Fotoğraf Makineleri

OLPF: Optic Low Pass filter Nedir?

Gelin hep beraber Anti-aliasing filtre olarak da bilinen  OLPF (Optical Low Pass Filter) nedir ve ne işe yarar ona bakalım.  Şimdi fotoğraf makinelerimizde bayer sensör düzeni kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere makinemizin sersöründeki algılayıcılar rengi algılar ve fotoğraf makinemizin işlemcisine gönderir. Fotoğraf makinemizin işlemcisi kendini tekrar eden renk ve kontrasta bir ana rengi algılar ve diğer algılayıcılar üzerindeki renkleri birebir alıp kayıt yapmak yerine onları taklit ederek hareket eder. Yani kendini tekrar eden renklerde algılayıcıdan gelen bir rengi tekrar eden piksellerde taklit ederek kayıt yapar. Bu duruma moire etkisi adı verilir.

Fotoğraf makinesi üreticileri bu sorunu ortadan kaldırmak için sensörümüzün önüne donanımsal olarak bir filtre yerleştirmişlerdir. İşte bu filtreye Anti-aliasing filtre olarak da bilinen  OLPF (Optical Low Pass Filter) adı verilir.

Bu filtre sayesinde pikseller yumuşatılarak görüntü elde edilir ve moire etkisi ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ancak pikselleri yumuşatan ve moire etkisini ortadan kaldıran bu filtre çözünürlüğe önemli ölçüde olumsuz etki yapar. Özetle moire etkisini göze alıyorsanız AA Filtresi olmayan bir makine alarak daha keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz. Firmalar hem daha keskin hemde moire etkisi olmayan fotoğraflar elde etmek amacıyla  moire etkisini azaltmaya çalışan teknolojiler üzerinde çalışıyorlar.  Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. AA Filtresi olmayan fotoğraf makinesi markaları yazabilirmisiniz buraya.teşekkürler çabalarınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu