliriz. Elbette burada P900’ü kendi sınıfında kıyaslamak gerekli. DSLR makinelerle bir kıyas kabul edilemez.  Özellikle Dahili Wi-fi, GpS, Full Hd 60p video, değişken açılı TFT LCD ekranı, ergonomisi gayet başarılı.  Bu teknolojik özellikler bünyesinde barındırması ve yüksek zoom değeri nedeniyle   zoom meraklılarına tam hitap eden bir makine diyebiliriz. Işığınız bol olsun. Yeni incelemelerde görüşmek dileğiyle.

[review]

7- Nikon Coolpix P900 Örnek Fotoğraf ve Vidolar

 

https://www.youtube.com/watch?v=nZ7Z1tf3WwI

https://www.youtube.com/watch?v=2nuEK6unw6Y

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

62 Yorum

 1. Çok güzel bir makina ama türkiyeye ne zaman gelir ve fiyat aralığı ne olur..p600 sattım p900 bekliyorum…

  1. üstadım gerçekten nitelikli inceleme olmuş emeğinize sağlık.Yalnız bu sekmente de NİKON un yanında CANON ,SONY,FUJİFİLM inde superzoom olarak adlandırılan makineleri var.Benim çok öyle DSLR makineye ihtiyacım yok profosyonel olarak değil amatör olarak uğraşacağım içim bu makinelerle ilgileniyorum.Kuştur,dağdır,ağaçtır,manzaradır gibi fotoğraflar çekeceğim.Bu işin bir uzmanı olarak bana NİKON P900,CANON SX 60HS,SONY HX 400V yimi yada bunların dışında benimde bilmediğim başka makinalarda olabilir siz hangisini tavsiye edersiniz?Saygılarımla cevabınızı bekliyeceğim…

 2. Peki p900 u nerden bulacağım karfo karacasulu neden stoklarında bekletiyor…dağıtım yapmıyor…

  1. Sony HX400V daha hafif, daha ucuz, 20mp, harici mikrofon girişi bulunuyor
   p900 ise time lipse çekim, daha fazla pil ömrü, daha yüksek zoom,

   seçiminizdeki belirleyici özellikler bunlar. bunlara bakarak tercihini yapabilirsinz.

 3. LÜTFEN YARDIM… COOLPİX P900 ÇOK CAZİP AMA CANON SX60 İLE KARŞILAŞTIRIRSAK HANGİSİ DAHA İYİ..ZOOMUN DIŞINDA..

 4. BU GÜN İST. DOĞUBANKTAN ALDIM SONUNDA. P.TESİ ELİMDE…..KARFO GARANTİSİYLE..AMA PİYASADA NEDEN YOK..ZAR ZOR BULDUM..

 5. Almayı düşünenler varsa hiç çekinmeden tavsiye edebilirim…cihazı elinize aldığınızda çok farklı bir makina hissi hemen uyanıveriyor..p600-p610 dan çok farklı… gece çekimlerinde bile bir düzelme var..p600 deki kumlanma hatırı sayılır bir şekilde düzeltilmiş…nemli ve oldukça sıcak bir havada ay çekimleri de yaptım video verdiğim linkte…Diyarbakır Silvanda oturuyorum 50 km uzaklıktaki Batmanı rahatlıkla zoomlayabiliyorum….serin ve açık bir havada video çekersem onuda buraya aktaracağım…yani DSLR mi yoksa bu tür makinalar mı tartışmasına girmeden bu makinanın mükemmel bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. yakın uzak istediğim her şeyi hemde mükemmel bir netlikte çektikten sonra daha ne isteyebilirimki… teknik konulardaki tartışmalarıda üstatlara bırakıyorum..

 6. sadece ve sadece kendi orjinal P900 zoom…başka hiçbir aparat ve tripod kullanmadım…havada biraz nemliydi..görüntüden anlaşılıyor…

 7. tşkler güle güle kullan.ya ben aslında dürbün meraklısıyım ama bundaki yakınlaştırma dürbünde yok galiba.en kral dürbünden daha iyi gösteriyor. 1500 tl ye dürbün almaktansa bunu alayım hem fotorafta çekerim.doğrumudur ferhat kardeş

 8. en iyisi…gece çekimlerini denedim loş ışıkta çektiğim fotolar bile sanki gün ışığında çekilmiş gibi canlı..hatta bir ara şaşırıp flaşmı açık diye baktım ama hayır flaşsız çekmişim bir iki defa dahada karanlıkta çektim..sonuç mükemmel…fotozeynep te var,gap elektronikte var aras foto da var sanırım arayıp sormak lazım ben öyle yaptım….karfo karacasulu yu aradım onlar yönlendirdiler..

 9. İşim gereği Japonyadayım, normalde Nikon D750 almayı düşünüyordum 24-120 lens ile birlikte, bu makine de fena değil gibi geldi ben amatörüm, kendimi geliştirmek istiyorum. Dslr sevdasından vazgeçip işe bu makine ile mi başlasam. Burada p900 ile d750 arasında yaklaşık 4 kat fark var :)) cevabınızı bekliyorum.

 10. DSLR MAKİNELERDE ÇEKİLEN RESİMLERDE 16:9 YOK. NİKON’UN SADECE COMPACK NAKİNELERDE VAR. YANİ P900 MAKİNEDE VAR. BEN SADECE BU YÜZDEN DSLR MAKİNEDEN VAZGEÇTİM

 11. Ben kullanıyorum ve aldığım günden beri dıger bütün makineleri bıraktım bır kenara tutupta binlerce tl para harcayıpta kendinizi kandırmayın p900 harika bir makine

  1. Yeterli ışıkta ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak kuş fotoğrafçılığı için işinizi görmeyecektir. Netleme hızı noktasında sıkıntı yaşarsınız.

 12. Ben aldim deseniz pismanmiyim biraz pişmanlık duydum canon 30 x zoom 100%10 farketmesi beni hayal kirikligina ugratti alanlar iyi incelesin oyle alsi o kadar zomun yaninda pikselde cok onemli

 13. Hocam ben Nikon D7000 kullanıyorum. Body ile birlikte gelen 18-105 mm Lens mevcut. Ama zoom olayına da hastayım. Ama sırf zoom için D900 almak da akıllıca gelmiyor. Resim kalitesinin yeterince iyi olmadığını tahmin ediyorum.
  Onun yerine iyi zoom yapabileceğim bir lens alsam, ne önerirsiniz?

 14. Az önce 500 mm lensleri fiyatlarını inceledim. 500 lira ile 32 bin lira arasında garip rakamlar ile karşılaştım. Nikon için uyumlu olan Sigma 150-500 mm ki onun da fiyatı 3000 lira civarında. Ama zoom konusunda beni tatmin edecek ölçülerde olmayacak anladığım kadarıyla

  1. Dslr modellerde zoom kavramı yok. Çünkü zoom demek kalite kaybı demek. Bunun nedeni ise objektiflerin içindeki mercek elemanları. Tamamı el emeğiyle üretiliyor.o yüzden pahalılar. Mercek elemanlarının hareket ettirilmesiyle zoom yapılabiliyor. Bu hareket aynı zamanda görüntüde kalite kaybına neden oluyor.

 15. pil ömrü ne kadar kac tane foto cekebılırık veya vıdeo kayıt suresı ne
  nikon d90 anım var 2000 uzerı foto cekıyorum pıl o zaman bıtmeye gıdıyor
  p900 de nekadar foto cekılebılır

 16. bu makineyle dugun cekilirmi arkadaslar , yedek pil ve hafiza karti konusunda sikinti yok ama dugun salonu icinde cekim nasil olur acaba bilgi verebilcek olan varsa cok mutlu eder.

   1. peki canon xc10 4k kamera ile cekilebilirmi, sitenizde bu kamerayla ilgili inceleme bulamadim. Yakin zamanda dugun cekimleri icin kamera almayi dusunuyorum onerebileceginiz en iyi kamera hangisidir acaba yardimci olurmusunuz.

    1. Daha önce birkaç kez düğün çekimi yaptım. Tecrübelerim şu yönde oldu. Düğün salonu ve kuaför her ne kadar aydınlatılsada kaliteli fotoğraf çekimi için ne yazıkki ışık yeterli olmuyor. Dslr kullanmama rağmen iyi sonuçlar elde edemedim. Düğündeydi kişiler çok hareketli olacakları için düşük enstantane lerde fotoğraflar bulanık çıkıyor. O yüzden düğün çekimi için bir dslr ve harici bir flaş muhakkak gerekli.

 17. Colpix p 900 bende var arzalandi iki aydır kullanıyorum.makina açılıyor ama çekeceğim nesne veya manzarayı görmüyor

 18. nikon coolpix L340 yada canon powershot Sx510 hs almayı düşünüyorum hangisi daha iyidir bide önereceğiniz 500 lira civarı güzel makine varsa söylermisiniz

 19. Değerli birkarefotoraf bende şuan nx300 var çok iyi iş çıkarıyor size şunu sormak istiyorum acaba nikon p900 nx 300 den daha net yada bununla aynı fotoraflar çekermi ?
  Almanyadan nişanlım gelecek kararsız kaldım bu işlerde amatörüm acaba nikon p900 mü istesem yoksa bunun fiyat aralığında bir dslr mi? p900 ün zoom beni benden alıyor ama alınca pişman olurmuyum acaba en azından nx 300 kadar iyi iş çıkarırmı resim kalitesi netliği açısından. Teşekkürer

 20. merhabalar herkese bende nikon p900 kullanıyorum. Video çekimi yapıyorum da bilgisayardan videoyu izlerken sanki kare kare atlıyor. Böyle Parça Parça çekilmiş gibi. bu konuda bilgisi olan var mı?

 21. Merhaba Hocam,Ben yaban ve dogada video cekmeyi seven biriyim.Örnegin Keklik videolari cekmek icin bana güzel bir zoom kamerasi lazim.Bende Panasonic v520 var.Optik zoom x50 akilli zoom x80 dir.
  Acaba nikon p900 ondan daha iyi bir zoom ve daha klaiteli bir görüntü sunar mi,Fotograf cekmek icinde nikon D5100 kullaniyorum.

 22. Bu makinenin zoom ile ünlendiğini biliyorum fakat bunun yanında portre ve yakın çekimde de tatmin edici düzeyde mi? Sırf lens işine girmemek için p900 düşünüyorum

  1. bir cep telefonundan daha iyi sonuçlar verecektir. Ancak bir dslr kalitesine yaklaşamayacağı aşikar. bunun nedeni algılayıcı boyutunun küçük olması ve objektif mm yüksek olmasındır. Objektif mm yani zoom ne kadar yükselirse kalite kaybı o kadar çok olur. Bu kalite kaybına neden olansa objektif içindeki hareketli merceklerdir diyebiliriz.

 23. zoom anlamında müthiş fakat geri kalan özellikleri açısından oldukça sıradan bir makine, arkadaşımda vardı biraz inceledim. Açıkcası beni pek tatmin etmedi. Profesyonel fotoğraflar çekmek imkansız. Param olsa da almam.

  1. Yazımızda ve yorumlarımızda belirttiğimiz üzere hemfikiriz. Elbette zoom özelliği ihtiyacı için kullanılabilecek bir makine. Çok fazla fotoğraf kalitesi beklemek doğru değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu