Lensler

Objektif çeşitleri nelerdir?

      Objektifler film yada sensör üzerinde görüntü oluşturmak için kullanılan mercekler topluluğudur. Objektifler birkaç merceğin bir araya getirilmesiyle oluşur. Mercek kalitesi ne kadar iyi olursa objektifde o kadar kaliteli olur. Fotoğrafçılıkta objektiflerin kalitesi fotoğrafın kalitesiyle doğru orantılıdır. Fotoğraf ışıktır. Işığı kontrol eden de diyaframdır.  Diyaframda objektiflerimizin içinde yer alır.

birkarefotograf-fotograf-makinesi-objektifleri-3

        Bir  kişi bir gözünü kapatıp diğer gözüyle (ahh ahh askerde atış yaptığım günler aklıma geldi) sabit bir noktaya baktığında. Yani askeri ifadeyle nişan aldığında görüş açısı 46 derecedir.  50mm bir objektifin de görüş açısı da 46 derecedir arkadaşlar. İşte bu yüzden 50mm lik objektifler normal , bu değerin altı geniş, üstü ise dar açı olarak ifade edilir. Bu değerlerin full frame yani tam kare makineler için geçerli olduğunu unutmayın. Aps-c makinelerde bu değerler kırpma faktöründen dolayı değişir.(Kırpma Faktörü nedir? diyecek arkadaşlar bu yazımızın sonunu okusun)

       Objektifler görüş açılarına göre sınıflandırılırlar.

objektif-cesitleri-birkarefotograf-3

Bu yazımızdan değişimi daha iyi görebilirsiniz.

Standart (Normal) Objektifler

       Görüş açıları insan gözüne en yakın olan objektiflerdir (45-50 Derece). Görüntü boyu 24×36 mm. olan filmlerin kullanıldığı küçük boy makinelerde kullanılan 50 mm. odak uzaklıklı objektifler normal objektiflerdir. Dijital kameralar için 7-21 mm.lik objektifler normal objektif sayılabilirler. Optik kalitesi olarak en iyi sonuçlar normal objektiflerle elde edilir.

Nikon nikkor 50 mm

Geniş Açılı Objektifler

        Geniş açılı objektiflerin görüş açısı normal objektiflere göre gittikçe genişleyen, alan derinliğini artıran niteliktedirler. Yaygın olarak, çok dar alanlardaki en geniş görüntüyü elde etmekte kullanılırlar. 35 mm.nin altındaki odak uzunluklarında elde edilen görüntünün köşe ve kenarlarında bozulmalar oluşturabilirler. Ancak bazı fotoğrafçılar bu bozulma etkisini estetik bir değer olarak kullanabilirler. 17-28 mm. arasında kalan objektifler geniş açılı objektiflerdir.

Canon 10-22 mm

Balık Gözü Objektifler

       Balık Gözü Objektifler en geniş görüş açısı olanağı sağlarlar. Bu tür objektifler kullanılarak elde edilen görüntülerde dikey ve yatay çizgiler önemli ölçüde bozulur, dairesele yakın görüntüler elde edilir. Yaratıcı görüntülere ulaşmada oldukça yardımcı olan, 6 -16 mm arasındaki objektiflerdir.

Canon 8-15

Dar Açılı (Tele) Objektifler

Görüş açısı normal objektiflerden daha dar olan objektiflerdir. Fazla yaklaşılamayan portre, spor, doğa veya ornito(kuş) gibi konuların çekimlerinde kullanılır. 100, 200, 300, 400 mm. odak uzaklığı olan objektiflerdir.

Canon 400 mm

Canon 400 mm

Değişken Odaklı (Zoom) Objektifler

Birden fazla değişik objektifin özelliğini bünyesinde taşıyan objektiflerdir. Fazla objektif taşıma ve sık değiştirmenin zorluğundan ortaya çıkmıştır. Üzerindeki halkanın ileri-geri veya sağ-sol çevrilmesi ile odak uzaklığı ve buna bağlı olarak görüş açısı değişen bu objektifler son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel amaçlı kullanımlar için geliştirilen zoom objektifler, kullanıcısına büyük kadrajlama kolaylığı tanımaktadır.

Nikon 70-200 mm

Makro objektifler

Konuyu 1/2 (x0.5) veya 1/1 (x1) (gerçek büyüklük life science) oranında büyütebilen çözme gücü çok yüksek, son derece kaliteli ve pahalı objektiflerdir. 50, 100 ve 200 mm olmak üzere üç ayrı odak uzunluğunda üretilirler. Nikon’ un 55, 105 ve 200 mm lik objektifleri vardır. 55 mm lik objektifi 1/2 büyütme sağlar ve bu çiçek büyütmek için yeterlidir. Ancak böcekleri ve kelebekleri ürkütmeyecek bir aralıkta çalışmak isterseniz 105 veya 200 mm lik bir makro objektif kullanmanız gerekir.

Sigma 105 mm makro

Fotoğraf Sabitleyici (Image Stabilizer) Objektifler

Bu objektifler elin titremesinden dolayı fotoğrafın bozulmasını büyük ölçüde önler dolayısı ile daha yavaş enstantanelere imkan verir. Özellikle doğa fotoğraflarında çok kullanışlıdır. Fiyatları oldukça pahalıdır. Bu özeliği her marka kendi istediği şekil de adlandırmıştır. Nikon – VR , Canon – İS , Sigma – OS  ,Tamron – VC gibi kısaltmalarla titreşim engelleme özeliğini adlandırmıştır. Bazı fotoğraf makineleri üreticileri ise titreşim engelleme özelliğini makinenin gövdesine koymuştur. Sony , pentax, olympus gibi.

Canon 24-105 ıs titreşim engelleme özelliği bulunan bir objektif.

Sony A700 Gövdesinde  titreşim engelleme özelliği bulunan bir fotoğraf makinesi.

 özetleyecek olursak :

birkarefotograf-objektif-türleri
çalışma bu siteden alıntıdır. ferdidemircan.wordpress.com

Evet arkadaşlar net, berrak ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorsak objektifimizi iyi seçmemiz gerektiğini unutmayalım. Işığınız bol olsun…

Ayrıca bu yazılarımız da size faydalı olacaktır.

1-Objektifler hakkında aklımıza takılan sorular

2- Fotoğraf makinesi objektifleri

3- Kullanım alanlarına göre objektifler

4- Objektif nedir ?

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. merhaba fotorafcılık konusunda bilgim cok az instegram üzeri bujiteri saat türü ürünler satıyorum bugune kadar cep telefonu ile cekim yaptım bu konuda kullanmak üzere ne tur bir makina ve lens önerirsiniz tabii fiyat ve kullanma konusunda uygun olmalı ilk etap için yardımlarınız ve görüsleriniz için simdiden tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu