Nikon

Nikon D5100 özellikleri

16.2-milyon piksel yüksek çözünürlüklü Nikon DX-format CMOS sensör, üstün görüntü kalitesi ve ton zenginliği sağlayan işlemci ve High Dynamic Range (HDR) özelliği

D5100, üst sınıf bir dijital-SLR makine olan D7000 ile aynı DX-format CMOS sensör ve EXPEED 2 görüntü işlemcisine sahiptir. Bu özellikler mükemmel bir ton zenginliği ile yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilmesini sağlar. Standart ışık hassasiyeti ISO 100 – 6400 ve arttırılmış Hi 2 (ISO 25600 eşdeğeri)hassasiyet seçeneği ile makine hem hızla hareket eden konuların çekiminde hem de akşam saatlerinde kapalı mekanlarda yapılan çekimler gibi loş ışıklı ortamlarda daha iyi sonuçlar verir.

High Dynamic Range (HDR) özelliği, deklanşöre her basıldığında aynı konunun farklı poz değerleriyle iki kare fotoğrafının çekilmesi ve oldukça geniş bir tonal aralıkta tek bir fotoğraf için birleştirilmelerini sağlar. Ters ışıkla aydınlatılmış konularda bile gölge ve parlak alanlarda dahi çok az ya da hiç detay kaybı ile çıplak gözle fark edilecek güzellikte sonuçlar ortaya çıkar.

2. Geniş bir görüş açısı ve arttırılmış izleme kalitesi ile 3-in., yaklaşık 921k-nokta döndürülebilir ekran

D5100’ün izleme kalitesi 3 in., yaklaşık 921k nokta yüksek çözünürlüklü ekran ile arttırılmıştır. Ekranda gösterilebilen renk aralığı sRGB gamıyla eşdeğerdir.

Döndürülebilir ekranın bağlantı noktasının yanda olmasıyla ekranın, makine tripoda bağlandığında, tripoda çarpması ihtimali ortadan kalkar. Döndürülebilir ekran açıldığında yatay olarak 180°, saat yönünde 90°’ye kadar ve 180°’ye kadar saat yönünün tersinde hareket ettirilebilir. Bu kullanıcıya farklı açılardan yüksekten ya da alçaktan çekim imkanı verdiği gibi özportre çalışmaları için de çok kullanışlıdır.

3. Full-HD filmlerin çekimi ve işlenmesinde D-Movie özelliği

D5100, D-Movie özelliği ile üstün video kalitesiyle yüksek çözünürlüklü filmler (1920 x 1080p, 30p) çekilir. Film çekimi sırasında kontrasta bağlı AF kullanılarak otomatik odaklama yapılabilir. Odaklama modu sürekli-servo AF (AF-F) ve AF-alan modu, konu takibi AF olarak seçildiğinde, makine otomatik olarak çerçeve içinde hareket eden konuyu devamlı takip eder. D5100 aynı zamanda film dosyalarının başından ya da sonundan istenmeyen kısımların silinmesi ve film içinde istenen anların JPEG fotoğraflara dönüştürülmesi için makine içinde film işleme özelliğine sahiptir. Stereo Mikrofon ME-1 ile(opsiyoneldir)Stereo sesli çekim yapılabilir. Mod kadranı ile canlı izleme düğmesinin aynı düzlemde olması da kullanım kolaylığı sağlar.

nikon-d5100-modlar

Opsiyonel Stereo Mikrofon ME-1 ile otomatik odaklama sırasında, lens hareketine bağlı oluşan gürültü olmaksızın stereo ses kaydı yapılabilir.

4. Özel Efekt seçeneği olan ilk Nikon digital-SLR makine

D5100 hem fotoğraf hem de film çekiminde kullanılabilecek özel efekt seçeneklerine sahiptir. Kullanıcıların etkilerini görebilmeleri için özel efektler çekimden önce gerçek zamanlı olarak görüntülenir. Kullanıcılar filmlerine özel efektler ekleme zevkini kolayca yaşarlar. Bu mod kullanıcıların kendi tarzlarını ve yaratıcılıklarını ifade edebilmeleri için eklenmiştir.

D5100’ün Özel Efekt modu: Selective Color ve Color Sketch gibi yedi farklı özel efekt sunar.

Dikkat çekici Özel efektler

Selective color

Kullanıcının seçtiği renkleri saklayıp diğerlerini siyah beyaza çevirir. Üç renge kadar seçim yapılabilir.

 

Color sketch

Makine konunun dış hatlarını denetler ve renklendirir. Kullanıcılar renklerin canlılığını ve dış hatların kalınlığını ayarlamak için ekran görüntüsünü kullanabilirler.

Miniature effect

Kullanıcılar odaklanılacak alanla ilgili ayarları dikey/yatay, genişliklik (dar/normal/geniş) yaptıktan sonra geriye kalan alanlar flu görünür.

Night vision

Bu özellik seçildiğinde çok yüksek ISO değerleri kullanılabilir. (ISO 102400 seviyesi eşdeğerine kadar). Bu sayede konu ve kompozisyon ekrandan takip edilirken karanlıkta çekim yapılabilir.

* RAW formatında kayıt mümkün değildir. Yalnız JPEG formatında fotoğraf çekilebilir. (siyah ve beyaz) Yalnız kontrasta bağlı AF kullanılabilir.

Diğer özellikler

Yaklaşık 4fps yüksek hızda çekim1, 100,000 kez denenmiş güvenilir ve uzun ömürlü perde.

Sessiz Deklanşör-Deklanşörün sessiz çalışmasına ihtiyaç duyulan çekim ortamlarında kullanılır. Makinenin önünde ve arkasında yer alan Infrared alıcılar ile uzaktan kontrolle çekim yapılabilir. (opsiyonael ML-L3 kablosuz kontrol).

Makine ayarlarını ortam koşullarına uygun şekilde otomatik olarak belirleyen ve istenen anın güzel fotoğraflarının kolayca çekilmesini sağlayan 16 farklı sahne modu .

Makine içinde HDMI-CEC uyumluluğu ile HDMI bağlantısı kullanılarak yüksek çözünürlüklü bir televizyondan izleme yapılırken fotoğraflar ve videolar izleme sırasında televizyonun uzaktan kumandası ile kontrol edilebilir.

Kamera Tipi Tek lensli refleks dijital kamera
 Etkin Piksel (Megapiksel) 16.2 milyion
 Görüntü Algılayıcı Nikon DX format (23.6 x 15.6 mm) CMOS sensör
 Görüntü Boyutu(piksel) 4,928 x 3,264 [L], 3,696 × 2,448 [M], 2,464 × 1,632 [S]; D-film: 1920 x 1080 / (30fps, 25fps, 24fps), 1280 x 720 / (30fps, 25fps, 24fps), 640 x 424 / (30fps, 25fps)
 Hassaslık 1/3, 1/2 , veya 1 EV basamaklamada ISO 100 – 6400 ,ayrıca HI-0.3, HI-0.5, HI-0.7, HI-1, HI-2 (ISO 25600)
 Depolama Sistemi NEF (12 veya 14-bit kayıpsız sıkıştırma ve sıkıştırıllmış RAW), JPEG (uyumlu); MOV film (H.264/Linear PCM ses ile MPEG-4 AVC sıkıştırma formatı; Harici mikrofon ile Stereo ses)
 Depolama Birimi SD hafıza kart *1 (SDHC ve SDXC uyumlu)
 Çekim Modu 1) Tek kare, 2) Sürekli: 4fps, 3) Zamanlayıcı, 4) Gecikmiş uzaktan kumanda, 5) Hızlı uzaktan kumanda, 6) Ssesiz serbest bırakma, 7) D-Film
 Beyaz Ayarı Otomatik (Ana görüntü sesörü ile TTL ve 420-pixel RGB sensör),Ampul ışığı, Floresan ( 7 tip), Doğrudan gün ışığı, Flaş, Bulutlu, Gölge, Önceden ayarlanmış manuel
 LCD Monitör 3.0 inç, 921,000-nokta, düşük ısılı polislikon TFT LCD, allows up to 170-derece görüş açısı, yatay açılan tipte değişik açılı LCD
 İzleme Fonksiyonu 1) Tam kare, 2) Film izleme, 3) Küçük resim (4/9/72,takvim) izleme, 4) izleme zoom, 5) Zoom sırasında konu takibi, 6) Slayt gösterisi 7) Histogram görüntüleme 8) Parlak noktalar, 9) otomatik resim döndürme, 10) Resim yorumu
 Silme Fonksiyonu Tek resim, Seçilen resimler , Seçilen tarihte çekilen resimler, Tüm resimler (Korunan resimlerin dışındakiler)
 Arayüz USB 2.0 (yüksek hız), Video çıkışı, HDMI çıkışı ( C tipi mini-pin bağlantısı), yeni 10-pin remote terminal, Harici mikrofon için bağlantı
 Görüntü Açısı Yaklaşık 1.5x lens odak uzaklığı
 Vizör Göz seviyesi pentaprizma; dahili diopter ayarı (-1.7 to +0.7m-1)
 Odalama Ekranı B Tipi Parlak görüşlü temiz mat Mark VII ekran
 Vizör Kapsama oranı/Büyütme Yaklaşık 95%/ Yaklaşık 0.78x
 Otofokus TTL faz algılamalı, 11 fokus noktası (1 çapraz sensör) Nikon Multi-CAM 1000 otofokus modülü ile; Algılama aralığı: -1 – +19 EV (20°C/68°F de ISO 100)
 Odak Modu 1) Otofokus (AF): Tek servo AF (AF-S); Sürekli servo AF (AF-C); Otomatik AF-S/AF-C seçim (AF-A), 2) Manuel seçim (MF)11 fokus alanından yapılabilir
 Pozlama Ölçüm Sistemi 1) 3D renk matris ölçüm (G ve D tipi lensler), renk matris ölçüm II (diğer CPU lensler), 2) Merkez ağırlıklı (karenin merkezinde 8 mm’lik dairede %75 oranında ağırlık verilir), 3) Noktasal ölçüm (Seçilen fokus noktasınde 3.5-mm daire merkezinde ölçüm)
 Pozlama Ölçüm Aralığı 1) Matriks veya merkez ağırlıklı ölçüm: 0 – 20 EV 2) Noktasal ölçüm: 2 – 20 EV (ISO 100, f/1.4, 20°C/68°F)
 Pozlama Kontrolü 1) Dijital değişebilir programlar(Otomatik, Otomatik [Flaş kapalı], 2) Sahne ( portre, manzara, yakın çekim, spor, gece portre, çocuk, otomatik (flaş kapalı), gece manzara, parti/iç mekan, plaj/kar, gün batımı, alacakaranlık /sis, evcil hayvan portre, mum ışığı, çiçek, sonbahar renkleri, yiyecek, siluet, fazla ışık, az ışık), 3) Programlanmış otomatik [P], 4) Enstantene öncelikli otomatik [S], 5) Diyafram öncelikli [A], 6) Manuel [M], 7) [Özel efektler modu] Gece görüşü, renk taslağı, minyatür efekt, seçili renkler, silüet, fazla ışık,az ışık.
 Otomatik Poz Basamaklama Pozlama aralığı:1/3 or 1/2 EV basabakta 3 kare
 Perde Otomatik kontrollü dikey perde
 Senkr. Bağlantısı sadece X-bağlantısı; 1/200 s ‘ kadar veya daha yavaş flaş senkronizasyonu
 Flaş Kontrolü 1) i-TTL flash control by 420-segment RGB sensor; i-TTL balanced fill-flash for digital SLR, standard i-TTL flash for digital SLR
 Flaş Senkron Modu 1) Dolgu flaş, 2) Yavaş senk, 3) otomatik yavaş senk., 4) Kırmızı göz azaltma, 5) Kırmızı göz azaltma ile otomatik, 6) Kırmızı göz azaltma ile yavaş senk, 7) Kırmızı göz azaltma ile otomatik yavaş senk, 8) Arka perde senk, 9) Arka perde ile yavaş senk.
 Self-Timer 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1-9 pozlama
 Alan derinliği önizleme düğmesi Hayır
 Uzaktan Kumanda  ML-L3 Kablosuz uzaktan kumanda ile (opsiyonel)
 GPS GP-1 GPS Ünitesi ile (opsiyonel)
 Desteklenen Diller 22 dil: Arapça, Çince (Basit ve Geleneksel), Danimarka dili, Flemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Italyanca, Japanca, Korece, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Tai dili, Türkçe
 Güç Gereksinimi Şarj edilebilirLi-ion EN-EL14 pil1030 mAh, EH-5a AC adaptör (ayrıca temin edilebilir;opsiyonel EP-5A güç bağlantısı grekmektedir.)
 Pil Ömrü Yaklaşık 660 çekim
 Tripot Bağlantısı 1/4 in. (ISO1222)
 Boyutları Yaklaşık 128 x 96.9 x 78.7 mm (5.0 x 3.8 x 3.1 in.)
 Ağırlık (Pil, hafıza kartı ve gövde kılıfı olmadan) Yaklaşık 509 g (1 lb. 2 oz.)
 Dahili Aksesuarlar Şarj edilebilir Li-ion Pil EN-EL14, Şarj cihazı MH-24, A/V kablo EG-CP14, USB kablo UC-E6, Vizör oküler kapağı DK-5, Vizör lastiği DK-20, Askı AN-DC3, Aksesuar kızağı kapağı BS-1, Gövde kapağı BF-1B, ViewNX 2 CD
 Diğer özellikler Expeed 2 Görüntü İşleme Sistemi, D-Film (Full HDkayırt; harici stereo mikrofon girişi; kamera içinde film işleme), Devamlı servo AF (AF-F) film kayıt ,Değişken açılı LCD monitör, özel efekt modu

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba hocam. Ben fotoğraf merakinda yeniyim. Basta kompakt Fujifilm fine pix 55 exr falan baktım ama herkes bu Fujifilmkerden uzak durmami ve nikon veya canon önerdi. Önceki yazılarınızı da okudum bu makineyi öneriyorsunuz. Fakat bu makinenin govdesinde entegre af motoru yok. Haliyle ilerde lens alırken af motorlu lens almak ayrı kulfet. Manuel olarak ayarlamak ayrı bir uğraş. Sizin öneriniz nedir? Focuslamayi Manuel ayarlamak sandigim kadar zor değil mi? Yoksa af motorlu bir makine öneriniz var mi?

  1. merhabalar hocam lens motoru felan çok takılmayın. başlangıçta bunlar sizin için 5-6. planda. ikinci el bir nikon 5100 yada canon 650d bulun ve fotoğraf çekmeyi öğrenin. araba kullanmayı bilmeden mercedes mi alsam bmw mi düşüncesi ne kadar gereksizse bu aynı. toros bilem olur yeterki önce işi öğrenin.

 2. merhaba ben nikonun d3300 ve d5100 modelleri arasında kaldım ve acemi sayılırım ilk başta d5100 alıcaktım ama araştırmam sırasında nikonun d5100 ü üretimden kaldırdığını gördüm. internette sadece 1 sitede buldum. ama sanırım mağazalarda satılıyor. ssiz hangisini önerirsiniz?

  1. NİKON D5100 biraz eskidi ama başlangıç için fazlasıyla yeterli olan bir makinedir. Fiyatı düşükse alabilirsiniz değilse 5200 5300 modellerine bakın.

 3. Merhaba ,
  D5100 HARİCİNDE FOTOĞRAF ÜSTÜNE TARİH BASAN NİKON MODELLERİ VARM,I ÖRENEİN D5300 veya d5500 gibi
  Veya D5100 MAKİNEME DAH İYİ BİR SENSÖR DEĞİŞİMİ YAPILSA FOTOĞRAFTA FARKA EDER Mİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu